U zgradi prijeratnog SK Ljubuški nakon Domovinskog rata smještene su prostorije tri vodeće stranke u Ljubuškom: HDZ BiH, HDZ1990 i HSP BiH. Tu je Ured za branitelje i Radio Ljubuški. Ulazak u zgradu je neprijatan jer dolazite u ruševno stubište uništene fasade od vlage, prljavštinu vidite na svakom koraku, piše portal Ljubuski.net.
Na vratima u prizemlju stoje natpisi navedenih političkih stranaka. Vrata su prašnjava, dok je veća prostorija za radne sastanke zaključana i vidljivo je da u njima nitko ne obitava, niti održava sastanke.
U podrumu zgrade je bila arhiva SK Ljubuški, a sadržavala je dokumentaciju o svemu i svačemu. Tu su se nalazile informacije o svim „nepouzdanim“ osobama još od 1950. godine.
Bilo je „nepouzdanih“ osoba akademski obrazovanih, liječnika i profesora, čiji i nasljednici nisu mogli ostvariti punu slobodu života nakon II. Svjetskog rata, jer se o njima trebalo, zlu ne trebalo“, voditi računa. Svega se moglo pregledati i pročitati.
Gdje danas obitava ljubuška politika?
U zgradi političkih stranaka nije. U njoj se ne donose političke odluke, ne razmatraju politički planovi i strategije. Je li zacijelo današnje vrijeme, vrijeme još bolnije tajnosti i misterioznosti u koje ulaze lokalni političari? Gdje je nestala transparentnost rada i otvorenost bavljenja politikom.
Nije tajna da se mnogi stranački ljudi po potrebi u pravosudnim institucijama odriču članstva, a da u svojim stranačkim susretima i komunikaciji često pokazuju mišiće i političku „genijalnost“.
HDZ, HDZ1990 i HSP, točnije njihova vodstva, danas djeluju kao jedna stranka. Njihova vodstva izvrsno surađuju, međusobno se upošljavaju, jedni drugima postavljaju savjetnike i zajednički upravljaju tijelima državne uprave. Pitamo se je li i njihova odgovornost podjednaka u neuspjesima, ali i uspjesima i što od toga ima njihovo članstvo, koje se u sve tri stranke zbog praznog želudca osipa. Ima li ova politika bilo kakvog smisla?
Zašto sastanci u „ilegali
Ovaj ilegalni rad najviše se odvija u restoranima. Uz ćaskanje se donose krucijalne odluke, kaže pokoja riječ između zalogaja dobre janjetine i fratra od 300 – 400 grama, jer novci za reprezentaciju na godišnjoj razini po jednoj funkciji idu i do 50000 KM.
Da je to tako pokazuju činjenice da se članovi HDZ1990 lako zaposle u EP HZHB, tvrđavi HDZ-a, hspovci su savjetnici hdzovcima u mnogim tijelima državne uprave.
O djelovanju HDZ1990 i HSP-a ne čuje se ništa. Devedesetka se opet podvojila. Na čelo je došao ponovno Ivica Gašpar, a nekoliko županijskih vijećnika je postalo nezavisno. Ali, oni kažu nikad nismo bili jači.
HSP BiH oblijeće oko HDZ-a. Na sjednicama GV Ljubuški izvrsno podržavaju sve odluke vladajuće stranke. Jesu li članovi HDZ1990 i HSP toliko podkapacitirani da ne mogu predložiti neko bolje rješenje i kreirati vlastiti javni stav kako bi bili prepoznatljivi u javnosti. Možda to danas uopće nije bitno, a bitno je pokupiti mrvice ispod političkog stola HDZ BiH.
HDZ BiH ima novac
Ako ima novac, a ima, još nema namjeru dovesti zgradu političkih stranaka u normalno stanje. Ona je u samom središtu grada, trebala bi postati mjesto transparentne i javne politike, što nalaže kultivirani uzus europske demokracije, a zaklinjemo se da idemo u Europu.
Europski novac kojeg svi priželjkuju nije na pladnju, pa uzmi koliko hoćeš i pronevjeri ga. Za njega se daju garancije, a poslije se predočava troškovnik.
Je li zapuštena zgrada pokazatelj hrvatskog zajedništva i (ne)odgovornosti i hoće li Ljubuški imati još jedan ciklus bez oporbe? Kako stvari stoje bit će tako, „moćna“ politika u ilegali, bez javne odgovornosti i transparentnosti.