Teško je i zamisliti da bi se ovakva situacija u kojoj je jedan od najviših policijskih službenika osumnjičen za teška krivična djela i oko dvadesetak dana nakon što su objelodanjene informacije o tome još uvijek nije suspendiran mogla dogoditi i u nekoj drugoj, uređenoj zemlji….
Bliži se prvi kolovoz i uskoro će proračunski korisnici dobiti plaće, a među njima i Zoran Galić, zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH, bez obzira što on ovaj mjesec nije ni radio i što je dobio status osumnjičenika za primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH.
Galića „sljeduje“ oko četiri tisuće maraka osnovne plaće, a vidjet ćemo u kolovozu da li su mu isplaćene i ostale beneficije , iako Galić već od petog srpnja nije dolazio na posao i nema ni službenih informacija o tome gdje se „drugi čovjek“ SIPA-e jedne od najvažnijih policijskih agencija u državi uopće i nalazi.
Teško je i zamisliti da bi se ovakva situacija u kojoj je jedan od najviših policijskih službenika osumnjičen za teška krivična djela i oko dvadesetak dana nakon što su objelodanjene informacije o tome još uvijek nije suspendiran mogla dogoditi i u nekoj drugoj, uređenoj zemlji u kojoj funkcionira sistem, ali u BiH je i to moguće, da niti ima suspenzije, a ni informacija o tome što se događa s ovim slučajem.
Ispričnice i dokumentacija iz inozemstva
Prošlo je skoro 20 dana, otkako je glavni tužitelj Tužiteljstva BiH 9. srpnja obavijestio javnost da se protiv Zorana Galića, zamjenika direktora SIPA-e, vodi istraga zbog sumnje u izvršenje više krivičnih djela, a nema nikakvih službenih informacija o tome što državne, nadležne institucije rade kako bi Galića suočile s optužbama koje mu se stavljaju na teret.
Nitko izgleda ne razmišlja ni o tome da suspendira Galića s pozicije zamjenika direktore SIPA-e dok se ne okonča istraga i eventualni proces protiv njega. Ne samo zbog plaće, koju će on dobivati i u slučaju suspenzije, nego zbog očuvanja digniteta SIPA-e kao državne policijske agencije, ali i ovlasti koje Galić još uvijek formalno ima na funkciji koja mu nije službeno oduzeta.
Umjesto suspenzije, Galiću je omogućen status uposlenika „na bolovanju“ iako nema detalja o tome jesu li ispoštovane sve zakonske procedure i omogućavaju li one uopće da se jednom osumnjičeniku za kojeg je glavni tužitelj BiH rekao da je pobjegao u Hrvatsku, vrijeme u bjega računa kao vrijeme „na bolovanju“.
Čak i da zakoni u BiH dozvoljavaju osumnjičenima za teška krivična djela da (ne)sistem izigravaju „ispričnicama“ iz drugih zemalja i to baš u vrijeme kada se protiv njih pokreću istrage i namjerava ih se uhititi, ovakvoj praksi mora se stati ukraj, naročito kada su u pitanju visoki policijski službenici barem u dijelu da im se onemogući da bolovanje koriste u kapacitetu funkcije na koju su izabrani prije pokretanja istrage.
Inače, istragu protiv Galića vodi Tužiteljstvo BiH zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske, dok je u realizaciju aktivnosti lišenja slobode ostalih osumnjičenih u tom predmetu bila uključena Državna agencija za istrage i zaštitu – SIPA.
Tko su i jesu li otkriveni Galićevi doušnici?
Glavni tužitelj BiH Milanko Kajganić je 9. srpnja priopćio i da se sumnja da je netko iz navedenih institucija dojavio Galiću informacije o istrazi i planiranim radnjama protiv njega, te da je zato osumnjičenik pobjegao u Hrvatsku.
Najavljen je nastavak istrage uz podršku Europol-a, ali i istraga o tome tko je dojavio Galiću da će biti uhićen.
Od tada do danas prošla su skoro tri tjedna, a niti se zna gdje se točno nalazi Galić, niti tko mu je bio doušnik.
U javnosti su se već pojavile razne informacije o tome da Galića štiti politika, konkretno HDZ BiH, te da zbog toga nema ni daljih akcija protiv njega.
Raport je uputio upit glavnom tužitelju BiH Milanku Kajganić, podsjećajući ga da u situaciji kada građani BiH svjedoče sve češćim informacijama o umiješanosti visokih i policijskih službenika u kriminalne radnje, javnost dodatno uznemirava nedostatak informacija o takvim slučajevima, u ovom konkretnom o tome šta se događa sa istragom protiv Zorana Galića.
Od Kajganića smo tražili i da se očita o statusu ovog predmeta, jer se u javnosti Tužiteljstvu BiH pripisuju različita postupanja prema osumnjičenima i dovode se u vezu s primjenom različitih aršina u zavisnosti od “stranačke i nacionalne pripadnosti osumnjičenih”.
No, za razliku od prvobitnih informacija o ovom predmetu kada je Kajganić bio mnogo rječitiji iz Tužiteljstva BiH smo dobili šturi odgovor na naša opširna pitanja, piše Raport.ba.
Šutnja u Tužiteljstva BiH
„Tužiteljstvo BiH poduzima potrebne i zakonom predviđene procesne aktivnosti u predmetu“, naveli su iz Tužiteljstva BiH.
Informacije o tome, radi li nešto Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine, organ nadležan između ostalog i za proceduru pokretanja smjene policijskih rukovoditelja i zamjenika rukovoditelja policijskih tijela BiH u vezi s predmetom i statusom Zorana Galića, Raport je pitao Enesa Obraliju, predsjednika Odbora.
Obralija je kazao da je Nezavisni odbor na sjednici 15. srpnja dobio informaciju od rukovodstva SIPA-e da je Galićeva odvjetnica dostavila Agenciji medicinsku dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju, te da je Galić na bolovanju.
Odgovarajući na upit Raporta o tome da li Nezavisni odbor ima nadležnosti provjera u takvim slučajevima, Obralija nam je kazao da Odbor nije u ovom slučaju posolodavac Galiću i da ne može vršiti takve provjere. No, Obralija je za Raport potvrdio da je Nezavisni odbor uputio Tužiteljstvu BiH akt za dostavu informacija o Zoranu Galiću. No, odgovor još čekaju.
„Nakon sjednice održane 15. srpnja Nezavisni odbor se usuglasio da određene informacije o Zoranu Galiću tražimo od Državnog tužiteljstva i to smo i učinili. Odgovor još nismo dobili, ali nadam se da ćemo ga uskoro dobiti i mi ćemo na narednoj sjednici ponovo razmatrati to pitanje i zauzeti stav u vezi s tim”, kazao je Obralija za Raport.
Raport je uputio upit i Ministarstvu pravde BiH o tome da li su ih nadležne institucije obavijestile o tome da je Zoran Galić osumnjičen za teška krivična djela i da je nedostupan organima gonjenja u BiH.
Odgovor od Ministarstva još čekamo i ukoliko ga dobijemo, naknadno ćemo ga objaviti.
Do tada možda će Galić, nakon srpanjske plaće dobiti i regres za godišnji odmor iako je na bolovanju i nitko ne zna ni gdje se liječi.