Na hitnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH koja će biti održana 4. rujna naći će se izmjene dva zakona po hitnoj proceduri, te Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja Federacije BIH 2021.-2027. godina te Usuglašavanje Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom. Iako je zastupnik Admir Čavalić tražio da se na ovoj sjednici razmatra i Zakon o Južnoj interkonekciji takav zahtjev je odbijen. I raniji pokušaji Kluba SDA da se na dnevni red konačno stavi ponovo Južna interkonekcija odbijani su od strane stranaka trojke i HDZ-a. No, Vlada FBiH još nije u proceduru dostavila svoj zakon koji je ranije povučen, piše NAP.ba.
Vlada Federacije BiH je sjednici 18. srpnja na prijedlog Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova utvrdila prijedloge zakona o izmjeni Zakona o policijskim službenicima Federacije BiH i Zakona o unutrašnjim poslovima Federacije BiH.
Kada je riječ o Zakonu o unutrašnjim poslovima FBiH, usvojenim izmjenama briše se odredba koja se odnosila na to da u vrijeme raspisivanja javnog natječaja i trajanja mandata kandidat za direktora i zamjenika direktora Federalne uprave policije ne ispunjava uvjete za mirovinu.
U obrazloženju FMUP-a se navodi da zbog specifičnosti unaprjeđenja policijskih službenika u više činove, a što se vrši samo za upražnjena radna mjesta i specifične procedure u vezi s unaprjeđenjem došlo se u situaciju da iz Federalne uprave policije niti jedan policijski službenik koji ima čin glavnog inspektora nema uvjete za prijavljivanje na natječaj za direktora FUP-a i zamjenika direktora FUP-a jer će u vrijeme trajanja mandata ispunjavati uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu, a prema Zakonu o policijskim službenicima po sistemu automatizacije policijskom službeniku prestaje radni odnos.
Iz Federalnog ministarstva dalje navode da je i u većini županijskih ministarstava unutrašnjih poslova slična ili ista situacija sa policijskim službenicima koji ispunjavaju uvjete u pogledu čina tj. da mogu biti kandidati za direktora ili zamjenika direktora FUP-a.
Inače, već godinama FUP nema direktora, a od prošle godine nema ni zamjenika direktora koji je rukovodio FUP-om, te je Vlada FBiH prinuđena produžavati v.d. mandat direktora. FUP-om rukovodi Vahidin Munjić koji je pod istragom Tužiteljstva BiH.
Zbog situacije sa nepostojanjem Nezavisnog odbora od kolovoza 2022. godine nije mogao biti raspisan ni natječaj za direktora FUP-a.
U tijku je natječajna procedura za članove Nezavisnog odbora, a pristigle prijave otvaraju se 3. rujna. Usvajanjem ovih izmjena dva zakona, otvorit će se prostor Nezavisnom odboru da raspiše natječaj po novim izmijenjenim uvjetima za direktora i zamjenika direktora.
Ove izmjene ići će naruku i kadrovima bliskim HDZ-u iz drugih MUP-ova koji se žele prijaviti za direktora FUP-a.
HDZ želi poziciju direktora, a to je jasno postavljeno kao zahtjev pred federalnog premijera Nermina Nikšića i stranke trojke (SDP, NIP, Naša stranka).
Zakon o unutrašnjim poslovima precizira da ministar MUP FBiH i direktor FUP-a ne mogu biti iz istog konstitutivnog naroda. No, iz HDZ-a, prema riječima Damira Džebe, predsjednika Kluba Hrvata u Domu naroda PFBiH to znači ako je ministar Bošnjaka da direktor FUP-a “mora biti Hrvat”.
Prema informacijama kojima raspolaže Patria, HDZ je već pronašao kandidata za direktora FUP-a. Riječ je o Ivanu Brkiću, aktualnom policijskom komesaru MUP Zapadnohercegovačke županije. S obzirom da se Brkićeva službena biografija ne može pronaći na stranici MUP Zapadnohercegovačke županije moguće je i da Brkić bez promjene zakonske odredbe kako je to predložilo Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova ne bi ispunjavao uvjete.
Inače, MUP ZHŽ je rasadnik policijskih kadrova bliskih HDZ-u. Nekadašnji policijski komesar ovog MUP-a bio je Zoran Galić, odakle je instaliran za direktora Granične policije BiH. Zatim je pokušao biti direktor FUP-a, ali ga Vlada FBiH nije imenovala, a onda je imenovan za zamjenika direktora SIPA-e. U konačnici je postao traženi bjegunac jer je iz BiH ilegalno pobjegao u Hrvatsku i izbjegao uhićenje po nalogu Tužiteljstva BiH zbog krivičnog djela primanje dara i zloupotreba položaja dok je bio direktor Granične policije BiH. Na čelu GP BiH bio je dva mandata. Naslijedio ga je Mirko Kuprešaković, još jedan HDZ-ov kadar.
Kada je riječ o Zakonu o policijskim službenicima FBiH utvrđeni su uvjeti za prestanak radnog odnosa za policijskog službenika. Jedan od uvjeta za prestanak radnog odnosa je kada policijski službenik ispuni uvjete za stjecanje prava na mirovinu. S obzirom da prestanak radnog odnosa policijskog službenika koji je utvrđen u članu 122. točka 3. Zakona o policijskog službenika FBiH nije usklađen sa odredbama Zakona o mirovinsko i invalidskom osiguranju FBiH neophodno je izvršiti izmjenu ove odredbe Zakona o policijskim službenicima FBiH kako bi se ostvarivanje prava policijskih službenika, odnosno ostvarivanje prava i mirovinsko invalidskog osiguranja moglo ostvarivati u skladu sa važećim propisima koji to pitanje uređuju.
Tako se mijenja član 122. točka 3., na način da policijskom službeniku prestaje radni odnos kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja odnosno najmanje 20 godina mirovinskog staža ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života, osim za policijskog službenika koji bude imenovan za direktora uprave policije ili zamjenika direktora uprave policije, a kojem radni odnos prestaje sa istekom mandata u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima FBiH.
Predsjednik HDZ-a Dragan Čović za kraj kolovoza najavio je sastanak stranaka koje čine vlast na nivou FBiH kako bi jasno precizirali obaveze i dužnosti koje treba ispuniti Vlada FBiH, te oba doma Parlamenta FBiH.
On je najavio da će posljednja tri mjeseca ove godine biti intenzivna za vladajuću strukturu, a rješenje Izbornog zakona BiH ostaje kao obaveza u narednoj godini.
NAP.ba