Banke u RS-u su zbog američkih sankcija ugasile račune poduzeća Prointer i Invictus Tehnology čije se poslovanje povezuje s obitelji Milorada Dodika, predsjednika RS-a i ujedno vladajućeg SNSD-a u tom entitetu. Iz sankcioniranih tvrtki najavljuju tužbe protiv svih koji su utjecali na njihovo gašenje, dok oporba traži da polože račune za poslove od stotina milijuna maraka, piše Dnevni list.
Čak 99% poslova s javnim institucijama
Zbog gašenja bankovnih računa i nemogućnosti poslovanja posredstvom domaćih banaka usljed sankcija koje su nametnule SAD, rukovodstvo tvrtke Invictus Tehnology raskinulo je 110 ugovora o radu.
Svega deset dana nakon formiranja, ovo poduzeće je nastalo na temelju ugašenog poduzeć Prointer i primorano je na prestanak poslovanja zbog čega će, kako najavljuju biti tuženi svi koji su im nanijeli štetu, izvješćuje Glas Amerike (Voice of America/VOA).
Bojan Vujić iz Invictus Tehnology Group kaže kako je trebala reagirati Agencija za bankarstvo i to s povećanom pozornošću i u cilju zaštite svih korisnika financijskih usluga u RS-u.
-Agencija za bankarstvo treba vršiti nadzor, prati događanja i radi upravo ono što joj je i zakonska obveza, kazao je Vujić.
Međutim, predstavnici oporbe smatraju kako sva poduzeća koja posluju s javnim poduzećima i ustanovama u RS-u, a koje su dospjele na američku crnu listu, prije gašenja javnosti trebaju položiti račune o dosadašnjem poslovanju.
-Ti likovi trebaju trebaju kazati ‘mi smo ti koji smo dobili 500 milijuna kroz natječaje na kojima smo bili jedini ponuđači u 99% slučajeva, mi smo vrhunski stručnjaci za ovo područje koji rade 95 svojih poslova isključivo s državom, odnosno s Republikom Srpskom’ i onda da krenu sa svojim jadikovkama, ističe Igor Crnadak, zastupnik u Narodnoj skupšitini RS-a (NSRS).
Nebojša Vukonović, također zastupnik u NSRS također komentira: “Ta grupacija trebala je položiti račune i kazati što je uradila u RS-u za stotine milijuna KM koje su dobili u poslovima, od Siriusa 2010 do Prointera, kako stoje ti projekti, zbog čega su se našli na crnim listama”.
Tvrtka Prointer ugašena je prije nekoliko mjeseci. Samo u 2023. godini prijavila je ukupan prihod od skoro 80 milijuna KM uz godišnji rast poslovanja od 62%.
Kakva će biti sudbina ugovorenih poslova koji nisu realizirani i što će biti s novcem izdvojenim u te svrhe, nije poznato, izvješćuje Glas Amerike.
Izbjegavanje sankcija kroz osnivanje novih poduzeća
Naime, a kako je već prije pisao Capital.ba, tvrtki ‘Sirius 2010’ ugašen je i posljednji račun nakon što su uvršteni na “crnu listu” Ministarstva financija i trezora Sjedinjenih Američkih Država (OFAC).
Bez svih računa ostala je i Infinity International grupa, te Una televizija čije je emitiranje prestalo 1. kolovoza. Samo jedan račun trenutno ima ‘Kaldera’ čiji je suvlasnik (uz Prointer) Milenko Čičić također na američkoj crnoj listi, a koji je osnovao firmu ‘Elpring’ kako bi nastavio poslovanje i pokušao da izbjegne blokade.
Također, jedan račun još ima Alternativna televizija koja je osnovala ‘K-2 Audio Company’ kako bi omogućila sebi poslovanje. I ova nova tvrtka se za manje od mjesec dana našla na OFAC-ovoj listi. Njima je ugašeno sedam računa. Nakon toga, radnici ove televizije osnovali su novu firmu pod imenom “Video audio media” (VAM), sa sjedištem na istoj adresi u Banja Luci, pisao je Capital.
Gašenjem ‘Infinity International grupe’, prvi ljudi ove kompanije, izuzev vlasnika Đorđa Đurića napustio cijeli ovaj projekt, su osnovali ‘Invictus Technology’ koja je svojedobno najavila kako će nastaviti s radom.
I tvrtka ‘Sirius 2010’ je osnovala novo poduzeće ‘Nimbus Inovations’ na koju prenosi poslovanje, a zanimljivo je da je vlasnik Nemanja Reljin suvlasnik u ‘Invictusu’, pisao je Capital o zamršenoj mreži i traženju izlaza od izbjegavanja američkih sankcija.