Lažni izvještaji i manipulacija javnošću
U petak, 06.12.2024.g održat će se sjednica Zastupničkog doma Parlamenta F BiH, a gdje je jedna od točki dnevnog reda usvajanje izvještaja u vidu informacije u svezi provedbe financijske konsolidacije u društvima u F BiH, koji su Odlukom Vlade F BiH podvedeni pod ovaj Zakon, a u dokumentu se nalazi i izvještaj o provedbi financijske konsolidacije društva Aluminij d.d..
Na svom FB profilu zastupnik Sanel Kajan, objavljuje dopis Vladi i Parlamentu koji je udruga malih dioničara Aluminija d.d. dostavila na Vladu F BiH i Parlament.
Prema navodima iz dopisa Udruge, izvještaj Vlade F BiH koji se odnosi na točku dnevnog reda 15. te redovite sjednice Zastupničkog doma Parlamenta F BiH –„ Informacija o provođenju Zakona o financijskoj konsolidaciji privrednih društava „– sadrži neistinite podatke koji ne odražavaju stvarno stanje u Aluminiju d.d. Većina podataka , informacija, koje se pripisuju Aluminiju d.d., su neistine jer su to podaci i informacije koje se odnose na poslovanje najmoprimca Aluminijeve imovine, tvrtke Aluminij. Industries doo, a ne na sam Aluminij d.d.
Udruga je navela kako je Aluminij dd, usput navodima u izvještaju, već šest godina u operativnom, a i financijskom mirovanju bez ikakvih rezultata konsolidacije. Aluminij posluje u hladnom režimu rada gdje su mu osnovni prihodi prikupljanje najamnina od najmoprimca, kojeg zastupa Izraelski državljanin, a poduzeće koje djeluje u Aluminiju i upravlja cjelokupnom imovinom Aluminija d.d., je i javnosti i Vladi nepoznato, jer mu je vlasništvo u off shore zoni u državi Panama.
U dopisu dostavljenom Vladi F BiH optužuje se uprava Aluminija, nadzorni odbor,– za sustavno prikrivanje stvarnog stanja, manipulaciju bilancama i druge teške povrede iz područja gospodarskog poslovanja. Spočitava se Vladi što sve to znaju, ali šute i ne reagiraju.
U izvještaju Vlade FBiH koji je upućen Parlamentu navodi se da Aluminij dd radi na sporazumima s vjerovnicima i radnicima za izmirenje dugova, što je, prema Udruzi, potpuna neistina. Aluminij dd već šest godina nije uspio postići niti jedan sporazum o rješavanju dugovanja koji iznosi prema izvještaju o konsolidaciji 392 milijuna KM (mada svi dugovi Aluminija iznose cca 450 mil KM). Posebno je sporno što je 384 milijuna KM tog duga (koji je predmet konsolidacije) prikazano kao obveze za električnu energiju, a što je neistina , jer stvarni dug za električnu energiju a što je potvrdila i JP EP HZ HB iznosi 293 milijuna KM.
Znači NO Aluminija je falio za cca 100 mil KM u prikazivanju visine duga za struju.
Lažne tvrdnje uključuju i navode o navodnom zapošljavanju 348 radnika i to u Aluminiju. “To je notorna laž”, ističu iz Udruge DIAL, jer Aluminij dd trenutno ima samo 20 tak zaposlenika, dok je naveden broj 348 se odnosi na zaposlenike Aluminij Industries doo “Ovo je klasičan primjer lažiranja i prikrivanja stvarnog stanja u Aluminiju d.d. , gdje se poslovanje Najmoprimca prikazuje kao poslovanje Aluminija d.d.
Zatim se u izvještaju navodi da u vremenu financijske konsolidacije Aluminij d.d. ne stvara nove gubitke, međutim kroz period financijske konsolidacije od 2019-2023. g Aluminij je stvorio 164 mil KM novih gubitaka, od kojih se 64 mil KM gubitaka odnosi na period od kada je Aluminij dao pogone u najam, nezakonito, jer je Vlada početkom 2020 g „Najam“ kao model konsolidacije odbila. Međutim, u vremenu Korone, na kontraverznoj Skupštini društva (lovilo se u mutnom), ta ista Vlada je svojim glasovima nesavjesno izglasala ovaj najam koji je povukao Aluminij d.d. za stotine mil KM u ponor.
Vrlo opasna je činjenica što je sama Vlada F BiH prevarena od strane Uprave i NO Aluminija , koja je usvojila podmetnuti izvještaj od strane Uprave i NO Aluminija, te ga proslijedila Parlamentu. Ili ipak griješimo? Pitanje je da li je Vlada svjesno i namjerno usvojila ovaj izvještaj, jer stanje i režim rada u Aluminiju Vlada je odobrila, pa je pitanje da li smiju ići protiv sebe, a zasigurno je- idu protiv zakona.
Uloga Uprave i Nadzornog odbora Aluminija
Udruga malih dioničara izravno optužuje Upravu i Nadzorni odbor Aluminija za sudjelovanje u manipulacijama. Prema njihovim tvrdnjama, Uprava sustavno prikriva gubitke, lažno prikazuje poslovnu bilancu i omogućuje najmoprimcu, tvrtki Aluminij Industries doo, da koristi infrastrukturu Aluminija bez odgovarajuće naknade.
Od 2019. godine Aluminij posluje u režimu financijske konsolidacije, nikakvi rezultati nisu postignuti, a gubitci od više stotina mil KM, koji se gomilaju, te su iz godine u godinu sve veći. Tvrtka je akumulirala posljednjih 5 godina, a nakon gašenja proizvodnje iz 2019. g, 164 milijuna KM novih gubitaka, dok godišnji prihodi od najamnine iznose svega 700 do 900 tisuća KM. U isto vrijeme, troškovi “hladnog režima” rada prelaze 15 milijuna KM godišnje, što znači da je model najma potpuno neodrživ, dokazano, štetan, a i nezakonit.
Odgovornost Vlade FBiH
Udruga optužuje Vladu FBiH, posebno premijera Nermina Nikšića i ministra Vedrana Lakića, za sudioništvo , jer zbog ne činjenja, ne poduzimanja mjera i ne donošenja odluka da spase Aluminij i njegovu imovinu, te da vrate Aluminij u ruke svojih vlasnika, Premijer i Ministar su odgovorni za ovakvo stanje u Aluminiju, a odluke i ključ rješenja je u njihovim rukama.
Unatoč brojnim dokazima o financijskom kriminalu i korupciji, dostavljenih Vladi, ni Premijer ni Ministar nisu poduzeli nikakve mjere.
“Umjesto da zaustavi korupciju, Vlada FBiH pokušava ozakoniti kriminal lažnim izvještajem i prevariti Parlament FBiH”, stoji u dopisu Udruge. Posebno upozoravaju na pokušaj prikrivanja kaznenih djela kao što su izrada lažnih bilanci, nesavjesno poslovanje i zlouporaba položaja.
Stotine milijuna KM štete za Federaciju
Prema podacima Udruge, ukupna šteta koja je nanesena Aluminiju i Federaciji BiH prelazi nekoliko stotina milijuna KM. Ugovor o najmu između Aluminija dd i Aluminij Industries doo naziva se “paravanom za sustavnu financijsku aferu”.
Udruga ističe kako je najmanje 15 kaznenih djela počinjeno tijekom ovog procesa, uključujući krađu imovine, izradu lažnih bilanci i neovlašteno korištenje infrastrukture. Posebno naglašavaju da su u bilancama Aluminija prikazane nekretnine i sredstva vrijedna preko 100 milijuna KM, iako ta imovina više ne postoji.
Poziv na hitno djelovanje
Udruga DIAL poziva Zastupnički dom Parlamenta FBiH da odbaci ovaj izvještaj i pokrene istragu o lažnim podacima te utvrdi odgovornost uključenih aktera. Također, traže hitan raskid svih ugovora o najmu nad imovinom Aluminija dd, kao i smjenu uprave i nadzornog odbora, te vraćanje Aluminija u ruke vlasnika i sprovedbu financijske konsolidacije sukladno Zakonu, a ne da Zakon bude paravan za aktivnosti koje se provode u Aluminiju koje imaju prefix nezakonitosti i prefix gospodarskog i financijskog kriminala.
Predsjednik Udruge upozorio je Vladu i Parlament da ovakvo ponašanje Vlade i imenovanih osoba koje upravljaju Federalnim poduzećima , ugrožava pravni poredak i javni interes, dok istovremeno stotine milijuna KM štete se gomilaju, a nadležni na sve moguće načine to skrivaju od očiju javnosti i službenih organa.
Što dalje?
Ovaj slučaj otkriva duboke pukotine u upravljanju javnim resursima i poduzećima u Federaciji BiH. Javnost i politički akteri moraju se hitno uključiti kako bi spriječili daljnju degradaciju i potencijalno ozakonjenje korupcije koja narušava povjerenje u institucije Države. Udruga DIAL poziva sve nadležne institucije na odgovorno postupanje u ovom slučaju te potpunu transparentnost prema javnosti.
Slučaj Aluminij dd postao je simbolom sistemske korupcije i nedostatka odgovornosti u Federaciji BiH. Hoće li Parlament FBiH postupiti po zakonu ili će podržati izvještaj koji skriva korupciju, ostaje za vidjeti. Javnost, kako navode iz Udruge, zaslužuje znati istinu i vidjeti odgovorne privedene pravdi.
Marija Tavelić / OTPOR.Media