Unatoč hladnom vremenu ulice Mostara u ponedjeljak su bile itekako zagrijane. Naime, više od 2.000 prosvjetnih radnika iz Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) okupilo se u Mostaru unatoč nepovoljnim vremenskim uvjetima kako bi održali sedmi prosvjed otkako su stupili u generalni štrajk prije gotovo mjesec dana, zahtijevajući povećanje plaća za 15 posto, piše Dnevni list.
Njihovi zahtjevi do sada nisu naišli na razumijevanje Vlade HNŽ-a, koja je odgovorila pravnim putem. Općinski sud u Mostaru presudio je da je štrajk nezakonit, iako odluka nije pravomoćna. Istovremeno, održano je ročište o donošenju privremene mjere zabrane štrajka, čiji se ishod tek očekuje.
Pat pozicija na relaciji sindikati – Vlada HNŽ i dalje učenike drži izvan školskih ustanova i pitanje je kako će se situacija uopće riješiti, s obzirom da ‘zavađene’ strane zasada ne pronalaze kompromis.
Novca ima, nema volje
Predsjednik sindikata srednjih škola HNŽ-a koje rade po hrvatskom planu i programu Josip Milić ističe da zahtjevi prosvjetara nisu neutemeljeni. Prema njegovim riječima, proračun HNŽ-a udvostručen je od 2018. godine, dok su plaće prosvjetnih radnika porasle tek 30 posto.
-Krivi smo po svakoj točki optužnice. Krivi smo što smo živi, krivi smo što tražimo 15%, krivi smo što učimo djecu kritički promišljati. Krivi smo što smo se jutros zdravi probudili, što želimo bolje obrazovanje. Krivi smo što želimo dobro našoj djeci. Eto, optuženi smo po svakoj točki optužnice, tako da ovdje se nema što reći. Ovo je jasno ‘ko suza’. Kadija te tuži kadija te sudi’, rekao je Josip Milić, predsjednik sindikata srednjih škola Hercegovačko-neretvanske županije koje rade po hrvatskom planu i programu.
Kaže da sve izrežirano i isplanirano
-To se vidi iz aviona, tako da je to sve u dogovoru. Naime, danas nam je stigla i presuda Općinskog suda na našu tužbu koja kaže da štrajk nije zakonit. A isto tako imali smo i ročište u vezi mjere osiguranja tako da se vidi da je to sprega unutar samih struktura protiv sindikata, kako bi nas se opet silom natjeralo u škole. Vidljivo je da procedura opet nije zadovoljena, međutim, to ove suce očito ne zanima. Njima je bitno da oni donesu odluku koja je već politički konstruirana. Vjerojatno će zato napredovati u struci, to je njihovo pravo. Mogu tako raditi. Mi ostajemo pri svome, štrajk ide dalje’, kaže Milić, koji se još jednom osvrnuo na niske plaće prosvjetnih djelatnika.
– Da su nam plaće rasle u skladu s proračunom, danas bismo imali 2.300 maraka, a ne 1.557. Ovo nije pitanje novca, jer novca ima, već nedostatka volje i inata Vlade. Ovo čime se oni hvale od 2020. godine do danas, to je sve uradila Vlada Nevenka Hercega i ministra Faladžića. S ovom Vladom mi u ovoj godini dana nijedne marke nismo podigli naša primanja, naglasio je Milić.
Prosvjetni radnici iz Federacije BiH pružili su podršku svojim kolegama u HNŽ-u. Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) Selvedin Šatorović upozorio je da bi problem već bio riješen da je Vlada uložila isti trud u pregovore kao što ulaže u pravne bitke protiv sindikata.
– Tri ili četiri milijuna maraka, koliko traže prosvjetari, u proračunu HNŽ-a su zrno u pijesku. Obrazovanje je ustavna obaveza, a odnos Vlade prema ovom pitanju duboko je zabrinjavajući. Ukoliko sud ponovno zabrani štrajk, proglasi ga nezakonitim, to neće zaustaviti probleme prosvjetnih radnika. Mi ćemo samo donijeti odluku o novom štrajku i krenuti u novu obustavu rada dok ne budu ispunjeni svi naši zahtjevi, poručio je Šatorović.
Rekao je da se u ponedjeljak u cijeloj FBiH održava jednosatni štrajk upozorenja u svim predškolskim, osnovnim i srednjim školama kao znak podrške i solidarnosti s kolegama u HNŽ-u.
Predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a Goran Miličević izrazio je razočaranje presudom suda koja štrajk proglašava nezakonitim te kritizirao Vladu zbog nedostatka razumijevanja i volje za pregovorima.
Predsjednica Sindikata srednjih škola na bosanskom jeziku Edina Čomić najavila je da će dio prosvjetara, zbog sudske presude, biti primoran vratiti se u škole, iako će se istovremeno nastaviti pravna borba.
– Ova odluka može stvoriti privid razdora među sindikatima, ali mi ćemo ostati jedinstveni. Naša borba se nastavlja, kazala je Čomić.
Tijekom prosvjedne šetnje, prosvjetari su paljenjem svijeća odali počast djetetu stradalom u Zagrebu te svim žrtvama nasilja u školama, podsjećajući na važnost sigurnosti i dostojanstva u obrazovanju.
Buhač: Vlada ostaje otvorena za pregovore s prosvjetarima
Bez obzira na sve ove sudske presude i odluke, mi i dalje ostajemo otvoreni za pregovore, pozivamo sindikate za stol da na pravno utemeljenim osnovama krenemo dalje u ovaj postupak i da zajednički nađemo rješenje, poručila je uoči sjednice Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) županijska premijerka Marija Buhač dok su pred zgradu županijske Skupštine, koju su osiguravale jake policijske snage, pristizali prosvjetni djelatnici koji su održali još jednu prosvjednu šetnju.
Udovoljeno je da se županijskim zastupnicima pročita pismo u sindikalista, nakon čega je uslijedila rasprava o tome treba li situaciju u školstvu u pogledu štrajka uvrstiti u dnevni red sjednice zakonodavne vlasti HNŽ-a. Skupština je naložila da se za sjednicu pripremi materijale kako bi se održalo posebnu sjednica na tu temu a premijerka Buhač je poručila da je kolektivni ugovor s prosvjetnim djelatnicima na snazi.
Premijerka je napomenula kako su sindikatima ponudili sve što se moglo, a da oni nisu dostavili inicijativu za izmjenu važećeg Kolektivnog ugovora.
Mi smo u više navrata tražili zajedničko rješenje kako unaprijediti materijalni položaj prosvjetnih djelatnika i više puta rekli da smo suglasni da on nije dobar. Ponudili smo sve što je u okviru naših mogućnosti, ali isto tako više puta isticali da je, kako bismo ušli u pravni okvir pregovaranja, potrebno da s njihove strane dođe inicijativa za izmjenu i dopunu Kolektivnog ugovora s konkretnim prijedlozima. Nažalost, oni su odbili to učiniti, odbijaju i dalje. Imam jutrošnju (ponedjeljak, op.a) presudu suda a mi smo, u kontekstu svih tih zbivanja, morali tražiti pravnu zaštitu jer smo mi odgovorni za pravno funkcioniranje ove županije. Presuda koja je došla je rekla da je štrajk nezakonit, ona nije pravomoćna te se na nju može uložiti žalbu u roku 15 dana, napomenula je premijerka Buhač.
Prljava kampanja
Sindikati su jučer uputili i otvoreno pismo Skupštini HNŽ-a u kojem su između ostalog podsjetili na ono što im je Vlada ponudila, a što na kraju nisu prihvatili.
-Posljednja ponuda koju smo dobili od Vlade bila je 3% na koeficijente i 5% na osnovicu od 1.1.2025. i 5% na koeficijente od 1.6.2025. ako bude uplaćen novac od FBiH. Nismo pristali na riječ „ako“ i tražili smo da se ona briše. Iako smo tražili povećanje u iznosu od 15% sigurni smo da bi naše članstvo pristalo na ovu ponudu. Kada smo ponovo pozvani i kada nam je rečeno da će se sporna riječ „ako“ brisati mislili smo da će doći do dogovora. Međutim, taj postotak od 5% se pretvorio u 2%. Ponovno je kao razlog naveden taj što sredstva od F BiH nisu uplaćena. O tome svjedoče i izjave ministara i premijerke na press-konferenciji Vlade koja je organizirana nakon dva posljednja sastanka. Izrečeno je i to da mi na svaki sastanak dolazimo sa novim zahtjevima što nije točno. Evo i sada putem ovog pisma tvrdimo da je ponuda bila 8% od 1.1.2025. i 5% od 1.6.2025. da smo sigurni u to da bi članstvo pristalo. Uz sve to se vodila kampanja protiv nas predsjednika sindikata koji su nazivani „produženom rukom“ članova bivše Vlade koji žele ovu Vladu destabilizirati, a u jednom priopćenju je napisano da smo tražili da se otpusti 300 uposlenih kako bismo dobili željeno povećanje. Srećom, javnost i naše članstvo nikada nisu povjerovali u ovo i uvijek su nam davali bezrezervnu podršku, naveli su u pismu.