Nedjelja, 5 siječnja, 2025
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Top 7 tekstova u tjedan dana

Kako spriječiti ozljede u zimskim mjesecima?

Mnoge ozljede koje se događaju u zimskim mjesecima nastaju zbog vremenskih uvjeta, posebice snijega i hladnoće. Mokre i skliske površine povećavaju rizik od pada. Zimi se pogoršavaju uvjeti za vožnju zbog pojave snijega i leda na kolniku te smanjene vidljivosti uslijed magle i gustog snijega ili ledene kiše.

U sezoni “snježnih sportova” (skijanja, daskanja na snijegu, klizanja i sanjkanja) povećava se rizik od nastanka ozljeda. Važno je naglasiti da se te ozljede u najvećoj mjeri mogu spriječiti prepoznavanjem i izbjegavanjem rizičnih čimbenika odnosno poduzimanjem preventivnih mjera.

Evo preporuka koje donosi HZJZ.


Mokre i ledom pokrivene površine povećavaju rizik od pada. Tjelesne ozljede koje nastaju kao posljedica pada raznolike su – od površinskih ozljeda do otvorenih rana, prijeloma, uganuća zgloba, zahvaćenosti jednog ili više dijelova tijela i drugih vrsta ozljeda.

Izbjegavajte nepotrebne izlaske, pogotovo kada površine za hodanje još nisu očišćene. ako je neophodan izlazak, hodajte očišćenim nogostupima i stazama polako, malim i kratkim koracima. Gledajte ispred sebe dok hodate i budite svjesni da možete lako pasti.

Pripremite se za vožnju zimi – prije nego li nastupe zimski uvjeti na cestama opremite vozilo zimskim gumama i osigurajte dodatnu zimsku opremu.

Pridržavajte se preporuka za sigurnu vožnju u zimskim uvjetima – izbjegavajte nagle pokrete upravljačem te nagla kočenja i ubrzavanja jer uslijed snijega i/ili leda na kolniku dolazi do smanjenog prianjanja između površine guma i površine kolnika što pridonosi otežanom upravljanju vozilom i kontroli nad njim.

Nosite primjerenu obuću s protukliznim potplatima. Ruke držite izvan džepova te izbjegavajte nošenje teških predmeta u ruci jer to oslabljuje ravnotežu tijela. Posebnu pozornost obratite na eventualne mokre i skliske površine prilikom ulaska u zgrade, trgovine ili druge prostorije.

Prilikom silaženja niz stepenica obvezno se držite za rukohvat i polako stopalom opipajte površinu stepenice na koju silazite prije nego što prebacite čitavu težinu tijela. Članove obitelji i druge osobe savjetujte kako spriječiti ozljede, a posebice starije osobe, jer padovi u njih imaju značajno teže posljedice i djecu koja nisu svjesna rizika ozljeđivanja zimi.

Za vrijeme vožnje pozorno pratite situaciju na kolniku kako bi na vrijeme mogli izbjeći moguće opasne situacije (zaustavni put vozila u uvjetima poledice može biti višestruko duži od onog pri vožnji u uvjetima suha kolnika).

Pridržavajte se prometnih propisa i pravila – upotreba svjetala, obvezno vezanje vozača i putnika sigurnosnim pojasom, upotreba posebno prilagođenih sjedalica za djecu i sl.

Ne pijte alkohol ako vozite. Alkohol znatno umanjuje sposobnost upravljanja motornim vozilom te usporava reakciju i mogućnost procjene vozača.

Ako vozite na područjima na kojima puše bura, obratite pozornost na jačinu bure (posebno su opasni udari na mahove), smanjite brzinu vožnje kako biste smanjili rizik od zanošenja i prevrtanja vozila. Ako planirate putovanje ili ste već na putu pratite informacije o stanju sigurnosti na prometnicama putem medija.
Preporuke za sigurnu rekreaciju

Pripremite se za zimske aktivnosti redovitom tjelovježbom kroz čitavu godinu, a najmanje dva mjeseca prije planiranog skijanja i daskanja na snijegu pripremite se dodatnim vježbama.

Koristite prilagođenu skijašku opremu, a pri odabiru slušajte savjete stručnjaka. Daskašima na snijegu i klizačima preporučuju se između ostalog, posebni štitnici. Koristite kacigu kao obvezan dio zaštitne opreme jer sprječava nastanak teških ozljeda glave.

Pridržavajte se uputa za sigurno skijanje, daskanje i sanjkanje – koristite prilagođene, uređene staze, poštujte sigurnosne propise.

Učite djecu sigurnom sanjkanju, izbjegavajte strme i ledom prekrivene staze, kao i one na kojima se nalaze prepreke (ograda, stablo, kamenje i sl.) jer u slučaju pada može doći do teških ozljeda.

Izbjegavajte konzumaciju alkohola dok skijate, daskate na snijegu, sanjkate se ili kližete jer on smanjuje kontrolu pokreta i vrijeme reakcije, odnosno povećava rizik od ozljeda. Ne kližite se, niti hodajte po zaleđenim potocima i rijekama jer postoji mogućnost puknuća leda.

Pri boravku na otvorenom zimi budite odjeveni u toplu zimsku odjeću i obuću primjereno duljini boravka i aktivnosti koju obavljate. Vodite računa o dovoljnom unosu tekućine prilikom skijanja, daskanja i ostalih sportsko-rekreacijskih aktivnosti.

Spriječite trovanje ugljičnim monoksidom. Ugljični monoksid je plin bez boje i mirisa koji nastaje sagorijevanjem tvari koje sadrže ugljik poput krutih, tekućih i plinskih goriva bez dovoljne količine kisika.

Velika su opasnost u kućanstvu neispravne peći i začepljeni dimnjaci.

Udisanjem u zatvorenom prostoru dolazi do trovanja, a nerijetko i do smrti. Vodite računa o ispravnosti uređaja za grijanje. Redovito angažirajte ovlaštene servisere za provjeru peći i bojlera. Provjerite ispravnost dimnjaka i drugih odvoda dima.

Ne držite automobil upaljenim u zatvorenim ili nedovoljno prozračenim garažama jer se ugljični monoksid nalazi u ispušnom plinu automobilskog motora. Preporučuje se koristiti detektor ugljičnog monoksida u prostorijama u kojima postoji sustav grijanja, a preporuka je postaviti ga i u spavaću sobu.

U vrijeme blagdana često se koriste razna pirotehnička sredstva za zabavu. Međutim, nepravilnim korištenjem ili upotrebom neispravnih sredstava, posebno onih iz “kućne radinosti” dolazi do ozljeda koje mogu biti teške i dovesti do trajnih posljedica – invaliditeta, ali i smrtnog ishoda.

Djecu treba upoznati s rizikom od ozljeda i ne poticati ih da koriste pirotehnička sredstva. Vruće tekućine, uključujući kavu, čajeve i sl. držite izvan dohvata djece kako biste spriječili opekline.

OTPOR.Media

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.