Prijetnje raspadom Bosne i Hercegovine su neprihvatljive, a SAD čvrsto podupire suverenitet i teritorijalni integritet te zemlje, poruka je koju je javnosti u subotu uputilo američko veleposlanstvo u Sarajevu.
Time je reagiralo na zaoštrenu političku retoriku nakon što je visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo zakon kojim se zabranjuje nijekanje ratnih zločina.
Odlukom o izmjenama kaznenog zakona BiH, objavljenom u petak, Inzko je omogućio da se ubuduće svaka osoba koja niječe ratne zločine, uključujući genocid u Srebrenici, ili veliča počinitelje tih zločina kazni zatvorom do pet godina.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik na to je odgovorio najavom da taj zakon neće poštovati te je najavio korake koji bi trebali odmah dovesti do raspada BiH, odnosno izdvajanja Republike Srpske iz njezina sastava. U subotu je dodatno pozvao da potpisivanje peticije kojom bi se svi Srbi u BiH očitovali kako ne prihvaćaju Inzkovu odluku.
Dodiku dali jasan odgovor
Nakon toga na Dodikovu adresu počele su strizati oštre kritike i upozorenja, a bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović poručio mu je kako je uz ovakvo ponašanje na najboljem putu da završi u zatvoru.
“Sjedinjene Američke Države ostaju čvrsto privržene Bosni i Hercegovini kao demokratskoj, multietničkoj, suverenoj i nezavisnoj državi s neupitnim teritorijalnim integritetom i njenoj budućnosti koja je najbolje zagarantirana u euroatlantskoj zajednici država. Postupci ili prijetnje vezane za raspad Bosne i Hercegovine su neprihvatljive i u suprotnosti su s Daytonskim mirovnim sporazumom i Ustavom Bosne i Hercegovine koji entitetima ne daju pravo na odcjepljenje”, stajalište je veleposlanstva SAD-a koje su prenijeli lokalni mediji.
Političarima u BiH upućen je poziv da prekinu s retorikom podjele i koncentriraju se na dijalog i provedbi reformi nužnih svim građanima te zemlje.
Dodik je pak lokalnim medijima u RS-u kazao kako od svojih prijetnji neće odustati, a predsjednik vlade tog entiteta Radovan Višković najavio je kako će idućih dana biti poduzet “niz poteza koji će pokazati da ovakva BiH ne može funkcionirati”.
NATO ostaje predan partnerstvu sa Bosnom i Hercegovinom i pomirenju u zemlji, rečeno je Feni iz sjedišta NATO-a u Briselu.
” Genocid u Srebrenici bio je jedan od najgorih zločina u Evropi od završetka Drugog svjetskog rata. Bosna i Hercegovina je prošla dugačak put u obnovi povjerenja između zajednica. Da bi se pomirenje nastavilo, put naprijed mora uključivati priznanje patnji koje su se dogodile“, odgovoreno je Feni iz NATO-a na molbu za komentar najava člana Predsjedništva BiH iz RS Milorada Dodika da će pokrenuti proces disolucije te spriječiti rad institucija BiH u RS-u (Tužilaštvo, SIPA), nakon što je visoki predstavnik Valentin Inzko donio zakonske izmjene kojima se zabranjuje negiranje genocida.
OTPOR.Media