Gdje ima energetike, ima i novca, pravilo je to koje se potvrđuje i u susjednoj BiH u kojoj se nastanio i bjegunac od hrvatskog pravosuđa, međugorski reformator i bivši gazda Dinama Zdravko Mamić, čiji je sin Mario uzbrukao duhove u susjedstvu, gdje je osnovao tvrtku Plavo sunce preko koje planira izgradnju niza solarnih elektrana na hercegovačkom području. Uz Mamićeva sina, u vlasničkoj strukturi tvrtke registrirane u gospodarskoj zoni Tromeđa u Čitluku spominju se i dvije dame, Mirjana Gargo i Ivanka Ostojić, te hercegovački poduzetnik Marinko Barbarić, vlasnik jedne od najpoznatijih hercegovačkih zaštitarskih tvrtki Delta security, piše tjednik 7Dnevno.
Mamićeva tvrtka već je podnijela zahtjeve za gradnju elektrana na području Čitluka, ali i Čapljine, a da bi posao uspješno realizirali, otac Zdravko Mamić više se puta u mostarskom restoranu Pablos sastajao s danas pokojnim, bivšim gradonačelnikom Mostara Ljubom Bešlićem s kojim je, kako se vjeruje, dogovarao širenje projekta na područje oko Mostara, što je potvrdila i načelnica Odjela za ubranizam i građenje grada Mostara Marina Deronjić.
Tvrtka Mamićeva sina iz prvog braka podnijela je čak sedam zahtjeva za ishođenje elektromagnetske suglasnosti za izgradnju solarnih elektrana snage od 999 kW električne energije na području poslovnice Čitluk koja posluje u sklopu Elektroprivrede HZ HB, a još tri zahtjeva podnesena su i za elektrane na području Čapljine.
Obiteljske veze
Ono što u Mamićevu slučaju nije u skladu sa zakonom presuda je protiv Zdravka i Zorana Mamića koja se za njim vuče u Hrvatskoj, gdje je Zdravko Mamić osuđen na 6,5 godina, a njegov brat Zoran na četiri godine i osam mjeseci zatvora zbog izvlačenja minimalno 116 milijuna kuna iz Dinama. Od tada su se Mamići sklonili u BiH u kojoj s time očito nemaju problema, baš kao što nemaju problema ni s time da je MUP RH za njima raspisao tjeralice. Nedavno je BiH odbila hrvatski zahtjev za Mamićevim izručenjem, a po Hercegovini se priča kako “taj Hrvatske neće vidjeti dok je živ”. Prema glasinama iz toga kraja, nije slučajno ni to što se u biznis sa solarima nedavno uključio Davorin Primorac, zet predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića koji je pokrenuo Gospodarsko društvo NGP d.o.o. sa sjedištem u Teniskom centru Mostar.
Spomenuta tvrtka podnijela je zahtjev za izdavanje energetskih dozvola za izgradnju solarnih fotonaponskih elektrana na području Zvirića, a slučajno ili ne, u istom biznisu sudjeluje Mamić koji je s Primorčevim puncem Čovićem u toliko prisnim odnosima da se u Hercegovini vjeruje kako je ovdje riječ o poslovnom partnerstvu. Neki sa svojim teorijama idu korak dalje pa sumnjaju da je Primorac samo paravan za Čovićev biznis te naglašavaju kako proizvodnja električne energije na ovaj način državi ne donosi nikakvu korist niti rezultira otvaranjem novih radnih mjesta, već se milijuni maraka slijevaju u ionako duboke džepove onih koji iza tih projekata stoje. Zbližio se Mamić preko svojih kontakata u Hercegovini i s tužiteljem Olegom Čavkom koji je, kako tvrde u Hercegovini, izravno zadužen u predmetu u kojem se odlučivalo o njegovu izručenju Hrvatskoj, te su više puta Mamićevi znanci i prijatelji viđani s Čavkom na večerama u hercegovačkim restoranima. Sve Mamiću u Hercegovini ide na ruku pa je tako, osim razgranatog biznisa ondje, karizmatičan i imućan kakav jest, oformio vlastitu mrežu s kojom surađuje na svim poljima. U tome ima najveću pomoć Stanka Čolaka, kao i Vlade Brkića.
Svemoćni Mamić
Tako je preko njihove razgranate mreže kontakata uspio doći i do ministra pravde BiH Josipa Grubeše pa u konačnici i do samog Čovića s kojim Mamića u Hercegovini često viđaju. Tako je, primjerice, svojedobno Mamić s Čovićem bio poseban gost na tradicionalnoj Plavoj noći NK Široki Brijeg, gdje im se pridružio širokobriješki gradonačelnik Miro Kraljević zahvalivši im za sve što čine za razvoj sporta na tim prostorima.
Šef HDZ-a BiH odnedavno je blizak i s hrvatskim predsjednikom Milanovićem, što ne oduševljava Plenkovića, no Čović ionako nikada do kraja nije ‘kliknuo’ s hrvatskim premijerom, on je mnogo bolje surađivao s njegovim bivšim zamjenikom Milijanom Brkićem. Surađivao je Dragan Čović silom prilika i sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, koji je svojedobno posjetio Mostar sudjelujući na međunarodnom sajmu gospodarstva. Na tom događaju, na kojem je Čović ugostio Vučića, ukazao se Zdravko Mamić koji nije ni pokušao skriti oduševljenje srpskim predsjednikom.
U Hercegovini je sve moguće, reći će oni koji u toj zemlji žive, a ti isti ne odbacuju mogućnost da Mamić u njihovu kraju sa sucima postupa isto kao u Hrvatskoj, u kojoj je, prema vlastitom priznanju, osječke suce častio, vodio na putovanja i podmićivao. U Hercegovini Mamić tom metodom lako može doći i do političara, ministara i onih koji su odgovorni za njegovo izručenje, svjedoče Hercegovci u razgovoru za naš tjednik pa kažu da mu zasigurno nije naodmet to što je uspio doći do Čovića, iako ne postoje dokazi niti se igdje tvrdi da je Čović taj koji bi službeno štitio Mamića kao osuđenika za teški kriminal u Hrvatskoj od izručenja našoj zemlji.
Znakovito je da se pred sucem Suda BiH Mirsadom Strikom u Sarajevu Mamić pojavio na nedavno održanom ročištu za zamolnicu iz Hrvatske pri čemu se odlučivalo o njegovu izručenju u Hrvatsku na temelju rješenja o pritvoru koji mu je odredio zagrebački Županijski sud u sklopu istrage o slučaju podmićivanja trojice sudaca Županijskog suda u Osijeku. Tužitelj Čavka na ročištu je rekao kako je nakon temeljitog proučavanja zamolnice pronašao određene pravne anomalije, odnosno kako je ona formalno ispravna, ali da zahtjev za izručenje ipak ne ispunjava zakonske pretpostavke jer je u Mamićevu slučaju riječ o kaznenom djelu davanja dara koje se u Hrvatskoj i BiH različito sankcionira.
Naime, u susjednoj BiH je za osobe koje priznaju takvo djelo predviđena minimalna kazna od tri mjeseca zatvora, dok ugovor o izručenju koji ta zemlja ima s Hrvatskom predviđa da je minimalna kazna u slučajevima u kojima je moguće izručenje propisana u rasponu od jedne do četiri godine zatvora. Sve to Čavku je navelo do zaključka da nisu ispunjene zakonske pretpostavke za Mamićevo izručenje.
Đavolji odvjetnik
Na sučev poziv da se o izručenju očituje, Mamić je pak održao svoj osebujni govor u kojem je progovorio o orkestriranom napadu, tvrdeći da je žrtva hrvatskog pravosuđa. Dio savjeta za takve govore Mamić zasigurno dobiva od svojeg hrvatskog odvjetnika Veljka Miljevića, no od velike koristi zasigurno mu je i to što je u svojoj drugoj domovini nedavno angažirao poznatog hercegovačkog odvjetnika Zdravka Rajića koji u BiH medijima nosi etiketu đavoljeg odvjetnika, odnosno onoga koji ne gubi sudove.
Zanimljivo, i Rajić je do ovog epiteta došao kao osoba koja je izuzetno prisna s hrvatskom vlasti u BiH, podebice s Čovićem kojega je branio u slučaju sumnjive privatizacije Eroneta te u predmetu Lijanovići. Da je Rajić blizak sa šefom HDZ-a BiH, jasno je i iz toga što je riječ o školskim kolegama, ali i iz toga što je upravo on s njime svojedobno išao u službeni posjet Australiji i Novom Zelandu.
Mirko Jozić / 7dnevno