U jednom dijelu izvještaja koji je visoki predstavnik u našoj zemlji Christian Schmidt pripremio za Vijeće sigurnosti UN- ponašanje Milorada Dodika da usporedi s pokušajem formiranja hrvatske samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine 2001. godine, što je ugušeno.
“Podsjetimo, u jedinoj sličnoj krizi od Dejtona, 2001. godine, Hrvatski narodni sabor, krovna organizacija hrvatskih političkih stranaka, pokušala je proglasiti Samoupravu na područjima Federacije s hrvatskom većinom, a u tome ih je spriječio samo odlučujući odgovor međunarodne zajednice”, naglašava Schmidt.
On dalje poručuje da bi nedostatak odgovora na trenutnu situaciju ugrozio Dejtonski mirovni sporazum, dok bi nestabilnost u BiH imala šire regionalne implikacije.
“Spreman sam ispuniti svoje obaveze kao dio takvog odgovora”, navodi se u Schmidtovom izvještaju.
Podsjetimo, kada je međunarodna zajednica (tzv. Barryjevi amandmani) promijenila način izbora delegata u dom naroda, nedugo nakon toga formiran je Hrvatski narodni sabor okupljen oko HDZ-a. Taj sabor je usvojio Deklaraciju o pravima hrvatskog naroda. Tadašnji predsjednik HDZ-a Ante Jelavić je poručio da Federacija kao entitet više ne postoji, da bi 3. ožujka 2001. proglasio Samoupravu.
Namjeravao je Jelavić uvesti svoj platni i carinski sistem, ali nije uspio. Ubrzo je reagirala međunarodna zajednica, prije svega OHR. Vojska (SFOR) je upala u Hercegovačku banku, koja je bila financijska okosnica tzv. Samouprave. Došlo je do fizičkog sukoba, ali je u Hercegovačku banku uvedena privremena uprava, a HDZ je vremenom gubio kontrolu i nad drugim institucijama.
Jelavić je početkom listopada proglasio kraj tzv. Samouprave. Jelavić je odlukom visokog predstavnika smijenjen s funkcije člana Predsjedništva, a zamijenio ga je Jozo Križanović. Potom je Jelavić 2005. osuđen zbog zloupotrebe položaja i nesavjesnog obavljanja političke funkcije. Tokom suđenja je pušten da se brani sa slobode pa je to iskoristio za bijeg u Hrvatsku, gdje se i danas nalazi.