Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

VIDEO: “20-ak aktivista” blokiralo “celu” Srbiju, predsjednik Vučić tuguje jer mu je režim uzdrman

Masovni ekološki prosvjedi u Srbiji, koji su danas drugu subotu zaredom održani u Beogradu i brojnim drugim gradovima diljem Srbije, prijete prerastanjem u opći bunt protiv autokratske vladavine Aleksandra Vučića. Na poziv više ekoloških organizacija i drugih udruga, okupljenih u pokretu Ekološki ustanak, deseci tisuća prosvjednika danas su osim u Beogradu prosvjedovali i blokirali prometnice i mostove na čak 53 lokacije diljem Srbije, zaustavivši na dva sata život u zemlji.

Režimski batinaši

Prosvjednici, kojih je bilo puno više nego prošle subote, zahtijevaju izmjenu zakona o referendumu i eksproprijaciji koji, uvjereni su, pogoduju rudarskoj multinacionalki Rio Tinto koja želi eksploatirati litij u zapadnoj Srbiji, u dolini rijeke Jadar kod Loznice, što oni smatraju ekološkom katastrofom i dokazom da su državi ekonomski interesi ispred zdravlja građana. Prosvjede su, kao i prošle subote – osobito u Novom Sadu, gdje je izbila masovna tučnjava – obilježili incidenti i nasilje koje su izazvali organizirani režimski batinaši i provokatori.

Dok su se prosvjednici danas okupljali u Beogradu i drugim mjestima, Vučić je stigao u posjet Gornjim Nedeljicama kod Loznice na razgovor s tamošnjim mještanima. Iako neki u Srbiji vjeruju da bi Vučić morao povući sporne zakone i time zaustaviti eskalaciju krize oko Ria Tinta barem do izbora sljedeće godine, predsjednik Srbije danas je bio rezolutan. Ne pada mu na pamet, kaže, da ukine doneseni zakon o referendumu, koji je već potpisao. Srbijom, poručio je ekološkim aktivistima i prosvjednicima, neće vladati nitko tko ne pobijedi na izborima.

Procjenjuje se da su tamošnje zalihe litija, koji je neophodan za proizvodnju suvremenih baterija koje se ugrađuju u automobile i razne aparate, vrijedne više desetaka milijardi eura. Prema nekim analizama, u dolini rijeke Jadar kod Loznice nalazi se iznimno bogato nalazište jadarita, minerala bogatog litijem (koji je ime dobio upravo po rijeci Jadar). Zalihe kriju više od 200 milijuna tona litija, što je oko desetine svjetskih zaliha litija, koji zbog njegove važnosti za proizvodnju suvremenih uređaja nazivaju i bijelim zlatom. Međutim, kako vlasti u Srbiji nisu mogle same financirati eksploataciju vrijedne rude, vlada Ane Brnabić otvorila je vrata kompaniji Rio Tinto, što je već rezultiralo pražnjenjem sela i bijegom stanovništva iz okolice budućeg rudnika.

Zakoni što ih je ovih dana potvrdila Skupština u Beogradu omogućavaju Rio Tintu da vlasnike zemljišta na prostoru budućeg rudnika litija razvlasti u samo nekoliko dana. Nakon izmjena zakona o referendumu više nije važno koliko će upisanih birača izići na birališta, s obzirom na to da je ukinut cenzus od 50 posto, što znači da će ubuduće mali broj motiviranih građana moći donijeti odluku koja će vrijediti za sve građane, pa i u slučaju kao što je Rio Tinto i eksploatacija litija. Taj potez Vučićeva režima, međutim, naišao je na neočekivano žestoku reakciju građana, koji u ovom slučaju ne žele tek tako dopustiti nepopravljivu ekološku devastaciju tla, vode i zraka. Čini se da su vlasti u Beogradu zatečene silinom prosvjeda i činjenicom da se velik broj građana različitih ideoloških i političkih uvjerenja usprotivio aranžmanu s Rio Tintom. Spor oko eksploatacije litija koji je, čini se, Vučićev režim podcijenio, u prvi je plan nametnuo ekološke organizacije i aktiviste kao u ovom trenutku jedinu ozbiljnu i artikuliranu opoziciju Vučićevu režimu, iako ovdje nije riječ samo o ekološkom nezadovoljstvu, nego i buntu i općem nezadovoljstvu velikog dijela građana Srbije Vučićevom vladavinom, uzurpacijom vlasti, institucija i medijskog prostora.

https://www.youtube.com/watch?v=foHcPSKTZmM

O panici u redovima vladajućih svjedoči i informacija portala Nova.rs, prema kojoj je policija večer uoči prosvjeda obilazila građane i aktiviste u nizu gradova Srbije upozoravajući ih da će snositi posljedice budu li sudjelovali u prosvjedima i blokadama prometnica, prijeteći im da će odgovarati i prekršajno i kazneno.

Brnabić: To su fašisti

Iako tvrdi da mu novi val građanskih prosvjeda ne smeta, Vučić uvjerava da iza prosvjeda stoje strani novac i hibridni ratovi, dok njegova premijerka Ana Brnabić prosvjednike žigoše kao fašiste, baš kao i Vučiću odani ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin.

Međutim, odnos vladajućih prema prosvjedima najbolje ocrtava činjenica da su tijekom prosvjeda na scenu ponovno stupile opskurne desničarske navijačke i kriminalne skupine, koje se pokušavaju suprotstaviti mirnim prosvjednicima i zaplašiti ih nasiljem, batinama i čekićima, čime se ponovno potvrđuje Vučićeva kontrola nad “alternativnim” represivnim sustavom u Srbiji, navijačkim falangama, parapolicijskim skupinama i batinašima.

Vecernji.hr

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.