Radionica ”Medijska (ne)pismenost – fake and fact u medijima” održana je u ponedjeljak navečer u Narodnoj knjižnici u Širokom Brijegu.
U projektu ”Snažni – Mediji bez mržnje i informacija” sudjeluju 22 organizacije, a radionicu u Širokom Brijegu organizirala je fondacija Infohouse i portal Interview.ba.
Vještine medijske pismenosti u ovo krizno vrijeme osobito su važne jer ljudima mogu pomoći da pronađu relevantne i vjerodostojne informacije, da prepoznaju lažne vijesti i da se zaštite od utjecaja brojnih neprovjerenih informacija i dezinformacija posebno danas u doba pandemije koronavirusa. Problem je senzacionalistički, pa i subjektivni, čitaj plaćenički, pristup medija u izvještavanju o npr. pandemiji, o političkoj situaciji u državi i drugim temama i tu je važno prepoznati i zadržati kritički odmak. Cilj ovog projekta je osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti, osnažiti građane, a posebice djecu i mlade za kritičko promišljanje medijskih sadržaja. Rekla je koordinatorica projekta za Široki Brijeg Antonija Banožić
Ono što je meni najvažnije da ustanovimo kako mediji rade. Tko stoji iza medija i tko su njihovi vlasnici. Kome mediji služe, nama kao građanima ili političkim strankama. Naglasila je Senka Kurt koordinatorica projekta.
Radionica je održana u okviru Regionalnog programa „Snažni- Mediji bez mržnje i dezinformacija“, uz podršku Europske Unije, a implementiraju je partnerske organizacije SENPM, Albanski medijski institut, Mediacentar Sarajevo, Kosovo 2.0, Institut za medije Crne Gore, Makedonski institut za medije, Novosadska novinarska škola, Mirovni institut Bianet.
OTPOR.Media