Google i Apple odnosno Android i iOS brišu veliki broj “napuštenih aplikacija” – aplikacije koje nisu ažurirane duže od dvije godine.
Moramo odmah reći da je i nas početak pisanja ovog članka, ovih redova koje upravo čitate dosta zabrinuo i doveo nam mnoštvo „upitnika” nad glavom. Svi mi koristimo pametne telefone.
Svi koristimo Android ili iOS (dva ljutita rivala – Google i Apple) ali što bi ste pomislili kada bismo vam rekli da upravo oni imaju zajednički (vrlo veliki) problem. Da više ne duljimo previše, mnoštvo je aplikacija na ove dvije platforme.
Neke aktualne brojke govore kako je App Store (Apple – iOS) sada negdje pri brojci od četiri milijuna (veći dio zauzimaju aplikacija i manji dio igrice) dok Play Store (Google – Android) broji negdje oko dva i pol milijuna aplikacija.
Tu nastaje veliki problem jer u tim brojkama se nalaze i aplikacije koje Apple i Google odnosno App Sore i Play Store vole nazivati „napuštene aplikacija”. Sada će se velika većina vas zapitati što su ti zaista napuštene aplikacija a mi ćemo to pokušati pojasniti vrlo jednostavno.
Napuštene aplikacije jesu one koje nisu primile ažuriranje (nadogradnju) u razdoblju od proteklih dvije godine. Upravo takve aplikacije i Google i Apple smatraju izuzetno opasnima (za sigurnost korisnika) i podložnim za hakerske napade.
S time na umu zajedničkim snagama (znamo da zvuči čudno ali zajedničkim snagama) ove dvije tvrtke će sa svojih trgovina aplikacija na vlastitim operativnim sustavima ukloniti veliki broj napuštenih aplikacija.
Točan broj napuštenih aplikacija na Google-u odnosno na Play Store iznosi 869,000 dok App Store broji napuštene aplikacije s iznosom od 650,000. Razlog što App Store ima manje „napuštenih aplikacija” je taj što Apple odnosno iOS ima mnogo veće i značajne kontrole ulaska svake pojedine aplikacije (možemo reći strože kontrole) na App Store za razliku od Android platforme odnosno Play Store trgovine aplikacija.
Dakle ukupno će Android i iOS odnosno Google i Apple ukloniti sve skupa 1,55 milijuna aplikacija koje nisu ažuriranje više od dvije godine i samim time predstavljaju opasnost za korištenje i „dobra su prilika” za hakerske napade.
Isto tako značajna briga i obazrivost dati će se „super napuštenim aplikacijama” to su one koje ažuriranje nisu primile više od pet godina. Iz Apple-a i Google-a su svjesni kako će uklanjanje ovakvih aplikacija iz trgovina izazvati negodovanje.
Nezadovoljstvo krajnjih konzumenata sadržaja (samih korisnika) ali to se radi sve u cilju dodatne brige oko sigurnosti korisnika na internetu odnosno sigurnosti korištenja pametnih telefona.
Za kraj kažimo kako su i „manji” programeri odnosno oni koji razvijaju ne tako velike i snažne aplikacija i jednostavno nemaju potrebu za donošenjem ažuriranja učestalo.
Oni se ovim potezom od strane Google-a i Apple-a osjećaju zakinuto ali na žalost niti iOS niti Android i neće baš previše biti obazrivi prema tome. Već će se i takve „male aplikacije” smatrati napuštenima te će iste biti uklonjene što prije.
Ovaj članak smo napisali u cilju da znate ako vam „omiljena” aplikacija bude uklonjena s trgovine Aplikacija iOS ili Android platforme da je razlog tome što je ista bila pripisana „napuštenim aplikacijama” odnosno ažuriranje nije primila više od dvije godine.