Slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar za televiziju N1 Slovenija potvrdio je da će Slovenija suspendirati Schengen i uvesti kontrole na granici s Hrvatskom i Mađarskom. Rekao je da je o tome već danas obavijestio ministre unutarnjih poslova Mađarske i Hrvatske.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je već pripremilo obavijest u skladu sa Schengenskim kodeksom, koju će vlada sutra odobriti i potom poslati Europskoj komisiji.
Razlog uvođenja ove privremene mjere isti je kao i u Italiji: porast opasnosti od terorizma u Europi. “Vidimo što se dogodilo u Francuskoj i Belgiji. Slovenija nije iznimka”, upozorio je Poklukar, dodavši da žele preventivno osigurati dodatne provjere na balkanskoj izbjegličkoj ruti.
Slovenski ministar nije želio otkriti kada će policajci krenuti s kontrolama na granici jer o uvođenju tek treba razgovarati vlada i Europska komisija. “Vjerujem da time povećavamo sigurnost Slovenije, koja je na prvom mjestu. Situacija na Bliskom istoku je komplicirana, moramo učiniti sve što smo dužni učiniti za sigurnost Slovenije”, istaknuo je Poklukar.
Ovo znači da će Hrvatska uskoro ostati bez Schengena prema Sloveniji niti godinu dana otkad je uveden.
Italija je obavijestila Sloveniju da zbog promijenjene situacije u Europi i na Bliskom istoku uvodi kontrolu na granici sa Slovenijom, priopćilo je slovensko ministarstvo unutarnjih poslova, a potom je Slovenija odlučila da će ona kontrole uvesti na granicama prema Hrvatskoj i Mađarskoj.
Iste takve mjere Sloveniji uvodi Italija. Trebale bi biti uvedene u subotu, za početak na 10 dana, s mogućnošću produljenja, no 24ur.com javlja kako bi se, po njihovim informacijama, mjere trebale provoditi najmanje dva mjeseca. Za očekivati je da bi se najmanje toliko provodile i na granici Slovenije i Hrvatske.
Slovenija i Italija upozoravale Plenkovića, on odbio pomoć
Kako primjećuje slovenski portal Siol, i Rim i Ljubljana upozorili su Hrvatsku da mora napraviti više kako bi se suzbile ilegalne migracije. Zagrebu je nuđena pomoć u kontroli vanjskih granica, posebno na granici s BiH, ali i na granicama sa Srbijom i Crnom Gorom.
Prijedlozi su išli u smjeru pomoći europske agencije za nadzor vanjskih granica Frontexa, a Slovenija i Italija ponudile su Hrvatskoj i mješovite policijske patrole. No hrvatski premijer Andrej Plenković odbio je takve prijedloge jer hrvatska policija “dobro kontrolira vanjsku granicu”. Bilo je to krajem lipnja.
“Ministar unutarnjih poslova je već dogovorio da će doći šest savjetnika Frontexa koji će pomagati Hrvatskoj na pitanjima sprječavanja nezakonitih migracija, ali ne na način da bismo mi stavili policajce iz drugih država članica na svoje granice”, rekao je Plenković tada o ideji slovenskog premijera da se pripadnici Frontexa rasporede na granici između Hrvatske i BiH kako bi pomogli u sprječavanju ilegalnih ulazaka migranata.
“Hrvatska, kao članica EU i članica schengenskog prostora, ima dovoljno svojih kapaciteta, 6500 policajaca čuva granicu i vanjsku granicu Europske unije, koja je sada i vanjska granica schengenskog prostora”, rekao je Plenković. Bilo je to nakon što je slovenski premijer Robert Golob prije summita EU najavio da će tražiti raspoređivanje pripadnika Frontexa na granice Hrvatske i BiH.
S druge strane, i Rim i Ljubljana proljetos su počeli upozoravati da bi se zbog povećanog broja ilegalnih prelazaka granice mogla ponovo uvesti sustavna kontrola granice. Slovenska vlada počela je mjestimično uklanjati “tehničke prepreke” na granici s Hrvatskom, odnosno ogradu, no politika je uvijek više ili manje glasno upozoravala Zagreb da će, ako Italija uvede kontrolu na granici sa Slovenijom, i Slovenija učiniti to na granici s Hrvatskom, da ne postane “džep”. Tim više što Austrija kontrolira granicu sa Slovenijom još od migrantske krize 2015. – 2016., navodi Siol.
Da problem postoji, bilo je jasno još prije mjesec i pol kad je Slovenija uvela policijske punktove uz granicu
Da problem itekako postoji, bilo je jasno i prije mjesec i pol dana kada je Slovenija odlučila uvesti policijske punktove kod granice s Hrvatskom. To se nije odnosilo na službene granične prijelaze, koliko na takozvanu zelenu granicu koju migranti koriste za ilegalne prelaske.
Glavni ravnatelj slovenske policije Senad Jušić prošli je tjedan u Brežicama također upozorio hrvatskog kolegu da je problem velik. Istaknuo je da je slovenska policija ove godine već obradila više od 45.000 ilegalnih prelazaka granice.