Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH uskoro bi trebao raspisati natječaj za izbor zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), saznaje Raport.
Kao što je poznato, SIPA je već četiri mjeseca bez zamjenika direktora, jer je Zoran Galić koji je obavljao tu funkciju 8. srpnja ove godine pobjegao iz zemlje kako bi izbjegao uhićenje zbog sumnji da je počinio teška kaznena djela dok je bio na čelu Granične policije BiH.
O pripremi materijala za raspisivanje natječaja i tekstu samog natječaja, za ovu upražnjenu poziciju, Nezavisni odbor bi mogao razmatrati na sjednici već naredni tjedan, kada će biti poznato više detalja.
U međuvremenu, u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine od 15. studenoga objavljeno je Rješenje Vijeća ministara BiH o razrješenju zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu, doneseno na sjednici 23. listopada.
Sudeći prema ovom rješenju ni po čemu se ne može zaključiti da je Galić bjegunac od bh. pravosuđa i da je zato što je pobjegao iz zemlje zbog toga što mu se na teret stavljaju teška kaznena djela na bilo koji način sankcioniran. To se iz ove objave ne vidi i ispada da je Galić poziciju napustio jer je tako želio, a ne što je morao.
Galić sad ima i papir da je razriješen na osobni zahtjev, a ne smijenjen
Usprkos tome što je Vijeće ministara BiH tvrdilo da je razrješenje Galića najbrži način da se oslobodi pozicija zamjenika zamjenika direktora jedne od najvažnijih policijskih agencija, koju je Galić formalno uzurpirao duže od tri mjeseca dok je istovremeno bio u bijegu, apsurdno je da u objavi u Službenom glasniku BiH stoji kako se on dužnosti razrješava ‘na osobni zahtjev’.
“Galić Zoran, razrješava se dužnosti zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu, s danom 8. 7. 2024. godine, na osobni zahtjev. Ovo rješenje stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u ‘Službenom glasniku BiH'”, stoji u objavi Službenog glasnika BiH.
Sada Galić, koji je u bijegu od 8. srpnja može ‘mahati s papirom’ da je on razriješen s dužnosti i da nije smijenjen, a što je s obzirom na to da je pobjegao iz BiH, da nije dolazio na posao, i da nije dostavio nikakvo opravdanje o odsustvu s posla trebao biti pravi razlog njegovog razrješenja, piše Raport.
Na ovaj način javnosti je poslana poruka kako pojedini moćnici, kada imaju političku zaleđinu, čak i kada su u bijegu od pravde, itekako imaju zaštitu.
Hoće li dobiti otpremninu?
Još apsurdnije je kako je inkriminirani Galić utočište našao u Hrvatskoj gdje tamošnje kadrove HDZ-a sve češće USKOK hapsi uglavnom zbog korupcije, a oni iz BiH su na tlu Hrvatske zbog istih nedjela sigurni od izručenja.
Također, iz Vijeća ministara BiH je ranije objavljeno kako je zaključkom Vijeća ministara BiH Galiću onemogućeno pravo na otpremninu ili neku druge beneficije, no takav zaključak ne stoji uz objavu o Galićevom razrješenju u Službenom glasniku BiH, što ponovo otvara pitanje o tome – može li se dogoditi da Galić ipak ostvari neka od prava pri odlasku u mirovinu kao što su otpremnina ili neki drugi benefiti. I tko će provesti i poštovati takve zaključke, kada znamo da zaključci ne mogu biti iznad zakona.
Jesu li zaštićeni i pomagači?
Jer, ako se već moglo dogoditi da HDZBiH Galića, naravno i uz podršku ostalih stranaka, spasi od smjene u čemu im je značajno pomogao ministar sigurnosti Nenad Nešić, ne bi bilo iznenađenje da se ovom bjeguncu i dalje pomaže.
Tužiteljstvo BiH Galića sumnjiči da je zloupotrijebio položaj direktora Granične policije Bosne i Hercegovine, a tu dužnost je Galić obavljao od 2014. do 2023. godine. Osumnjičen je za organizirani kriminal, zloupotrebu položaja i primanje dara te krijumčarenje trošarinskih roba, u koje spadaju duhan, alkohol i gorivo.
Galića su 8. srpnja ove godine trebali uhititi pripadnici SIPA-a u kojoj je on bio na poziciji zamjenika od 2023.godine. Dan poslije Tužiteljstvo BiH je priopćilo kako je on u bijegu i da sumnja da je netko Galiću dojavio kako će biti uhićen u predmetu ‘korupcije visoke razine’, u okviru kojeg se vodi istraga uz podršku europske policijske agencije – EUROPOL.
Do danas se ne zna tko je pomagao Galiću, pa se s pravom nameće pitanje – jesu li i oni pod nečijom zaštitom kao Galić.
Za Galićem je Sud Bosne i Hercegovine 8. kolovoza donio naredbu za raspisivanje ‘centralne i međunarodne tjeralice’.
Upravo zbog svih pobrojanih kvalifikacija koje se sada vežu za Galićevo ime, sramotno je da je on službeno dobio ‘crno na bijelo’, bez ikakve dodatne opaske, da nije smijenjen s visoke policijske funkcije, nego je razriješen na osobni zahtjev.