Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Vršnjačko nasilje u ŽZH: Koordinacijsko tijelo ne rješava problem

Dok vršnjačko nasilje u školama u Zapadnohercegovačkoj županiji postaje sve ozbiljniji problem imenovanje Koordinacijskog tijela za sprječavanje vršnjačkog nasilja početkom 2024. godine od strane Vlade ŽZH izazvalo je brojna pitanja. Javnost još uvijek ne zna što točno ovo tijelo radi, kakve mjere poduzima i postoje li ikakvi konkretni rezultati njihova rada.

Još veći nemir izaziva informacija da ministrica obrazovanja Danijela Perić navodno traži da članovima Koordinacijskog tijela bude isplaćena mjesečna naknada od 250 KM.

Ova ideja posebno zabrinjava jer većina članova Povjerenstva dolazi iz redova ljudi kojima je to u opisu posla, poput ravnatelja škola i djelatnika Centra za socijalni rad, institucija koje već imaju zakonsku obvezu baviti se pitanjima nasilja među djecom.

-prati i izvršava propise i analizira stanje, te poduzima mjere u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja, kulture i športa,

– brine o provedbi zakona, uredbi i drugih propisa i općih akata Federacije, Županijskih i Općinskih tijela iz oblasti prosvjete, kulture i športa, Centru za socijalnu rad, jedna od djelatnosti je poduzimanje potrebni mjera sukladno Zakonu i rezoluciji o sprečavanju malodobne delikvencije i postupanje u slučaju nasilja među djecom i mladima, dok u školama ove poslove sukladno Statutu obavljaju psiholog i pedagog škole u suradnji s razrednikom i ravnateljem.)


Ako je sprječavanje vršnjačkog nasilja dio njihovih redovitih radnih obveza, zašto je osnovano ovo tijelo, na temelju čega se predlaže dodatna naknada?

Unatoč ozbiljnosti problema, do sada nije objavljeno ništa o aktivnostima ovog tijela, iako je obvezno mjesečno podnositi izvješće o svom radu.

Javnost s pravom postavlja sljedeća pitanja:

-Jesu li održani sastanci? – Ako jesu, kada i kakvi su zaključci doneseni?

-Koji su rezultati? – Jesu li poduzete konkretne mjere koje bi povećale sigurnost učenika u školama?

-Zašto naknade? – Ako Koordinacijsko tijelo nije iznijelo konkretne rezultate, opravdava li predložena naknada od 250 KM mjesečno takav rad?

Nasilje u školama ne može čekati.

Situacija u školama sve je alarmantnija. Prijavljeni su slučajevi nasilja među učenicima, ali i zabrinjavajuće situacije u kojima učenici dolaze u školu s opasnim predmetima. Dok roditelji i nastavnici traže hitna rješenja, Koordinacijsko tijelo koje je osnovano da spriječi ovakve situacije ostaje nevidljivo.

Ministrica Perić i Vlada ŽZH imaju dužnost odgovoriti javnosti na ključna pitanja. Transparentnost je neophodna:

Što je Koordinacijsko tijelo konkretno postiglo od svog osnivanja?

Na temelju kojih kriterija se traži naknada za članove Koordinacijskog tijela, kada su im navede zadaće već u opisu posla?

Koji su planovi za rješavanje problema vršnjačkog nasilja u budućnosti?

Roditelji, učenici i nastavnici zaslužuju odgovore i djelovanje.

Osnivanje Koordinacijskog tijela bilo je prvi korak, no on mora biti popraćen konkretnim mjerama. Sprječavanje vršnjačkog nasilja ne može biti formalnost – ono mora biti prioritet. Jer sigurnost djece u školama nije pitanje opcije, već odgovornosti.

OTPOR.Media

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.