Zastupnici Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH prikupili su potpise za sazivanje sjednice ovog doma, na kojoj bi se razmatrao Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska.
Ovaj zakon se smatra ključnim za energetski sektor Federacije BiH, a njegovo usvajanje u Domu naroda je posljednji korak prije stupanja na snagu, piše Klix.ba.
Prema Poslovniku o radu, predsjedavajući Doma naroda Tomislav Martinović dužan je sazvati sjednicu u roku od 14 dana od prijema ovog zahtjeva.
Ako on to ne učini, Poslovnik predviđa mogućnost da zamjenici predsjedavajućeg preuzmu inicijativu i sazovu sjednicu kako bi se osiguralo pravovremeno razmatranje zakona.
Kontekst zakona o Južnoj interkonekciji
Podsjećamo, Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH je na sjednici održanoj 12. prosinca usvojio Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji. Na prvom glasanju, prijedlog je podržalo 72 zastupnika, pet ih je bilo suzdržano, dok je 15 glasalo protiv. Nakon toga, provedeno je pojedinačno izjašnjavanje zastupnika, koje je potvrdilo prvobitni rezultat glasanja.
Usvajanje zakona u Predstavničkom domu uslijedilo je nakon sastanka predstavnika Ambasade Sjedinjenih Američkih Država sa šefovima klubova zastupnika, što je bilo ključno za postizanje kompromisa među zastupnicima. Ipak, sjednica je bila obilježena burnim raspravama i oštrim podjelama po pitanju sadržaja zakona i načina njegove implementacije.
Šira reforma BH-Gasa i novi zahtjevi
Na istoj sjednici, Predstavnički dom usvojio je i prijedlog zaključaka o restrukturiranju kompanije BH-Gas. Ovi zaključci, koji uključuju reorganizaciju upravljačkih struktura, predloženi su od strane HDZ-a 1990, a formalno ih je zastupao Mario Karamatić. Zaključci su usvojeni sa 81 glasom za, dva suzdržana i jednim glasom protiv.
Glavne promjene uključuju:
Reorganizaciju BH-Gasa: Vlada Federacije BiH i BH-Gas d.o.o. Sarajevo trebaju u roku od 30 dana započeti proces restrukturiranja kompanije. To uključuje izmjene upravnih i nadzornih struktura, kao i formiranje terenskih ureda koji bi omogućili bolju podršku projektu Južne interkonekcije.
Osnivanje podružnica BH-Gasa: Odlukom o izmjenama Statuta kompanije predviđa se formiranje podružnica van Sarajeva, uključujući Mostar, kao jedno od ključnih mjesta za upravljanje projektom.
Političke implikacije i dalji koraci
Zakon o Južnoj interkonekciji, koji obuhvaća izgradnju plinovoda između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, dobio je značajnu pažnju međunarodnih aktera. Američki ambasador u BiH, Michael Murphy, ranije je izrazio nezadovoljstvo zbog odugovlačenja u donošenju zakona i pozvao na hitne reforme u sektoru energetike. Također, ambasador je naglasio da je potrebno provesti reforme u BH-Gasu kako bi se ubrzala realizacija projekta Južne interkonekcije.
Da bi zakon stupio na snagu, potrebno je da ga usvoji i Dom naroda Parlamenta Federacije BiH. Delegati Kluba Bošnjaka svojim potpisima zahtijevaju hitno sazivanje sjednice kako bi se ovaj proces okončao, s obzirom na strateški značaj projekta za energetsku sigurnost i ekonomski razvoj Federacije BiH.