Google se složio platiti ogromnih 155 milijuna dolara, kako bi riješio optužbe koje su iznijeli država Kalifornija i privatni tužitelji. Optužbe su se odnosile na tvrdnje da je ova tehnološka tvrtka obmanjivala korisnike u vezi s praćenjem njihovih lokacija i neovlaštenom upotrebom njihovih osobnih podataka.
Osnovna poanta ovih nagodbi leži u tvrdnji da je Google zavaravao ljude, čineći da vjeruju kako imaju kontrolu nad tim kako se njihovi osobni podaci prikupljaju i koriste. Optužbe protiv Googlea uključivale su tvrdnje da je stvarao profile korisnika i ciljao ih oglašavanjem, čak i kada su korisnici isključili postavku “Povijest lokacija”. Također je optuživan da je zavaravao korisnike u vezi s njihovom sposobnošću blokiranja neželjenih oglasa.
Kao odgovor na ove optužbe, kalifornijski državni tužitelj Rob Bonta izrazio je snažno mišljenje, tvrdeći da je Google korisnicima obećao jedno – prestanak praćenja lokacija nakon što se isključe, ali je zapravo nastavio pratiti njihove pokrete radi vlastite komercijalne koristi. Nazvao je takvo ponašanje “neprihvatljivim”.
Kalifornijska nagodba konkretno zahtijeva da Google plati 93 milijuna dolara i nalaže veću transparentnost u otkrivanju načina praćenja lokacija korisnika te korištenja prikupljenih podataka.
Što se tiče nagodbe od 62 milijuna dolara s privatnim tužiteljima, novac će, nakon što se oduzmu pravni troškovi, biti dodijeljen neprofitnim organizacijama odobrenim od strane suda koje se bave praćenjem problema vezanih uz privatnost na Internetu. Ovaj pristup je odabran jer se smatralo nepraktičnim raspodjelu novca svih 247,7 milijuna odraslih osoba u SAD-u koje koriste mobilne uređaje. Međutim, ovakav pristup nailazi na kritike zbog pružanja ograničenih koristi članovima grupe.
Važno je napomenuti da je Google porekao odgovornost u ovom slučaju, i obje nagodbe su uvjetovane odobrenjem suda.
Ova nagodba dolazi nakon prethodnog sporazuma u studenom, kada je Google pristao platiti 391,5 milijuna dolara kako bi riješio slične optužbe 40 saveznih država SAD-a. Također, tvrtka je postigla nagodbe u iznosu od ukupno 124,9 milijuna dolara s Arizonom i Washingtonom.
Ogromni prihodi od oglašavanja Googlea, koji su iznosili 110,9 milijardi dolara u prvoj polovici 2023. godine, predstavljaju značajan udio u ukupnom prihodu tvrtke koji iznosi 137,7 milijardi dolara. To ističe važnost ovog problema i utjecaj koji može imati na operacije i reputaciju tehnološkog diva. Međutim, Google je ove slučajeve nazvao povezanima sa “zastarjelim pravilima proizvoda koje su promijenili prije nekoliko godina”. Pravnici koji zastupaju privatne tužitelje nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.