Kao što smo i najavili, red je stigao na prvu priču iz rubrike “VAŠE PRIČE”. Priča u nastavcima koju donosimo prati Dinu Tolića, poslovnog čovjeka iz Posušja, koji se godinama bori s administrativnim preprekama koje ugrožavaju njegov poslovni i obiteljski život.
Njegova borba postaje javna putem portala OTPOR.Media, gdje će detaljno iznijeti svoje probleme kojima ističe paradoks između potrebe za razvojem Posušja i administrativne inertnosti koja se upetljala u njegov obiteljski život i sprječava normalno poslovanje, dajući uvid u izazove običnih građana prouzročenim nemarom službenih institucija.
U prvom dijelu priče donosimo dopis koji je poslao 12. studenoga 2023. godine, prema načelniku Općine Posušje, Građevinskoj inspekciji, Službi za gospodarstvo, Općinskom vijeću i URBIKOM-u sa naznakom na znanje Tužiteljstvu ŽZH, Policiji, Upravnom inspektoru i OMBUSMEN-u za ljudska prava
„S P L I T S K A U L I C A“
Poštovani,
Dana, 8. studenoga 2023. godine prilikom pada električnog razvodnog ormara u rupu u ulici Splitska 8 u Posušju došlo je do pada napona i izgaranja našeg stroja, koji je dio linije za UV tisak. To je naša osnovna djelatnost, izvor prihoda za 3 zaposlene osobe i moju obitelj.
Tako nam je nastala materijalna šteta u visini cca 5.000,00 KM.
Tko je kriv?
U današnje vrijeme za dobro poslovno okruženje potrebne su minimalno tri stvari:
1.Prometna povezanost
2.Internet
3.Opskrba električnom energijom,
a mi – ZNT Posušje d.o.o. nemamo uredno ni jednu.
Za sve tri stavke prilažemo fotografije naše stvarnosti, jer se riječima to ne može opisati.
Kronološki gledano „Ulica postoji“ na papiru trasirana od prije Domovinskog rata. Moj otac je u njoj napravio kuću. U početku rata je kuća bila mjesto gdje je vojska spavala, a kasnije smještaj za izbjeglice.
Naše obiteljsko poduzeće na istoj lokaciji djeluje od 1995. godine i nikada do sada nismo imali nikakve uvjete za rad, ni puta, ni struje, ni odvodnje oborinskih voda, ni javne rasvjete.
Prvo je u planovima bila Južna obilaznica i zeleni pojas uz nju. U njega ste dovozili smeće, građevinski otpad,…mi čistili, ravnali i tako prođoše godine.
Potom je Netko ili Nitko bez projektne dokumentacije i prostornog plana zeleni pojas pretvorio u građevinski, Južnu obilaznicu u mjesto gdje se ne poštuju nikakva pravila,…mjesto gdje je bilo više saobraćajnih nesreća pa i sa smrtnim posljedicama, a našu ulicu u nemoguće mjesto za život, suživot i rad. Prilikom iskopa novonastalih parcela mi smo ostali bez ulice. Ispostavilo se da je jedan od susjeda cijelu pretvorio u ograđeno parkiralište, drugi je napravio ogromnu rupu koju nije ni danas sanirao, nekima u ulici fali kvadrata, drugima ljudskosti i razumijevanja, a trećima samo daska u glavi. Uz Južnu obilaznicu vlasnici parcela dobili su i zamišljenu treću traku koja sada služi za privatni parking od istih osoba, a mi u Splitskoj ulici dobili smo rupe i iskopine što traje i danas. Cijelu problematiku prijavljujemo i iznosimo skoro pa 20 godina. Da ne bi sada prepisivali u prilogu je jedan od naših zadnjih dopisa iz 2018. godine (protokol 01-624/18 od 2.8.2018.), kada smo digli ruke od svega i prepustili odvjetnicima da nam to riješe koji isto tako nailaze na zid, nerad i šutnju administracije.
Prilikom rekonstrukcije Ulice Fra. Petra Bakule došlo je do određenih propusta tako da kod velikih oborina vode iz grada završavaju u Šibenskoj ulici, a sva voda iz Šibenske ulice završi na našoj parceli č.z.1874/13 i 1874/14 k.o Bešlići. Kod velikih oborina pliva nam poslovni prostor iako oko njega imamo dva sloja zidova i drenažne cijevi koje ne mogu progutati sve te vode. Slao sam slike i videa Načelniku i šefu službe za gospodarstvo općine Posušje. Isti su nam obećali da to tako ne može ostati te da će se do jeseni pronaći rješenje. Jesen je prošla skoro polovica, a rješenja ni na vidiku.
Sad još i ovo, potkopavanje Ulice Splitska i nosača ormarića za struju.
Zanima nas po kojoj osnovi ste dozvolili novo iskapanje ulice, dok sa druge strane već dugi niz godina niste u stanju srušiti zid kojim je jedan od vlasnika zauzeo put, niti uspostaviti normalnu prometnu komunikaciju u Ulici Splitska.
Na koji način dijelite dozvole i što je po zakonu ili vašem tumačenju dozvoljeno raditi u Splitskoj ulici? Nama je trebalo više od dvije godine i pomoć Federalnog ureda za katastar da nam izađete iskolčiti parcelu koju smo kupili 2014. godine.
Do dana današnjeg gospoda iz urbanizma nisu nam dostavili lokacijske uvjete. Zadnji put pismeno smo tražili 21.7.2021. godine (br. protokola 05-23-1-473/21). Ne daju nam lokacijske dozvole za ograđivanje parcele iako za to nemaju nikakvog razloga.
Građevinska inspekcija nam je promptno naložila da iskopamo 9 betonskih stupića koji su unutar naše parcele dim. 20×30 cm u našoj lokaciji, koje smo napravili za postavljanje panelne ograde, jer nisu mogli naći ni jednu nepravilnost.
Meni osobno ne smeta što drugi rade – kopaju. Nisam ljubomoran na tuđe uspjehe, samo me zanima po kojem zakonu oni mogu, a po kojem ja ne mogu dobiti nikakvo pravo od Općine Posušje i njenih službi? Hoće li postojeća građevina za koju se rade iskopi biti van gabarita kao i više njih u Posušju? Hoće li imati vlastito parkiralište ili će i oni uzurpirati „priključnu cestu na Južnu obilaznicu“?
Hoće li se i kada sanirati stanje na terenu? Tko će, u kojem roku i na koji način nadoknaditi nama nastalu štetu uslijed nestanka struje, nemogućnosti rada i pregaranja sredstva za rad zbog visokog napona? Hoće li Splitska ulica ikada biti napravljena po projektnoj dokumentaciji ili će biti po planovima i željama svakog novog samovoljnog polagatelja prava vlasništva na istu?
Ima li vršitelj dozvolu za iste i tko mu ju je izdao i pod kojim uvjetima? Jeste li vi ili? U tom slučaju možete li mi objasniti kako ni jedna služba: građevinska inspekcija ili komunalni redari u općini nije primijetila da se kopa u središtu grada? Ima li taj dozvolu za te radove? Po čijem su nalogu katastarski službenici ocrtavali teren za iskop? Ako ste dozvolili isti, zašto niste tražili da izvođači ishode sve potrebne dozvole, izmjeste vodove i ormarić za distribuciju struje na neko dr. mjesto, a nama saniraju ulicu da kako tako prometno funkcioniramo? Koliko se građevina u izgradnji treba odmaknuti od međe koja ju dijeli sa Splitskom ulicom? Ne bi me iznenadilo da „sutra“ ostanemo skroz bez pristupa našem stambeno-poslovnom objektu zbog nemara Vas koji ste nadležni za zaštitu, upravljanje i održavanje javnih površina na području Općine Posušje. Na djelu je anarhija, a ne upravljanje po načelu dobrog gospodara. Molim za informaciju pod hitno.
Kako građevinska ili bilo koja druga inspekcija nije reagirala na rupu duboku 10 m koja nije nikako ograđena, na kabele od struje koji vise u zraku i prijete prolaznicima i korisnicima Splitske ulice?
Molimo za odgovor u kojem vremenskom periodu ćete naći rješenje za navedene nedostatke i propuste u upravljanju Splitskom ulicom:
1.Zašto nema Splitske ulice u naravi već samo u planovima?
2.Zašto svi u gradu imaju optički Internet, a mi optičke iluzije?
3.Zašto nemamo električne energije u distribuciji ni javne rasvjete?
4.Što se radi u novonastalim iskopima sa lijeve strane ulice Splitska, u kojim gabaritima se mogu vršiti po prostornom planu?
5.Na kraju krajeva kao stanovnik ovog mjesta pitam vas i zašto je nestala sporedna ulica uz Južnu obilaznicu?
Zbog Vašeg nerada i blokade moga normalnog rada nakon 48 godina života i rada u Posušju razmišljam o napuštanju istog sa svojom obitelji.
S poštovanjem,
Dino Tolić – direktor ZNT Posušje d.o.o.