Ako je točno da je dosadašnja šefica Europske komisije, Ursula von der Leyen, doista glavna i praktično jedina ozbiljna kandidatkinja Europske pučke stranke (EPP) za novi mandat na čelu najvažnije europske institucije, onda se upravo i EPP i Leyen suočavaju s presudnim pravosudnim izazovom.
Naime, zbog afere Pfizergate francuski lobist Frederic Baldan podnio je kaznenu prijavu protiv gospođe Leyen pred istražnim sudom u Liegeu kako bi se istražio ugovor kojim je EU dobavila milijarde vrijedna cjepiva nakon što se šefica EK o tome dogovarala SMS porukama. Istražna sutkinja održala je ročište jer je nakon prvotne odgode za listopad zaključila da je situacija urgentna. Odvjetnici EPP-a nisu se pojavili. Žurna odluka istražne sutkinje mogla bi imati značajan utjecaj na konačnu odluku o izboru novog šefa EK, koji bi trebao biti dogovoren na sastanku EU lidera već 27.-28. lipnja. Sutkinja je poručila kako se nada da će donijeti odluku prije 27-og, ali je odbila detaljnije komentirati slučaj.
Enormna vrijednost
O krajnje neobičnoj “javnoj dobavi” enormne vrijednosti prve informacije objavio je New York Times. Baldan je prijavio Leyen zbog zloupotrebe ovlasti, uništavanja javne dokumentacije, ilegalnog zastupanja trećih interesa, kao i korupcije. Njegovoj prijavi pridružilo se još 500 stranaka (uključujući političke stranke), kao i dvije članice EU; Mađarska i Poljska. Znakovito je da je nakon prijave Baldanu oduzeto pravo lobiranja u Bruxellesu, a on traži status zviždača. Lobisti Pfizera i drugih farmaceutskih kompanija unatoč pravosudnim dilemama oko nabave cjepiva za europsku birokraciju nisu problematični.
U ovom trenutku nejasno je što EPP želi postići time što se njihovi odvjetnici nisu pojavili na urgentnom ročištu na ročištu u Bruxellesu. Ako su željeli odgoditi ročište, nije izvjesno što su postigli jer je sutkinja ipak saslušala odvjetnike tužitelja, a još je ranije donijela odluku da je slučaj hitan i bitan.
EPP nije formalno obavijestio sud da se njihovi odvjetnici neće pojaviti na sudu, što je tužitelj komentirao kao “omertu” koja obavija cijeli slučaj. Omerta je inače kod šutnje sicilijanske mafije koji naglašava važnost tišine u slučaju da vlasti postavljaju pitanja.
Baldan sudskim putem taži da se EPP-u naloži povlačenje kandidature gospođe Leyen te ih se kažnjava svaki dan s po 50.000 eura ako to ne učine. U suprotnom bi, tvrdi tužitelj, Leyen mogla pritiskati tužitelje te utjecati na Ured europskog tužitelja (EPPO), koji je pokrenuo istragu o dobavi Covid-19 cjepiva te se nalazi u raspravi o nadležnostima s istražnom sutkinjom u Liegeu.
Nakon što je na prvoj sudskoj instanci u Liegeu održano ročište 17. svibnja, nastavak je odgođen za listopad kako bi se stranke što bolje pripremile.
Formalna obavijest
Baldanov odvjetnik 28. svibnja poslao formalnu obavijest Vijeću Europe, predstavnici EK za vrijednosti i transparentnost Veri Jourovoj, kao i lideru EPP-a, Manfredu Weberu, u kojoj je zatražio da prisile Leyen na ostavku. Kao pravnu osnovu naveo je kršenje koda ponašanja primjerenog šefu Komisije, kršenje više međunarodnih sporazuma Unije, kao i odredbe o fundamentalnim pravima u EU. Tvrdi kako postoji opravdana sumnja da bi se gospođa Leyen mogla osvećivati ako bude ponovno izabrana.
“Slučaj je usredotočen na optužbe da je von der Leyen, na vrhuncu pandemije, razmjenjivala poruke sa šefom Pfizera Albertom Bourlom kako bi pomogla u organiziranju golemih kupnji cjepiva za EU. Pučki pravobranitelj EU-a u siječnju 2022. objavio je da je Komisija kriva za “lošu administraciju” jer nije identificirala nijednu takvu tekstualnu poruku, nije ih objavila — i tvrdila da, ako postoje, ne bi trebala potpadati pod njezina pravila o javnoj transparentnosti za dokumenata”, objašnjava Barron‘s.
Treba podsjetiti da je Ursula von der Leyen bila među političarima koji su javno tretirali mRNA cjepiva kao neprocjenjivo vrijedni strateški izlaz iz globalne pandemije iako se s vremenom pokazalo da je njihova učinkovitost drastično pala mutiranjem SARS-CoV-2 virusa. Nesporno je da je brzo i pravovremeno cijepljenje u jednom razdoblju imalo presudnu ulogu u usporavanju širenja epidemije, ali je isto tako jasno da je EU nabavila previše cjepiva. Točna uloga Leyen je nejasna, a ona odbija objaviti svoje SMS poruke uz obranu da su efemerne. To se čini neobičnim obrazloženje, pogotovo jer bi joj beznačajnost poruka mogla biti najbolja moguća obrana. Leyen je u ožujku 2021. imala politički PR posjet Pfizerovoj tvornici u Belgiji, kada je ponosno najavljivala cijepljenje europske populacije za ljeto iste godine. Leyen do dana današnjeg izbjegava raspraviti svoje sms-ove oko dobave cjepiva s prvim čovjekom Pfizera.
Europskom sudu pravde zbog odbijanja objave SMS poruka prijavio ju je i američki New York Times. Ova presuda se tek iščekuje, ali sigurno neće stići prije izbora novog šefa EK. Ured europskog tužitelja početak istrage najavio je još u listopadu 2022..
EPPO trenutačno ne želi komentirati u kojoj je fazi istraga te kakvi su joj rezultati, ali naglašavaju da “ne žele ugroziti ishod operacije”.