Ispovijest dužnosnika SNS-a o stranačkim tajnama: Kako Vučić diže tenziju i huška medije kada su krizne situacije

PRO Oglas

Još jedna kriza na Kosovu je iza nas. Glavni akter ponovno je lider naprednjaka i predsjednik države Aleksandar Vučić. Prethodnih dana pisalo se i pričalo o njegovim “besanim noćima”, sastancima koje je imao, odlukama koje je donosio, snazi ​​njegove volje da spriječi neprijatelja u namjeri da naudi Srbiji. Na kraju je predsjednik izašao i objasnio “da narod shvati” što se tamo zapravo događa, a mediji bliski režimu njegov su istup najavili kao “prvi istup predsjednika nakon krize na Kosovu”. Kako šef SNS-a manipulira javnošću i diže napetost među građanima, uz pomoć medija i poslušnih članova stranke, opisuju sugovornici Nova.rs koji su u nekoliko navrata svjedočili ovim događajima.

Iz razgovora s njima vidimo da predsjednik više razmišlja o tome kako će izgledati u javnosti nego hoće li doista riješiti određeni problem. A scenarij je uvijek isti – kontrola štete se radi preko prorežimskih medija i to pričama kako je Vučić ugrožen, pod pritiskom i izjednačavanjem predsjednika s državom.

Tenzije potom dodatno podiže priča da će svi “povijesni rezultati” koje je Vučić postigao biti obezvrijeđeni i da će sve pasti u vodu ako “oni koji žele zlo Srbiji” ostvare svoje namjere i pobijede predsjednika koji se bori ” sam protiv svih”. .

Sugovornici Nove.rs ističu da odluke o tome koje će se poruke slati putem medija donosi tim predvođen najbližim suradnicima predsjednice države, i to uvijek nakon konzultacija sa šefom.

“Ključne riječi se šalju medijima i stranačkim dužnosnicima i mole se da te riječi koriste.” Mediji ga koriste za svoje naslovnice, a dužnosnici za društvene mreže. Na primjer, problem na Kosovu je okarakteriziran kao ‘Kurtijeva tiranija’ i ‘Kurtijev teror’. To je bila ključna poruka i cilj je da je građani tako shvate. Zato su i naslovnice tako koncipirane, kao i sve ostale objave i objave na društvenim mrežama”, objašnjava sugovornik i napominje da se sve radnje uglavnom odvijaju preko Viber grupa te da se rad novinara i objave dužnosnika koordiniraju preko ih.

“Kada je, na primjer, u rujnu završila sjednica Skupštine na kojoj je predsjednik govorio o situaciji na Kosovu, stigla je poruka da svi koriste termin ‘istovremeno’. Bilo je važno objasniti građanima da je Vučić igrao simultanku s oporbom i da ih je sve porazio. U roku od sat vremena to se pojavilo na društvenim mrežama stranačkih dužnosnika, a onda su to preuzeli i mediji”, tvrdi sugovornik Nove.

Iz razgovora zaključujemo da je sustav postupanja u kriznim situacijama i obavljanja kontrole šteta odavno uspostavljen te da se točno zna tko što radi.

Ujutro stiže poziv

Mijenjaju se samo teme – Kosovo, kriza u Ukrajini, sankcije Rusiji, uhićenje Belivuka. Ujutro poziv stiže svima – na sjednicu u Palaču Srbije dolaze predstavnici Vlade Srbije, direktori kompanija, cijeli vojni vrh. Ako je tema Kosovo, poziv se upućuje i predstavnicima Srba s Kosova. Sastanci se održavaju u najvećoj dvorani SIV-a. Vučić je došao zadnji. Tišina je smrtno tiha i on u početku govori vrlo tiho i morate se ozbiljno potruditi da biste mogli čuti što govori. Prije svega, obavještava nas da je položaj “jako težak”, jer želimo spasiti svoj narod, borimo se dan i noć, ali nas pritišću sa svih strana. Zatim idu citati predstavnika EU, pa nam kaže: ‘Evo, vidite što nam rade. Vidite što reče ova budala iz Bruxellesa…’”, objasnio je SNS.

Preslikana situacija, objašnjavaju nam, bila je i nakon izbijanja rata u Ukrajini, kada je Vučić nakon gotovo 48 sati odlučio da se nešto mora poduzeti.

“Došli smo na sjednicu Vlade. Na skupu je kazao kako nas svi pritišću da glasamo u Ujedinjenim narodima i osudimo agresiju Rusije te da je on protiv tog prijedloga. Rekao je kako smatra da treba glasati samo za dio koji se odnosi na podršku teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine”, objašnjava sugovornik.

Dodaje da su se na tom sastanku, kada se govorilo o ratu u Ukrajini, javila tri ministra koji su, unatoč Vučićevom stavu da ne treba osuđivati ​​rusku agresiju, bili za to da se glasa i za taj prijedlog.

To je, kaže, predsjednika bacilo nespremnog.

“Te sjednice služe za izglasavanje odluka koje su unaprijed donesene. Zato se prilično iznervirao kada je vidio da neki misle da treba osuditi rusku agresiju. Počeo je vikati i govoriti da se svi moramo sjetiti onih koji su protiv odluke koju je on sam već donio. To je jednog ministra prilično uplašilo, pa je spustio ruku i promijenio stav. Na kraju je Vlada donijela odluku o podršci teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine, ali ovaj drugi dio nije prošao. No, na kraju je i Srbija u UN-u glasala za rezoluciju kojom se osuđuje agresija Rusije na Ukrajinu”, opisuje sugovornik Nove.

Dužnosnici se boje govoriti na sastancima kad je Vučić tamo

Izvori portala objašnjavaju da se rijetko tko javlja za riječ na takvim sjednicama upravo zbog straha od toga kako bi predsjednik mogao reagirati.

“Nekoliko puta smo bili u situaciji da dolazimo na sastanke u Palaču Srbija gdje bi šef izgledao jako nervozno. Praktički, ne bi nam ništa ni rekao, niti bi se itko usudio progovoriti. Svi sjede, gledaju ispred sebe, oborenih glava. Na tim sjednicama nitko ga ne može ništa pitati. Sve bi se svelo na njegovu priču o teškoj situaciji u državi i pritiscima koje on osobno trpi”, opisuje sugovornik i dodaje da najbliži suradnici šefa države često nakon sastanaka komentiraju ono što su doživjeli.

Mnogi od njih u međusobnoj komunikaciji izražavaju otvoreno nezadovoljstvo, ali nitko to ne smije otvoreno reći.

Nova.rs

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO