Ivo Sanader oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo

PRO Oglas

Bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader u ponovljenom suđenju je nepravomoćno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, a presudu tročlanog sudskog vijeća objavila je sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Saša Lui.

Sanader je nepravomoćno oslobođen jer iznos koji je uzeo nije ugrozio Republiku Hrvatsku te je pričinio samo moralnu štetu, a i slučaj je u zastari.

U ranijim postupcima Sanader je bio dva puta osuđen, no presude su srušili Ustavni i Vrhovni sud.

Obrazlažući nepravomoćnu presudu prema kojoj je Sanader oslobođen, Lui je, između ostalog, navela da bi se za osuđujuću presudu trebalo dokazati zloupotrebu položaja i ovlasti, kao i ostale okolnosti ratnog profiterstva.

U Zakonu o nezastarijevanju za ratno profiterstvo taksativno su navedena kaznena djela na koja se može primijeniti kazneno djelo za koje se teretio Sanader. Sud nije sporio počinjenje u vrijeme Domovinskog rata, ali je potrebno i da počinjenjem kaznenog djela bude ostvarena nesrazmjerana imovinska korist, navodi se u obrazloženju presude.

Optužnicom se tereti Sanadera da je htio pribaviti imovinsku korist za sebe, umjesto da je djelovao kao dužnosnik u ratu i teškom gospodarskom stanju, a na štetu ugleda Republike Hrvatske te je povrijedio vrijednosti demokratskog društva, a sebi pribavio imovinsku korist od 3,6 milijuna kuna.

Taj iznos nije iznos nesrazmjerne imovinske koristi koji bi predstavljao ugrožavanje države u vrijeme rata. Iznos je nedvojbeno isplaćen iz sredstava Hypo banke, ali nije trpila štetu Republika Hrvatska, navodi se u oslobađajućoj nepravomoćnoj presudi.

Obrana je pozdravila presudu, tužiteljstvo najavilo žalbu

Sanaderova obrana izrazila je zadovoljstvo nepravomoćnom presudom, a tužiteljstvo je kazalo da se ne slaže sa stavom Suda te je najavilo žalbu.

“Presuda nije sporna, niti je možete politizirati, temelji se na analizi profesora koji je autoritet”, rekla je Sanderova odvjetnica Jadranka Sloković.

Njegov odvjetnik Čedo Prodanović istaknuo je ”da kako ne bi ostalo na tome da je iz razloga zastare oslobođen, mi i dalje tvrdimo da nije bilo dokaza za kazneno djelo”.

”To je bila jedna kontstrukcija tužiteljstva, njihova umotvorina. Logički apsurd je da je on uzeo mito da bi Hypo banku uveo u tržište. Nema dokaza da je on uzeo novac…. Zakon o ratnom profiterstvu je unio dosta dilema s obzirom da se raspravljalo o djelima koja su u zastari. Ovo je revolucionarno pravo što radi tužiteljstvo”, upzorio je Prodanović.

Kako je teklo suđenje

Prošloga tjedna tužiteljstvo i obrana su u ponovljenom suđenju, trećem po redu, iznijeli svoje završne govore, a Sanader je opetovao da nije odgovoran za ratno profiterstvo, ističući da ostaje kod obrana koje je iznio u ranijim postupcima.

Tužiteljstvo je Sanadera teretilo da je kao zamjenik ministra vanjskih poslova krajem 1994. i početkom 1995. od Hypo banke primio proviziju od 3,6 milijuna kuna, nakon što je Hrvatskoj odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava.

Time je Sanader, po tvrdnjama tužiteljstva, u ratom uvjetovanom teškom financijskom i gospodarskom stanju ostvario protupravnu imovinsku korist koja je u nerazmjeru s ugroženim temeljnim vrijednostima države i društvene zajednice te državnih interesa.

S obzirom na to da se radilo o vremenu u kojem je Hrvatska bila u neposrednoj ratnoj opasnosti Sanader je bio optužen i da je ratni profiter.

Ukinuta presuda Sanaderu bila je ujedno i prva presuda za ratno profiterstvo donesena nakon ustavne odluke o nezastarijevanju takvih kaznenih djela, no Ustavni ju je sud ipak ukinuo uz zaključak da Županijski i Vrhovni sud nisu utvrdili je li Sanaderu nastupila zastara kada je optužen te da su povrijedili pravilo primjene blažeg zakona.

Obrana bivšeg premijera zatražila je objedinjavanje kazni iz predmeta Fimi media i Planinska te je najavila da će podnijeti i zahtjev za objedinjavanjem kazni iz preostalog slučaja Ina – Mol.

Sanader je u zatvoru od travnja 2019., kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora.

Sredinom listopada 2021. najviši sud je djelomično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki morati platiti 3,5 milijuna kuna kazne, a Sanaderu je kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.

Vrhovni sud je krajem listopada 2021. potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.

Najviši sud je jedinu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s poduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a, potvrdio sredinom studenoga 2021.

Dnevnik.hr

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO