Korupcija i kriminal cvjetaju, političari milijunaši, a narod kopa po kontejnerima i gromoglasno šuti

PRO Oglas

Bosna i Hercegovina je knjiški primjer kakistokracije – sustava vlasti koju obnašaju najgori, najmanje kvalificirani, moralno posrnuli i/ili najbeskrupulozniji žitelji.

Ono što je čak tužnije od toga jeste da je BiH idealna država za vladajuće (kvazi)elite. Organizirani kriminal, korupcija, podaništvo, a ne sposobnost, nepotizam, klijentelizam su modus operandi u ovoj zemlji više od 25 godina, u kojima su brojni političari postali milijunaši, a narodi i žitelji su to nijemo promatrali, piše Dnevni.ba.

Ukratko – država je okovana kleptokracijom. Svakodnevno svjedočimo kako političari imaju plaće po sedam, osam puta veće od prosječnih, kako troše stotine tisuća maraka na opremanje luksuznih ureda i kupnju bijesnih automobila, kako preko sumnjivih natječaja isparava stotine milijuna maraka, kako se u državnu službu može jedino i isključivo s ‘partijskom knjižicom’ i ako ste prijatelji i rodbina vladajućih (kvazi)elita…

Obrazovni sustav je napunjen ‘partijskim kadrovima’, te svakako više nikome ništa ne znači jer ‘partijski poslušnici’ po diplome idu u privatne institucije. Uz sve to, novčanici običnih žitelja su bili sve tanji, dugovi sve veći, s djecom se sve više druže tek online.

Sve to su propratili gromoglasnom šutnjom, a na izborima glasaju uglavnom nogama. U bilo kojem društvu i državi ukoliko nema pritiska na vlasti situacija će ići iz lošeg u gore. Knjiški primjer za to jeste BiH pa se nekada čini da svi čekamo da nam bolji život ‘padne s neba’. A to se neće dogoditi.

Inflacija

A do kuda idu udari da novčanike ionako osiromašenih žitelja jasno je iz posljednjih statističkih podataka. Naime, inflacija u Federaciji prvi put premašila dvocifreni iznos.

U veljači indeksi porasli u odnosu na osnovno razdoblje: ukupan indeks (CPI) 10,3 posto, indeks hrane 19,5 posto, električna energija, plin i drugi energenti 17,8 posto. Usporedbe radi, za usporedbu, vrijednost ukupnog indeksa je 1,8 posto viša u odnosu na siječanj, dok iznosi 2,8 posto.

– Ovo je preozbiljno povećanje cijena da bi se ignoriralo. Ipak, napominjem da je trenutna situacija još teža, što će se tek u narednih mjesec dana prikazati kroz statističke podatke. Inflacija se sada već brzo širi, izmiče kontroli i svakodnevno nanosi ogromnu štetu našoj ekonomiji i društvu. Velika je sada odgovornost na ministrima/zamjenicima ministara i njihovim savjetnicima, da ponude rješenja kako se izboriti sa inflacijom, za što su u konačnici i plaćeni, napominje Faruk Hadžić, makroekonomski analitičar.

Istovremeno, Agencija za statiku BiH objavila je kako je prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u BiH za siječanj 2022. iznosila je 1.043 maraka, što pokazuje nominalan rast za 0,1 posto u odnosu na prosinac 2021. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za siječanj 2022. u odnosu na siječanj 2021. nominalno je viša za 7,6 posto.

Plaće male ali zato sve poskupljuje

Međutim, prosječna plaća nije najbolji pokazatelj pravog stanja stvari, ona medijalna to jeste ali se ona u našoj zemlji uopće ne mjeri. Primjerice, prosječna plaća u oblasti prerađivačke industrije je 829 maraka, u trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala 800 maraka, građevinarstvu 760 maraka, djelatnosti pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane 689 maraka, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 768 maraka, umjetnost, zabava i rekreacija 844 maraka itd.

Sindikati pak tvrde kako je i u ovim djelatnostima situacija mnogo gora nego što to pokazuje službena statistika. A i ona pokazuje kako su i dvije ovakve plaće puno premalo da bi jedna četveročlana obitelj pregurala mjesec dana.

Naravno, sve ovo možemo gledati i kroz ‘visoko intelektualna’ pojašnjenja pojedinih bh. političara: ‘Niste vi siromašni, samo nemate dovoljno novca za osnovne životne potrebe’, ‘Nije nezaposlenost velika nego mnogi ljudi nisu u vladajućim strankama’, ‘Nije gorivo poskupjelo nego vi nemate službeno vozilo’…

Dragan Bradvica / Dnevni.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO