Nemoćni Dinamo poklonio bodove West Hamu na otvaranju EL-a

Dinamo je u 1. kolu skupine H Europa lige izgubio na Maksimiru od West Hama 2:0 golovima Antonija u 22. i Ricea u 51. minuti.

Bila je to Dinamova izvedba kakve smo znali gledati prije četiri ili pet godina. Hrvatski prvak odigrao je blijedo i na trenutke nemoćno protiv protivnika koji nije bio ništa posebno i koji je golove zabio nakon dvije početničke greške Dinamove obrane.

Krznar je u susret ušao s već uobičajenom postavom 3-4-2-1 s Oršićem na lijevom beku te Ademijem i Ivanušecom iza Petkovića. No, od prve minute Dinamo je djelovao pomalo preplašeno i potpuno nepovezano pa su gosti velikim posjedom konstantno bili na polovici domaćina iako bez poluprilika, a kamoli prilika.

Katastrofalan potez Theophile-Catherinea

I tko zna kad bi i bi li dali gol da Theophile-Catherine, koji sad u kolekciji ima popriličan broj kikseva u važnim utakmicama, u 22. minuti nije napravio nevjerojatnu grešku. Vratio je loptu Livakoviću s lijeve strane, ali je bila prespora, Antonio ju je presjekao i gurnuo u gol kraj nemoćnog Dinamova golmana.

Šokirani Dinamo je dvije minute kasnije mogao primiti i drugi gol. Fredericks je probio desnu stranu i sjurio se u šesnaesterac. Došao je na pet, šest metara iskosa i dobro pucao, ali je Livaković ušao u njegov udarac i spasio siguran gol.

Dinamo nije uspijevao složiti nijednu smislenu akciju, a prvi prekršaj napravio je tek u 30. minuti. Petković je bio potpuno odsječen u napadu, a kad bi domaćini i krenuli u neku kontru, napadu bi se priključili možda jedan ili dva igrača, što su čvrsti Englezi s lakoćom rješavali. U 41. minuti Lanzini je dobio odbijenu loptu na vrhu peterca, ali je Lauritsen ušao u blok.

Krznar je na poluvremenu u svlačionici ostavio Theophile-Catherinea i ubacio Denija Jurića. To je bio znak za Petkovića da se povuče s Ivanušecom na polušpicu i to je izgledalo dosta bolje. Treba spomenuti i suca Buqueta koji je u 49. minuti progledao kroz prste Lanziniju. Argentinac, koji je imao žuti karton, srušio je s leđa Ristovskog u kontri, ali je sudac samo odmahnuo rukom iako se na usporenoj snimci vidjelo da je kontakta bilo.

Šutalo i Petković režirali drugi gol

Gosti su sve riješili u 51. minuti, nakon još jednoga kiksa Dinamovih igrača. Šutalo je odigrao prekratku loptu Ristovskom i Rice ju je presjekao. Petković je propustio napraviti prekršaj na njemu i engleski reprezentativac se s centra sjurio prema šesnaestercu, pritom još jednom otresao Petkovića i onda kroz noge Livakoviću zabio za 0:2.

Dinamo se nakon gola malo oslobodio, svjestan da više nema što izgubiti i već u sljedećem napadu je mogao smanjiti. Ivanušec je tukao s ruba šesnaesterca, a lopta se odbila od bloka i prevarila Fabianskog, ali je otišla malo pokraj gola. Pet minuta kasnije Ivanušec je prošao kroz sredinu West Hamove obrane, prebacio loptu na desnu nogu i dobro gađao suprotni kut, no lopta je opet otišla pokraj stative.

To je ujedno bilo jedino zanimljivo što se dogodilo do kraja. West Ham je bez ikakvih problema čuvao veliku prednost i čekao kontru koju nije dočekao te lako došao do prva tri boda u ovoj skupini.