Rotacija Zemlje povezana je s podrijetlom života

PRO Oglas

Pomak Zemlje s niske razine kisika na planet bogat kisikom ključan je za nastanak života, ali desetljećima razlog koji je objašnjavao ovaj proces izmiče znanstvenicima.

Nova studija otkrila je da se s obzirom na to da se okretanje mlade Zemlje postupno usporavalo, produžujući dane, povećavala se količina kisika koju oslobađaju fotosintetske cijanobakterije. Razlog tome je što se fotosinteza događa u prisutnosti svjetlosti.

Znanstvenici sa Sveučilišta Michigan u SAD -u proučavali su današnje mikrobne zajednice koje žive na dnu potopljene vrtače jezera Huron, koja je 80 metara ispod površine vode.

Voda u ponornici na Srednjem otoku bogata je sumporom i ima malo kisika. Bakterije koje uspijevaju u ovim uvjetima slične su jednostaničnim organizmima koji su živjeli prije više milijardi godina, pokrivajući i kopno i površine morskog dna.

Znanstvenici su pokazali da duži dani povećavaju količinu kisika koju oslobađaju fotosintetičke mikrobne prostirke. To sugerira da će Zemljina povijest oksigenacije i brzina rotacije vjerojatno biti povezane.

Dok se Zemlja sada okreće oko svoje osi jednom u 24 sata, dan je vjerojatno bio kratak kao šest sati tijekom prvih godina planeta.

Svijet Kulture

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO