SIPA dobija jedinicu za obračun s terorizmom

PRO Oglas

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) planira iduće godine osnivanje posebne osnovne organizacijske jedinice – Sektora za borbu protiv terorizma. Navedeno je to u Prednacrtu programa rada SIPA za 2022. godinu, koji je u procesu konzultacija.

Sudeći prema najavama, pošast zvana terorizam će u idućoj godini i te kako biti u fokusu rada ove agencije.

Istraga

“Kontinuirano će se pratiti i istraživati aktivnosti pojedinaca, grupa, organizacija i institucija koje se bave poticanjem, financiranjem, planiranjem ili na neki drugi način pomaganjem terorizma”, naveli su iz SIPA.

Kako dodaju, pratit će se i istraživati financijski tokovi i transakcije putem kojih se pruža materijalna i druga podrška terorističkim organizacijama.

“Posebno će se istraživati aktivnosti pojedinih poduzeća, humanitarnih organizacija, udruženja i drugih pravnih subjekata za koje postoji sumnja da se mogu dovesti u vezu s financiranjem terorističkih aktivnosti”, ističe se u Prednacrtu programa rada SIPA za 2022. godinu.

Osim toga, iz SIPA najavljuju da će biti nastavljene aktivnosti na predmetima koji se odnose na pojedince i organizacije koji ispoljavaju bilo kakav vid ekstremizma i radikalizma.

“Poduzimat će se preventivne i represivne mjere s ciljem sprečavanja nasilnog radikalizma, ekstremizma i terorizma”, istaknuli su iz SIPA.

Dodaju da su preventivne aktivnosti Agencije usmjerene prema osobama koja su najviše izložena riziku, gdje spada mlađa populacija.

Iste mjere odnose se i na osobe koja se već nalaze u početnoj fazi radikalizacije, kako bi se spriječila dalja radikalizacija i eventualno regrutiranje od strane terorističkih organizacija ili osobe koja su već imala određene kontakte s tim organizacijama.

“Represivne mjere Agencije usmjerene su u pravcu identificiranje osoba koja organiziraju i planiraju, odnosno osobe koja sudjeluju ili su sudjelovale u izvršenju djela nasilnog radikalizma i ekstremizma ili terorizma, prikupljanju dokaza i njihovog kaznenog gonjenja za počinjena kaznena djela, a sve s ciljem otklanjanja društvene opasnosti i stvaranja sigurnosnog ambijenta za život građana BiH”, istaknuli su iz SIPA.

Ilegalna trgovina

Dodaju i da će se nastaviti aktivnosti na predmetima koji se odnose na problematiku ilegalne trgovine oružjem, vojnom opremom i proizvodima dvojne namjene, s težištem na predmete koji se mogu koristiti u terorističke svrhe.

“Jedan od prioriteta u 2022. godini bit će i rad na predmetima koji se odnose na kaznena djela pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti”, navodi se u dokumentu SIPA.

Iz SIPA su službeno potvrdili da je i prijedlogom novog pravilnika o unutrašnjoj organizaciji SIPA, a koji je u fazi izrade, predviđeno između ostalog i osnivanje nove osnovne organizacijske jedinice – Sektora za borbu protiv terorizma.

“Prioritet u radu nove organizacijske jedinice u sastavu SIPA bit će borba protiv svih oblika terorizma i ekstremizma, odnosno prikupljanje informacija, sprečavanje, otkrivanje i istrage kaznenih djela terorizma, kao i kaznenih djela nedozvoljene trgovine nuklearnim materijalima i kemijsko-biološkim oružjem, izučavanje stanja i pojavnih oblika kriminala u ovoj oblasti, planiranje i izvođenje policijskih aktivnosti u rješavanju najsloženijih predmeta iz ove oblasti i drugo”, potvrdila je ” Jelena Miovčić, glasnogovornik SIPA.

Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu, kaže da treba pozdraviti napore koje čini BiH, a u ovom slučaju SIPA, po pitanju dodatnog jačanja u vezi sa borbom protiv terorizma.

“Ima tu prostora, posebno kada je riječ o unapređenju razmjene informacija, koja je ključ za borbu protiv terorizma, pogotovo praćenja povratnika sa stranih ratišta”, rekao je Kržalić.

Prema njegovim riječima, sigurno će biti dosta potrebe za rad i kada je riječ o jačanju kontrole granice BiH, posebno u svjetlu eurointegracija.

“Tako će i ti standardi nametati jedan novi pristup po pitanju razmjene informacija i jačanja granica BiH”, naglasio je Kržalić.

Osim toga, kako je dodao, u fokusu bi trebalo da bude i sprečavanje radikalizacije na internetu.

“Internetska komunikacija je olakšala mobilizaciju ljudi za strana ratišta. Ona teroristima omogućava prekograničnu komunikaciju, ali i porast terorističke propagande i svakako širenje ekstremizma”, istaknuo je Kržalić.

Dakle, kako je zaključio, postoji niz područja u kakvim nova jedinica SIPA može da bude operativna i da ima rezultate, gdje spada i sprečavanje financiranja terorizma.

Bljesak

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO