Sjajni Dinamo golčinom Oršića prošao skupinu Europa lige

Dinamo je treći put u posljednje četiri godine izborio proljeće u Europa ligi.

Hrvatskom je prvaku za taj uspjeh večeras na gostovanju kod West Hama trebao barem bod, kako ne bi ovisio o drugim rezultatima. No, Modri su svejedno došli do sva tri, prva je ovo pobjeda za Dinamo u Engleskoj nakon 10. pokušaja. Rezultat je bio 1-0, a strijelac je tog pobjedonosnog pogotka bio Mislav Oršić.

On je poentirao već u trećoj minuti, iz prilično teške i neočekivane situacije. Iskosa je gađao, a možda i ubacivao pred domaća vrata, lopta je još nekog dirala iz West Hamovih redova te dobrano prevarila Alphonsea Areolu. U posljednjih je 13 nastupa za Dinamo u ovom natjecanju Oršić direktno sudjelovao u 12 pogodaka, osam je puta bio strijelac, a četiri asistent.

Prvi je ovo bio primljeni gol za momčad koju vodi trener David Moyes na domaćem terenu u Europa ligi, a Oršić je nakon 15 godina postigao prvi Dinamov gol na gostovanjima u Engleskoj. Iskoristili su Modri podosta izmiješan West Hamov sastav, glavni su njegovi igrači odmarali, prvo im je mjesto već bilo zagarantirano.

Dinamo je prvi dio zaključio s tom minimalnom prednošću, ali i sa sveukupno boljim dojmom i statistikom. Valja izdvojiti još i prigodu koju je propustio iskoristiti Arijan Ademi, njegov je udarac glavom prohujao pored vratnice. Otprilike je u tim trenucima i Rapid poveo kod Genka, što je značilo da će Dinamo pasti na treće mjesto tek ako u obje utakmice ove skupine domaći postignu barem po dva pogotka u nastavku. Čak i više, ako bi gosti ponovno poentirali do kraja.

Tek u nastavku je utakmice West Ham zagospodario terenom, ponajviše zbog ulaska Saïda Benrahme u igru. S druge strane, Željko Kopić kao da je krenuo u zatvaranje utakmice i čuvanje prednosti, s terena je izvadio i Oršića i Komnena Andrića, a uveo Josipa Mišića te Denija Jurića.

No, unatoč domaćim pokušajima, golova više nije bilo na ovoj, a niti na onoj utakmici u Belgiji. Ta kombinacija rezultata znači da će Dinamo opet zaigrati u osmini finala Europa lige, no sada kao nositelj i domaćim uzvratne utakmice, i to protiv nekog od osam klubova koji su stigli iz Lige prvaka.

Barcelona, Borussia Dortmund ili Atalanta, samo su neka od imena tih potencijalnih Dinamovih suparnika. Koji će to od njih i postati, saznat ćemo u ponedjeljak, od 13 sati u Nyonu kreće ždrijeb osmine finala ovog natjecanja.