Tuning električnih automobila

PRO Oglas

Od dana kada je prvi automobil pojurio brzinom od nekih 4-5 km/h neki vozači na razne načine nastoje biti brži od drugih vozača. Veću brzinu se nastojalo, a i danas se nastoji postići na razne načine, neke domišljatije, neke malo manje domišljate.

Prateći želju vozača za većom brzinom i sami proizvođači su novim modelima podizali volumen i snagu motora. Onda su krenule utrke i dokazivanje koji proizvođač ima brža vozila pa su se sukladno tome osnivali sportski odjeli koji su dorađivali motore, ovjes, aerodinamiku i još štošta. Sve u svrhu postizanja veće brzine i dokazivanja svoje premoći. To bi nekako ukratko bili početci „tjuniranja“.

Veći proizvođači su imali svoje odsjeke koji su se bavili nabrijavanjem automobila, a ta rabota je iznjedrila i nemali broj specijaliziranih radionica koje su dorađivale određene modele. Neke od njih su AMG, koji se pripojio Mercedesu, Brabus, Shelby, Abarth, Cosworth…

Veća brzina se postizala smanjivanjem mase vozila, dotjerivanjem aerodinamike, pojačavanjem snage motora raznoraznim doradama.

E sad, vrijeme je da se vratimo na naslov. Tuning električnih automobila je još u povojima, vjerojatno se čeka da prođe neko vrijeme, da se vidi kako i koliko će takva vozila zaživjeti na ulicama. Era motora s unutarnjim sagorijevanjem još nije završena, elektroautomobili polako pune ceste, a neki proizvođači eksperimentiraju s vozilima na vodik, tako da još nije sasvim jasno u kojem smjeru će autoindustrija krenuti u skorije vrijeme.

Električni automobili od samoga starta imaju na raspolaganju svu snagu i okretni moment tako da uglavnom ostavljaju konvencionalna vozila iza sebe prilikom svakog starta na semaforu. Dakle, trenutno nema potrebe za povećanjem snage i momenta, bar ne do trenutka kad većina vozila ne bude na električni pogon. Onda će se opet neki vozači željeti izdvojiti iz mase i biti brži od drugih. Tada će na scenu nastupiti specijalizirane tvrtke koje će zainteresiranima ponuditi ispunjavanje njihovih želja.

Kako poboljšati performanse elektroautomobila pitanje je sad. Svima je poznato da električni automobili imaju skoro za trećinu veću masu od klasičnih automobila u klasi, a najveći krivac za to su baterije. A manja masa dovodi do boljih performansi. Pošto se u sklop baterija ne bi trebalo dirati već se pronalaze drugi načini za skinuti koji (kilo)gram. Tako se neki dijelovi karoserije, poput vrata, poklopca motora i prtljažnika, krova, mogu izraditi od kompozitnih materijala. Tu bi se dalo uštedjeti na masi. Naplatci se uglavnom rade od aluminija, a njih se može zamijeniti onima od magnezija, koji su lakši, a ako bi se išlo u krajnost moglo bi ih se napraviti od karbona (ali neki će reći: Tko će to platiti!!!).

Druga stvar na kojoj bi se moglo poraditi je aerodinamika. Već se na prvi pogled vidi da su sva vozila koja su pogonjena elektromotorima totalno čudnog izgleda u odnosu na konvencionalna. Kao da su stigla s neke druge planete iz neke udaljene galaksije. Proizvođači su proveli mnogo vremena u zračnim tunelima da bi ispeglali karoseriju i postigli što manji otpor zraka, u svrhu većeg dometa vozila, jer električna trenutno dosta zaostaju na tom polju u odnosu na vozila koja su pogonjena motorima s unutarnjim sagorijevanjem. Što zbog kapaciteta ugrađenih baterijskih sklopova, što zbog vremena koje je potrebno da se te iste baterije dopune i napune. Ne sumnjam da će ekipa koja se bavi dotjerivanjem vozila i tu naći mjesta za poboljšanja i iskoristiti dorade za još manji otpor zraka i bolje držanje ceste.

Naposljetku će majstori pronaći i načine da poboljšaju efikasnost ugrađenih elektromotora, prije nego krenu ugrađivati neke jače, slično kao što se radi i na motorima s unutarnjim sagorijevanjem. Proizvođači su, vjerujem, limitirali snagu pojedinih elektromotora u svrhu veće trajnosti, kao i kod klasičnih motora. Neće trebati puno čekati da se počnu pojavljivati oglasi koji nude otključavanje snage ugradnjom čipa i reprogramiranjem računalne jedinice vozila.

To su neka moja razmišljanja u kojem smjeru bi se mogla razvijati tuning scena električnih vozila, ali ne bi me začudilo da entuzijasti pronađu još načina za poboljšati performanse.

Automobili.hr

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO