Četvrtak, 19 rujna, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Španjolska je četvrti put u povijesti postala prvak Europe

Španjolska je četvrti put u povijesti postala prvak Europe. Španjolci su u finalu Eura igranom na Olimpijskom stadionu u Berlinu s 2:1 pobijedili Englesku. Strijelci za Furiju su bili Nico Williams u 47. i Mikel Oyarzabal u 87. minuti. Za Englesku je zabio Cole Palmer u 73. minuti.

U prvih 45 minuta gledali smo nesadržajan i neatraktivan nogomet s puno opreza na obje strane. Španjolci su bili nešto konkretniji, ali pravih šansi nismo vidjeli. No, odmah na početku nastavka Nico Williams je nakon sjajne akcije zabio fantastičan pogodak. Mogli su Španjolci i povećati vodstvo, ali su neprecizni bili Morata, Olmo i Williams.

Engleza nije bilo nigdje, a onda, praktički iz ničega, Cole Palmer je fantastičnim udarcem iz daljine izjednačio. Jordan Pickford je u međuvremenu dva puta čudesnim obranama zaustavljao Yamalove šuteve iz blizine i držao je Englesku u igri. Ipak, ni on nije mogao ništa u 87. minuti kad je iz blizine nakon odlične akcije zabio Mikel Oyarzabal.

Za Španjolsku je ovo rekordni četvrti naslov europskog prvaka, nakon 1964., 2008. i 2012., dok je Engleska i dalje bez kontinentalne titule, ovo joj je drugi uzastopni poraz u finalu, prije tri godine na Wembleyu uspješnija je bila Italija.

Nakon vrlo slabog prvog poluvremena u kojem niti jedna momčad nije stvorila niti jednu opasniju priliku, Španjolska je stigla do prednosti nakon samo 70 sekundi nastavka. Mladi, 17-godišnji Yamal odlično je vidio utrčavanje Williamsa na lijevom krilu te ga pravovremeno proigrao, a ovaj je preciznim udarcem u suprotni kut svladao Pickforda.

Engleska je izjednačila sredinom drugog poluvrmena kada je Bellingham uspio ostaviti povratnu loptu za Palmera koji je s više od 20 metara prizemnim udarcem pogodio sam donji desni kut nemoćnog Simona. Odluka o prvaku pala je samo nekoliko minuta prije isteka vremena, Cucurella je poslao prizemni ubačaj s lijevog boka na peterac, a tamo je Oyarzabal reagirao brže od Guehija i ubacio loptu u mrežu.

Španjolski izbornik Luis de la Fuente napravio je dvije promjene u početnom sastavu za finale Eura protiv Engleske, dok je njegov kolega Gareth Southgate napravio jednu. U odnosu na polufinalni dvoboj protiv Francuza, španjolski izbornik je vratio u početnu postavu braniče Danija Carvajala i Robina Le Normanda, koji zbog suspenzija nisu mogli igrati u polufinalu. Southgate je za finale u početnu postavu ubacio Lukea Shawa, a prvi put izostavio Kierana Trippiera na poziciji lijevog bočnog braniča.

Kako su to čine protiv svih svojih suparnika, Španjolci su i u ovom finalu zagospodarili posjedom od prvog zvižduka 35-godišnjeg Francuza Francoisa Letexiera, najmlađeg suca finalne utakmice u povijesti europskih prvenstava.

U prvih 15 minuta Englezi su rijetko izlazili iz svoje polovice, a još rjeđe imali loptu u nogama, ali njihova zgusnuta obrambena formacija nije ostavljala puno prostora španjolskim nogometašima.

Posebno je dobro bio zatvoren Lamine Yamal na desnom boku, dok je Nico Williams imao nešto više mogućnosti za kreaciju pa je većina španjolskih napada išlo po lijevoj strani. Najopasnija situacija za Jordana Pickforda dogodila se u 12. minuti, kad je Williams ostao sam protiv Johna Stonesa.

Pokušao ga je slomiti driblingom, namjestio je loptu na svoju lošiju, lijevu nogu, ali je Stones uspio blokirati njegov udarac iz peterca. Pokušavali su Španjolci i ubačajima u kazneni prostor, ali su engleski stoperi i vratar Pickford besprijekorno obavljali svoju zadaću te izlazili kao pobjednici u zračnim dvobojima.

Southgateova taktika je bila prilično jasna – zatvoriti sve moguć linije okomitih dodavanja, ne ostavljati previše prostora na bokovima i čekati priliku za brzu transformaciju u protunapadima. Englezi su u tome bili uspješni i prilično opasni. U više situacija im je samo nedostajao završni udarac.

Tako je u 15. minuti Walkerov ubačaj prema petercu blokirao Laporte. Dvije minute potom se Saka probio po desnom boku i prebacio na suprotnu stranu, ali Shaw nije poslao upotrebljivu loptu u kazneni prostor. Shaw je u 25. minuti uspio prevariti dvojicu Španjolaca na rubu kaznenog prostora, ali Englezi ni u toj situaciji nisu uspjeli zapucati prema Unaiju Simonu.

Vidjevši da je Yamal zatvoren, španjolski izbornik mu je poslao u pomoć Williamsa, ali ni dvojica brzanaca na desnom boku nisu uspjeli konkretno zaprijetiti engleskoj obrani.

U završnici poluvremena Englezi su konkretnije zaprijetili pa je tako Kaneov udarac s 20-ak metara blokiran, a Fodenov sa 7-8 metara, koji nije bio pretjerano snažan, Simon je obranio. Bio je to jedini udarac u prvom poluvremenu koji je zabilježen kao udarac unutar okvira. Od ukupno pet šutova Španjolaca četiri su završila u bloku, a od tri engleska dva su blokirana.

Na početku drugog dijela Luis de la Fuente je iz igre povukao Rodrija, a ubacio Martina Zubimendija. Englezi su ostali u istom sastavu. No, kao da je Southgateova momčad zaboravila dogovor.

Nešto više od jedne minute trebalo je Španjolcima da iskoriste malo razvučenije engleske linije. Brzo je lopta po desnom boku iz španjolske polovice došla do Yamala koji se ubacio između dvije linije i krenuo prema sredini. Pratili su ga Morata, Olmo i Nico Williams kojeg Englezi nisu uspjeli zatvoriti. Yamalovo dodavanje je bilo pravovremeno i precizno, a takav je bio i Williamsov udarac lijevom nogom u suprotnu malu mrežu. Pickford nije imao vremena za reakciju i Španjolska je povela.

Opasno su Englezi živjeli i u sljedećih desetak minuta. Prvo je u 49. minuti, nakon slične španjolske akcije kao kod pogotka, Dani Olmo ušao u priliku i pucao s gotovo istog mjesta kao Williams, ali u njegovom šutu lijevom nogom nije bilo preciznosti.

Potom je u 55. minuti Alvaro Morata pucao iz dobre pozicije, ali mu je šut blokirao Guehi. Već u sljedećoj minuti je Morata opet bio u šansi, ovaj put je sam išao prema Pickfordu nakon sjajnog dodavanja Yamala, ali nije uspio na pravi način zapucati pa je Stones to uspio izbaciti i otkloniti opasnost.

No, u nastavku akcije Nico Williams na dodavanje Ruiza dolazi u priliku za šut. Ovoga puta je pucao desnom nogom i poslao loptu pokraj desne vratnice engleskog gola.

Zbivanja na travnjaku prisilila su i Southgatea na prvi potez pa je u 61. minuti umjesto prilično nevidljivog Kanea ubacio Ollieja Watkinsa koji je golom u 89. minuti protiv Nizozemske uveo Engleze u finale.

To je nakratko donijelo željeni učinak, jer su se Englezi oslobodili pritiska i u 64. minuti prvi put zapucali prema Simonu u drugom poluvremenu, ali Bellinghamov šut s ruba kaznenog prostora nije bio dovoljno precizan pa je lopta prohujala pokraj vratnice.

U 66. minuti sjajno je reagirao Jordan Pickford. Olmo je “razrezao” englesku obranu dodavanjem prema Yamalu koji je u prijemu lopte prevario svog čuvara, a onda zapucao desnom nogom. Lopta je išla u donji desni kut, ali Pickford se bacio i spriječio pogodak.

U 70. minuti je Southgate ubacio još jednog ofenzivca, Colea Palmera, a izvukao iz veznog reda Mainooa. Samo tri minute poslije to se pokazalo još jednim vizionarskim potezom engleskog izbornika.

Bukayo Saka je lomio španjolske braniče na desnom boku i poslao loptu na rub kaznenog prostora prema Bellinghamu, koji je s dvojicom igrača na leđima poslao loptu unazad prema Palmeru, a ovaj je s 20-ak metara lijevom nogom pogodio kroz šumu nogu u donji desni kut i donio izjednačenje Englezima.

Španjolska je imala idealnu priliku doći u vodstvo u 82. minuti. Sjajno su na rubu kaznenog prostora izmijenili dodavanja Olmo i Nico Williams, lopta je došla do usamljenog Yamala u kaznenom prostoru koji je puca, ali je Pickford i to obranio.

Ono što nije uspjelo Yamalu, u 86. minuti je uspio Mikel Oyarzabal, De la Fuenteov džoker s klupe. Velike zasluge za taj pogodak ima i Marc Cucurella koji je s lijevog boka uputio sjajnu prizemnu loptu na peterac, gdje je Oyarzabal uklizao ispred svog čuvara i preusmjerio loptu u mrežu.

Pokušao je Southgate ubacivanjem Ivana Toneyja i umalo dobio željeno, jer su Englezi u 90. minuti bili vrlo blizu izjednačenju. Nakon Palmerovog udarca iz kuta Declan Rice je s 11 metara pucao glavom, ali je Simon to odbio. No, lopta je išla na glavu Guehija koji je gađao s nekoliko metara, ali je na gol-crti njegov udarac glavom izbio Olmo. Drugi Riceov pokušaj je otišao preko vrata.

Bila je to posljednja prilika Englezima za još jedan čudesan preokret, ali im se protiv Španjolaca nije posrećilo, kao protiv Slovaka.

Španjolska je sa sedam pobjeda u sedam nastupa zasluženo osvojila novi veliki trofej, a Englezi nastavljaju čekati da se trofej “vrati kući”, gdje su 1966. postali svjetski prvaci.

Index.hr

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.