Debakl Hrvatske protiv Walesa

Hrvatska je u Cardiffu izgubila od Walesa 2:1 i tako si iznimno otežala put do Europskog prvenstva. Wales je slavio golovima Wilsona u 47. i 60. minuti dok je Hrvatskoj nadu vratio Pašalić u 75. minuti. Hrvatska do kraja kvalifikacija igra s Latvijom i Armenijom, ali više ne odlučuje sama o sebi jer je Turska pobijedila Latviju.

Dalić je nakon poraza od Turske promijenio sastav za ovu utakmicu i od prve minute krenuo je s Majerom na lijevom krilu, Vidom umjesto Šutala te Juranovićem na desnom beku. No, baš ništa se nije promijenilo u igri Hrvatske u odnosu na utakmicu s Turskom. Dapače, izgledala je još slabije.

Bezopasna i bezidejna Hrvatska

Dalićeva momčad bila je potpuno bezopasna u napadu, a Wales je stalno izgledao kao agresivnija ekipa koja zna što radi na terenu. Prvi put su domaćini zaprijetili u 12. minuti kad je Vida u zadnji trenutak blokirao Wilsona, a šest minuta kasnije Musa nije dobro glavom zahvatio ubačaj Juranovića.

I to će biti sve što će Hrvatska odigrati u sljedećih 50 minuta utakmice, a Wales će u tom periodu doći do dva gola prednosti koje je sačuvao do kraja bez većih problema. U 24. minuti Livaković je odlično obranio udarac Wilsona iz slobodnjaka, a šest minuta kasnije je fantastičnom obranom izvadio udarac Williamsa.

Hrvatska se patila, nije stvorila nijednu pravu šansu, a Dalić je na poluvremenu u svlačionici ostavio Musu, Juranovića i Brekala, a ubacio Belju, Pašalića i Stanišića. Očekivala se puno bolja reakcija Hrvatske u drugom dijelu, ali je na njegovu otvaranju Wales poveo.

Igrala se 47. minuta kad je Ward ispucao loptu do centra, ona je došla do Brooksa koji ju je majstorski iz prve prebacio preko hrvatske obrane. Tamo se Harry Wilson odlično ubacio ispred presporog Vide i lijepo prebacio Livakovića za 1:0.

Ni sad nije bilo bolje reakcije Hrvatske koja se 13 minuta kasnije našla u bezizlaznoj situaciji. Opet je to bio prejeftin gol. Daniel James je ubacio s lijeve strane pred peterac, opet nitko nije čuvao Wilsona, a on glavom lijepo prebacio loptu u suprotni kut za 2:0. Livaković nije imao šanse.

Pašalić vratio nadu

Drugi gol je konačno malo trgnuo Hrvatsku koja je uzela loptu i počela stiskati i u 67. minuti Majer je fino ubacio na drugu stativu, ali tamo ni Beljo ni Pašalić nisu stigli na loptu. Na drugoj strani mogao je Williams nokautirati Hrvatsku, ali je njegov udarac u suprotni kut prohujao kraj stative.

U 72. minuti Hrvatska je izjednačila i to slučajno. Modrić je izveo korner, Moore je loše reagirao i prebacio loptu glavom na drugu stativu, a tamo je Pašalić rutinski glavom pogodio za 2:1. Šest minuta kasnije Beljo je loše reagirao na dobar ubačaj Sose, ali to je bila zadnja polušansa koju je Hrvatska stvorila.

Stiskala je, stjerala je Velšane u šesnaesterac, ali su se domaćini branili bez previše problema i nakon što Beljo nije uspio jače zapucati glavom u sudačkoj nadoknadi proslavili su veliku pobjedu kojom su si otvorili vrata Europskog prvenstva.