FOTO Laka vojna terenska vozila – koje je najbolje?

PRO Oglas

Laka taktička vojna vozila ili narodski rečeno – vojni terenci. Da, oni vojni 4×4 terenci koje viđate na filmovima kako jure preko raznih prirodnih ili urbanih prepreka. Velika većina lakih vojnih terenskih vozila također ulazi u razred automobila, svidjelo se to nekome ili ne, pa je red da se napiše pokoje slovo i o njima.

Neki od njih su nastali direktnom preradom serijskog terenca, neki od njih su, poput Hummera, upravo suprotno, bili inspiracija da se proizvede vrhunsko terensko vozilo na sliku i priliku vojnom originalu, dok su neki dobili potpuno novi karoserijski oblik, razvijen iz nule te su zapravo, svijet za sebe. Danas gotovo svaka država u vojnom smislu vrijedna spomena proizvodi i po nekoliko modela lakih vojnih automobila s raznim dodacima te raznim oblikom naoružanja, npr. lakša ili teška strojnica za blisku potporu i očuvanje demokracije, neki oblik lakog protuzrakoplovnog raketnog sustava, možda pokoji protuoklopni raketni sustav, pa sve do prave pravcate haubice od 105 mm montirane na jedno od takvih vozila. Kod našeg malog osvrta, pravilo nam je bilo jedino to da vozilo ima 4 kotača i da je barem u osnovnim crtama slično automobilu. Kacige na glave i krenimo.

M1114 HMMWV – Humvee (Sjedinjene Američke Države)

High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ili za prijatelje demokracije – Humvee. Predstavljen sada već davne 1983., unuk legendarnog Jeepa Willysa zaista je u potpunosti opravdao očekivanja prvo američke vojske, a onda se, malo po malo, nametnuo i u inventarima desetaka drugih vojski širom svijeta. Naravno da je za mnogo toga zaslužan vrhunski PR i reklama, te pojavljivanje u kadru vjerojatno svakog modernog ratnog filma ili zlu ne trebalo, ratnog sukoba. No unatoč svemu, Humvee je itekako potentno vojno vozilo.

Prilikom prvog odabira na tenderu za US Army, vozilo je na raznim testovima i simulacijama raznih borbenih uvjeta moralo proći gotovo milijun kilometara i to u pustinjskim, kišnim i polarnim uvjetima. Neka srednja težina mu je cca 2.5 tone, a dalje sve ovisi o instaliranom naoružanju, oklopu i opremi, te o namjeni samog vozila. Maksimalno opterećenje je gotovo 3.9 tona. Sposoban je pojuriti do 113 km/h prazan dok potpuno opterećen ide i do 90 km/h. Motorizacija je bila 6.2 ili 6.5 V8 dizelska ili 5,7 benzinska. Terenska svojstva su mu na vrhunskoj razini. Povećanjem asimetričnog i urbanog načina ratovanja, na vidjelo su isplivale i njegove slabe strane, to jest izuzetno loša otpornost na bilo kakvu ozbiljniju razmjenu vatre, da ne govorimo o pogotku RPG-a ili nailasku na IED, koji bi zbog ravne podnice koja bi primila svu energiju eksplozije često bio fatalan. Nije bilo koristi ni od stavljanja dodatnog oklopa. Zaštita posade nikad mu nije bila osobito jaka strana, ali takvo vozilo je namijenjeno prijevozu osoblja i izviđanju te zapravo ni ne dolazi na prvu crtu, osim spletom nes(p)retnih okolnosti.

Postoje zaista brojne verzije ovog vozila te spregnutog naoružanja na njemu. Od klasične 50. cal. strojnice, preko lansera za Stinger PZO sistem kratkog dometa ili odlični SLAMRAAM PZO raketni sustav srednjeg dometa, pa sve do verzije Hawkeye s integriranom 105 mm haubicom. Upravo je modularnost i širok spektar mogućnosti naoružavanja ovog vozila razlog za njegovu dugovječnost i prihvaćanje u gotovo cijelom svijetu.

GAZ Tigr (Rusija)

Ruski odgovor na američka laka terenska vozila. U prijevodu s ruskog znači – vjerojatno nikad ne biste pogodili – tigar. Budući da tigrovu brzinu i elegantnost definitivno nema, vjerojatno je poveznica tigrova snaga. OK, nju ima. Itekako ima… U službi ruskih oružanih snaga je od 2006., a interes za njega u samom početku pokazala je i Kina te su ga Kinezi izrađivali u suradnji s Rusima. Upravo kao i Humvee, vidio je dosta akcije iako mu to nije osnovna namjena. Od naoružanja, može nositi daljinski upravljanu oružanu stanicu na kojoj se nalaze termalne kamere koje identificiraju metu na udaljenosti do 2.5 kilometra te strojnicu kalibra 7.62 mm ili njenu težu varijantu od 12.7 mm. Također, ima integriran laserski označivač cilja, s kojim ima mogućnost označiti metu za jaču braću iz bogatog arsenala ruske vojske, koje onda na nju stušte drvlje i kamenje. Dostupno je također nekoliko ostalih razina naoružanja, ovisno o potrebi. Tako se nude lanseri protuoklopnih raketa Kornet ili Igla protuavionski sustav kratkog dometa , što pretvara Tigra u uistinu opako vozilo.

Postoje verzije s 2, 3 ili 5 vrata, također ovisno o namjeni. Najnovija verzija raspolaže motorom od 420 konjskih snaga, koje dobiva iz 5.9 litarskog motora te ubrzava do maksimalnih 140 km/h za 23 sekunde. Fun fact – motor i mjenjač su zapadne proizvodnje, Chrysler i Cummins. Može operirati na temperaturama od -15 do preko 50 Celzijevih stupnjeva. U standardnu opremu spadaju servo upravljač, električno vitlo, diferencijal s ograničenim proklizavanjem te klima uređaj. Rusi s ovim vozilom zaista ništa nisu prepustili slučaju.

Terradyne Gurkha MPV (Kanada)

Ovo vozilo spada među najmodernije iz svoje klase te u sam vrh ovakvih vozila u svijetu. Raširenije je među raznim elitnim policijskim i antiterorističkim jedinicama nego među vojnim postrojbama. Ponosni vlasnik nekoliko komada od nedavno je i naša ATJ Lučko a jedan komad ima i Grad Zagreb. Dolazi, pomalo iznenađujuće, iz tradicionalno miroljubive Kanade, a baza je Ford F 550.

Ono po čemu je ovo vozilo posebno je to da vjerojatno izgleda reprezentativnije i moćnije od gotovo svih ostalih vozila na ovoj listi, a to nije lak zadatak. Za početak, vozilo je dugo 6.4 metara, široko 2.5 metra a visoko gotovo 2.7 metara. Ako vas već te čudovišne dimenzije same po sebi ne maknu s ceste pred njim, onda će to učiniti zvuk kamionskog 6.7 V8 dizel motora od 330 konjskih snaga. Gurkha je sposobna relativno udobno prevesti do 12 putnika, voziti do 130 km/h, a onda sići s asfalta i uz pomoć svog 4×4 pogona savladati gotovo bilo koji tip terena, uključujući i vodene prepreke. Naravno, ne treba posebno napominjati da je vozilo izuzetno dobro balistički zaštićeno. Na krov se može montirati dražesna kupola, a u nju razne vrste protupješačkog naoružanja, zlu ne trebalo, za one koji ne žele okrenuti i drugi obraz. Ovo vozilo definitivno je među najmodernijim ali jednako tako i među najskupljim vozilima u ponudi. Ali, sve što vrijedi, u principu i košta, zar ne?

Mercedes G klasa (Njemačka)

Mercedes G klasu obično smo navikli viđati u nešto otmjenijim izdanjima od ovoga. Ponos i dika njemačke autoindustrije, legendarni Mercedesov model G, bio je izvorno i stvoren kao vojna verzija na zahtjev iranskog Šaha. Da, upravo njega. Kad su u Mercedesu nanjušili da bi mogao biti prodajni hit, ponudili su ga i kao civilnu verziju te napravili pun pogodak. Hvala im. Kroz godine se izredalo zaista mnogo verzija ovog kvalitetnog vojnog terenca, a svima im je zajednička slaba ili gotovo nikakva zaštita putnika i posade. Naravno, kao što vrijedi i za bilo koje ovdje nabrojano vozilo, njihova primarna namjena niti nije odlazak na bojište pa mu to ne možemo uzeti za preveliki minus.

U najvećem broju slučajeva ugrađivan je poznati, zahvalni i izuzetno pouzdani 300 TD motor, čiju je pouzdanost prepoznalo i više desetaka raznih službenih vojski širom svijeta, pa i poneka neslužbena, jer kvaliteta se uvijek traži. Verzija sa slike pripada najčešće padobranskim ili izvidničkim specijalnim postrojbama, te se vidi da joj vatrene moči ne nedostaje. Najčešće se montira teška strojnica u nekoj od raznih postojećih varijanti. O terenskim voznim svojstvima ovog automobila čak i površniji poznavatelj automobilizma zna sve, a kad je ovako olakšan, stvari postaju samo još i bolje te ne postoji teren koji je za ovog Mercedesa nesavladiv.

Land Rover Defender – Wolf (Velika Britanija)

Još jedan malo stariji legendarni automobil. Land Rover, britanska premium marka s hrpom obožavatelja širom svijeta čije se ime gotovo pa isključivo veže uz offroad i luksuz te kvalitetu. Dobro, nekadašnju kvalitetu, khm.

Land Rover Wolf predstavljen je 1998. godine. Za pogon je izabran 300 TDi motor, zbog toga što je bio najmanje zahtjevan za popravke na otvorenom, usred ničega, što je u ratnim uvjetima ponekad od presudne važnosti, a bio je i solidno pouzdan. Civilna verzija je i danas među najboljim terenskim automobilima na svijetu i tako od samog svog pojavljivanja, pa je vojna verzija bila logičan slijed događaja. Nema terena koji ja nesavladiv za ovo vozilo, a posebnost je „ snorkel „ koji omogućava Wolfu da se probija kroz vodene prepreke do visine vjetrobranskog stakla. Dakle, i po drumu, i kroz šumu, i kroz vodu. Danas je zastupljen u brojnim vojskama širom svijeta.

Također, vrijedi spomenuti ludu verziju Land Rover Wolfa kojom raspolažu britanski Kraljevski Marinci (Royal Marines). Ona, naime, ima amfibijska svojstva i može gotovo kompletna ući pod vodu u slučaju potrebe, te poput čamca prelaziti vodene prepreke. Od naoružanja, najčešće nosi strojnicu kalibra 12.7 mm, ili za one koji ne žele biti pametniji i popustiti- MILAN raketni sustav, top od 20 mm ili bacač granata. Respektabilno.

Otokar Cobra 2 (Turska)

Neupućeni promatrač možda je ostao šokiran što jedno vozilo Made in Turkey radi ovdje, no bitno je napomenuti da je turska vojna industrija možda i među top 6 u svijetu. Proizvode zaista različit spektar naoružanja, od vrhunskih bojnih dronova, preko pješačkog naoružanja i topova, pa do raznih oklopnih vozila. Tvrtka Otokar proizvodila je autobuse, no kad su uvidjeli da u tome nema kruha, okrenuli su se proizvodnji ovog zaista vrhunskog lakog oklopnog vozila.

Otokar Cobra 2 je drugo izdanje istoimenog vozila, predstavljeno 2013. Masa ovog vozila je 12 000 kilograma dok je motor 6.7 litarski turbodizelski monstrum s 360 konjskih snaga. Kapacitet mu je 9 osoba, uključujući vozača i zapovjednika vozila. Oklop je na solidnoj razini, a njegov V oblik podvozja nudi dobru zaštitu od zalutalih šrapnela te oružja manjih kalibara. Postoje videosnimke na kojima se vidi i kako Cobra u borbenim uvjetima preživljava direktan udar RPG projektila.

Ovisno o namjeni, moguće su razne verzije vozila, kao i razne vrste naoružanja koje se može instalirati na njega. Dostupna je primjerice 12.7 mm strojnica u posebnoj kupoli na vrhu vozila, top od 20 mm, minobacači te razni protuoklopni raketni sustavi tipa Spike ili TOW. Vozilo također posjeduje amfibijske sposobnosti. Vjerojatno je također jedno od best buy rješenja za lako oklopno vozilo, ili kako to naš narod lijepo zna reći- i ovce, i novce.

Paramount Marauder (Južnoafrička Republika)

Ovo vozilo dolazi nam iz bratske Južne Afrike. Prvenstveno razvijen za izviđanje i mirovne misije, te za operacije u urbanim zonama kao što su gradovi, Marauder je vrlo dobra kombinacija putničkog oklopnog vozila otpornog čak i na poneku minu ili eksplozivnu napravu te vozila za blisku vatrenu podršku. Dakle, Marauder je stvoren da ulazi u gradove, od kojih ostala vozila iz klase bježe glavom bez obzira, zbog vrlo velike šanse da im to bude posljednji izlazak u grad. Predstavljen je 2008. godine a do danas je proizveden u 300 komada. Ovo ogromno vozilo teško nemalih 10 tona može prevesti 8 putnika plus 2 člana posade te pojuriti do maksimalne brzine od 120 km/h, ovisno o montiranim gumama.

Zbog pojačanja po cijeloj karoseriji, ovo vozilo može prolaziti kroz razne gradske zapreke, zidove, stepenice i slično, a uz pomoć palete raznog naoružanja koje se može ugraditi sposoban se i učinkovito obraniti od nadolazećih dušmana. U ponudi su lake i teške strojnice te razni raketni sustavi, kao i zapovjedna verzija s opremom za elektronsku kontrolu i nadzor bojnog polja.

Iveco LMV (Italija)

Ovo vozilo talijanske proizvodnje prvo je prihvatila talijanska vojska, zatim britanska, a interes pokazuju i ostale države NATO saveza. Skraćenica LMV dolazi od riječi Light Multirole Vehicle, što bi se moglo prevesti kao lako višenamjensko vozilo. Pokretan je dizel motorom od 190 konjskih snaga što je dovoljno da 7 tona teški Iveco potjera do maksimalnih elektronski ograničenih 115 km/h. Potpuno je operativan na temperaturama od -32 pa do 50 stupnjeva Celzijevih. Na vrhu je najčešće mala zaštitna kupola za strijelca te teška ili lakša strojnica.

Iveco LMV u potpunosti je podredio svoj dizajn zaštiti posade i putnika te primijenio najnovija dostignuća protubalističke zaštite u svoj dizajn. Osim visokog klirensa te V-oblika dna kabine, vozilo je opremljeno antiminskim sjedalima koja nisu izravno fiksirana na pod, nego su ovješena. Kabina je također ojačana cjevastim okvirima kao dodatna zaštita protiv prevrtanja te bi se zaista moglo reći kako je ovo vozilo možda i sam vrh ponude ako gledamo zaštitu posade i putnika. Iveco se ovdje zaista potrudio, a nagrada mu je velik svjetski interes za ovo vozilo.

Zbog modularnog dizajna, moguće ga je relativno brzo prenamijeniti iz npr. izviđačke verzije u sanitetsku, zapovjednu, logističku ili neku treću verziju.

Oshkosh M- ATV MRAP (Sjedinjene Američke Države)

Stvoren 2008. godine s teškom zadaćom – naslijediti legendarnog radnog konja američke vojske, model Humvee tj. HMMWV. Do dana današnjega proizvedeno je gotovo 10 000 primjeraka te slobodno možemo ustvrditi da je više nego dostojno zamijenio starijeg brata te se pokazao kao agilniji na bojištu od Humvee-a, a istovremeno lakši i od njega i od ostalih MRAP vozila. Razvoj nasljednika Humvee-a zapravo je išao u dva smjera. Prvo je proizveden veći i masivniji Cougar, koji više nalikuje kamionu nego terenskom vozilu, a kad je US Army izrazila želju za boljim terenskim sposobnostima i boljom pokretljivošću, stvoren je M- ATV MRAP.

Kratica MRAP dolazi od riječi Mine Resistant Ambush Protected, što bi se najlakše prevelo kao npr. vozilo otporno na mine sa zaštitom posade od posljedica zasjeda. Upravo to i je ono što najbolje opisuje ovo vozilo. Zaštita posade na puno je višem i boljem nivou od prethodnika prije svega zahvaljujući V obliku podnice, gdje se u slučaju nailaska vozila na minu ili IED udar eksplozije zbog V oblika preusmjerava u zrak i raspršuje, tako da podvozje ne dobiva direktan udarac. Tom rješenju se pristupilo zato što su analize i statistike pokazale da je više od 60 % američkih vojnika u Afganistanu i Iraku stradalo upravo od eksplozija paklenih naprava postavljenih po cestama.

Vozilo samo po sebi je dosta visoko te su ulazak i izlazak iz njega dosta zahtjevni, pogotovo pod punom spremom. Posadu ovog vozila čini 5 ljudi. Pokreče ga golemi 7,2 litarski Caterpillarov dizelski motor, snage 370 konja dok je brzina elektronički limitirana na 105 kilometara na sat. Cijena novog vozila iznosi otprilike 500 000 dolara, plus naoružanje. Eh da, naoružanje… Po starom dobrom američkom receptu, na ovo vozilo moguće je staviti gotovo sve što poželite od naoružanja. Dakle razne lake i teške strojnice, bacač granata, TOW ili MILAN rakete za protuoklopnu borbu, protuavionski sustavi te još mnogo toga.

Terenska svojstva su i više nego dobra te za kraj zaista možemo ustvrditi da je s ovim vozilom legendarni Humvee dobio izvrsnog nasljednika, a vojske širom svijeta, uključujući i HV, izvrsno lako “all in one“ terensko vozilo.

Automobili.hr

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO