Godina bh nogometa u znaku Zrinjskog: Dupla kruna i dugo čekana Europa

Godina 2023. ostat će zlatnim slovima upisana u povijest mostarskog Zrinjskog, ali i bosanskohercegovačkog klupskog nogometa općenito.

Zrinjski je prvi put od osnivanja osvojio duplu krunu, Premijer ligu Bosne i Hercegovine i Kup Bosne i Hercegovine, a dobre rezultate u domaćem prvenstvu kasnije naplatio plasmanom u grupnu fazu Konferencijske lige.

Plasmanom Zrinjskog u grupu UEFA-inog natjecanje naša zemlja skinuta je sa crne liste jer do ove godina bila je među rijetkima bez predstavnika na eurosceni.

Mostarci su Premijer ligu BiH osvojili suvereno bez pretjerane muke i sa 20 bodova viška u odnosu na drugoplasirani Borac. Pored ova dva kluba u Europu su otišli trećeplasirani Željezničar i četvrtoplasirano Sarajevo.

U finalu Kupa BiH Zrinjski je do trofeja stigao zahvaljujući pobjedi nad gradskim rivalom Veležom na stadionu Bilino polje u Zenici.

Novu sezonu Zrinjski je počeo u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Zahvaljujući eliminaciji armenskog Urartua poslije penal-drame Pod Bijelim brijegom, tim Krunoslava Rendulića preskočio je prvu stepenicu, ali napravio i ogroman korak ka ostvarenju postavljenog cilja.

Mostarci su u drugoj rundi Lige prvaka eliminirani od slovačkog Slovana pa su europski put nastavili u kvalifikacijama za Europsku ligu. U trećoj rundi Europske lige Zrinjski je izbacio islandski Breidablik zahvaljujući nevjerojatnoj pobjedi u Mostaru rezultatom 6:2. U revanšu su Islanđani slavili sa 1:0. Tada je već bilo jasno da će Zrinjski igrati u grupi nekog UEFA natjecanja.

S obzirom na to da je u play-offu Europske lige austrijski LASK bio uspješniji, Zrinjski se morao zadovoljiti igranjem Konferencijske lige. Bh. prvak smješten je u grupu s Aston Villom, AZ Alkmaarom i Legijom, ekipama kakvih se ne bi posramila ni Liga prvaka.

Dugo će se pamtiti prva utakmica Zrinjskog u grupi Konferencijske lige. U Mostaru je pao AZ Alkmaar, prošlosezonski polufinalista ovog natje4canja. Nizozemci su na poluvremenu vodili, Zrinjski je u nastavku napravio čudesan preokret i trijumfirao rezultatom 4:3. Na kraju je mostarski klub osvojio ukupno četiri boda i napunio klupsku kasu, s obzirom na to da će nagrada od UEFA-e iznositi 4,3 milijuna eura.

Kada su ostali bh. klubovi u pitanju, Sarajevo je europski put okončalo u prvom kolu Konferencijske lige. Od Bordo tima bolji je bio gruzijski Torpedo Kutaisi. Željezničar je otišao stepenicu više. Plavi su u prvom kolu preskočili bjeloruski Dinamo Minsk, a u drugom ih je zaustavio azerbejdžanski Neftchi. Borac je europski put počeo od drugog kola, a odmah je eliminiran od bečke Austrije.

Kako se i predviđalo, igranje na više frontova osjetilo se na partijama Zrinjskog u domaćem prvenstvu. Zbog toga je ceh platio trener Krunoslav Rendulić, a Mario Ivanković koji je bio privremeno rješenje priveo je polusezonu kraju.

Premijer ligom je ove jeseni dominirao je banjalučki Borac. Banjalučani su na odmor otišli s prve pozicije na tabeli. Tim Vinka Marinovića slavio je 14 pobjeda, tri puta je remizirao i samo jednom izgubio. Borac ima sedam bodova prednosti nad drugoplasiranim Zrinjskim te 12 bodova više od Veleža na trećem i Sarajeva na četvrtom mjestu.

Lopta na bh. terenima ponovo će se zakotrljati 10/11. veljače 2024. utakmicama osmine finala Kupa BiH. U ovu rundu natjecanja plasman su izborili svi premijerligaši izuzev Željezničara. Premijer liga BiH nastavlja se sedam dana poslije.