Hajduk je deklasirao Rijeku na Rujevici i posve se približio vodećem Dinamu

Prvi od dva velika i važna susreta u sklopu 34. kola Prve HNL odigran je na Rujevici, gdje je Hajduk došao do vrlo uvjerljive pobjede i nova tri boda. S 3-0 je svladana Rijeka, a svi su golovi pali još u prvom poluvremenu. Ovim je trijumfom splitski sastav itekako ostao u utrci za naslov, primaknuo se Dinamu na samo bod zaostatka te osigurao plasman među tri najbolje momčadi lige.

Nakon početnog ispitivanja snaga, prvi su do vodstva došli gosti. I to s bijele točke, nakon što je rukom u svom kaznenom prostoru igrao Anton Krešić. Tu je odluku sudac Dario Bel donio tek nakon što je čitavu situaciju pogledao na ekranu, Rijekin je branič bio točno na rubu šesnaesterca.

Izvođenja kaznenog udarca se prihvatio Marko Livaja, 10 put ove sezone i kao svaki put dosad, bio je uspješan. Svladao je Nediljka Labrovića na domaćim vratima, za rano vodstvo, već u 13. minuti. Istovremeno, povećao je svoje vodstvo na ljestvici strijelaca, 24. je to njegov pogodak, tri ima više u odnosu na Josipa Drmića.

Pokušavala se Rijeka othrvati tom početnom pritisku, no bez uspjeha, Hajduk je nastavio s dominacijom. Ona je okrunjena u samoj završnici prvog poluvremena, s dva je nova pogotka gostujuća momčad došla do velike prednosti.

U 37. je minuti Dario Melnjak ubacio s lijeve strane, još jedna je to bila loša reakcija domaće obrane. U toj se situaciji najbolje snašao Livaja i precizno naciljao nebranjeni dio gola, za svoj već 25. ligaški zgoditak. U prethodnih 15 sezona, nitko nije imao više, jedino je bivši Interov napadač Ilija Nestorovski imao isti takav učinak, u sezoni 2015./2016.

Poluvrijeme iz snova svih gostujućih navijača zaključio je Dino Mikanović, povisivši na 3-0. Bila je to odlična timska akcija, uz dodatnu ‘pomoć’ smušene Rijekine obrane. Ostao je posve nečuvan u srcu šesnaesterca, nije ni on imao problema pri realizaciji, prvi je to njegov ovosezonski pogodak, a tek četvrti u karijeri.

Ako već tada nije, onda je pitanje pobjednika bilo riješeno u 56. minuti. Još jednom su intervenirali suci iz VAR-sobe, koji su primijetili kako je Drmić udario Stefana Simića, i to u duelu bez lopte. Praktički je tim potezom razriješena i utrka za titulu najbolje strijelca, Drmić će sigurno propustiti pretposljednje, a vrlo vjerojatno i posljednje kolo te tako ostati na zaostatku od četiri pogotka za vodećim Livajom.

Kao što se moglo i očekivati, primirila se tada situacija na terenu, Hajduk je stao na kočnicu. To je omogućilo Rijeci stvaranje nekoliko prigoda, ali bez veće opasnosti za Lovru Kalinića. Rezultat se više nije mijenjao, Hajduk je upisao i drugu gostujuću pobjedu u ovosezonskim Jadranskim derbijima.

Time je sastav koji vodi Valdas Dambrauskas zadržao priključak za vodećim Dinamom, odnosno uoči njegovog večerašnjeg ogleda s Osijekom smanjio zaostatak na samo jedan bod. Rijeci, pak, do kraja preostaje samo borba za treće mjesto, četvrta je pozicija već odavno osigurana.