Hoće li ukrajinski napadi na ruskom teritoriju izazvati reakciju Moskve?

PRO Oglas

Posljednji ukrajinski napadi na ciljeve u ruskom Tatarstanu samo su jedni od niza udara koje je Ukrajina poduzela preko granice, gađajući ruske industrijske objekte. Postavlja se pitanje imaju li ti napadi kakav učinak i hoće li izazvati reakciju Rusije, piše u analizi DW.

Valerij Romanjenko, stručnjak za dronove s Nacionalnog zrakoplovnog sveučilišta u Kijevu, objašnjava da napadi ukrajinskih dronova na industrijske ciljeve u ruskom zaleđu neće presudno utjecati na tijek rata. Pritom misli na napade ukrajinskih dronova na ciljeve u Tatarstanu, preko tisuću kilometara od ukrajinsko-ruske granice.

Romanjenko kaže da je bio uvjeren da su rafinerija u Nižnjekamsku i tvornica dronova u Jelabugi napadnuti dronovima. U međuvremenu je rekao da su napadi ipak izvršeni lakim zrakoplovom s oznakom A22. Ti laki zrakoplovi proizvode se u Ukrajini od 1999. Romanjenko kaže de je njihov broj vrlo ograničen.

Vojni stručnjak Wolfang Richter iz Austrijskog instituta za europsku sigurnosnu politiku (Austrian Institute for European and Security Policy) kaže da, neovisno o tome čime je izvršen napad, ne postoji čarobno oružje. No, po njegovom bi mišljenju ukrajinski protunapadi dronovima mogli imati posljedice, jer je rusko vodstvo početkom rata obećalo da građani neće puno osjetiti borbe u Ukrajini pa sada Kremlj mora priznati da to nije tako.

„Osim toga, ukrajinski napadi mogli bi prinuditi Ruse da i u pozadinskim područjima bolje postave protuzračnu obranu.” Richter dodaje da bi onda Rusija mogla povući tu obranu s granice prema Ukrajini i državama NATO-a.

Hoće li ukrajinski napadi dronovima dovesti do reakcije?

Richter kaže da ti napadi ni u kojem slučaju nisu prekretnica u ratu. Stefan Meister iz Njemačkog društva za vanjsku politiku (DGAP) ima slično mišljenje. On kaže da će napadi svakako oslabiti rusku logistiku, ali ne smatra da je Rusija trenutno spremna na kompromise. On procjenjuje da bi spektakularni napadi Ukrajinaca mogli izazvati srdžbu Rusa i dovesti do vojne reakcije, a Rusija i dalje ima veće vojne resurse od Ukrajine, što je presudno za tijek rata.

Valerij Romanjenko navodi tvrdnje Moskve da Rusija može proizvesti 6000 dronova različite veličine. „Ukrajinci, s druge strane, mogu proizvesti nekoliko stotina.“ On procjenjuje da je ruska ratna mašinerija i dalje znatno veća od ukrajinske.

Medijski, a ne ratni uspjeh

Meister kaže da u Ukrajini ne vlada samo manjak streljiva i oružja već i manjak ljudstva. Boji se da bi ruskim trupama srednjoročno moglo poći za rukom da izvedu proboj na nekim dijelovima fronta. On tvrdi da Kijev nije iskoristio skorije vrijeme kako bi utvrdio obrambene linije. Po njegovom mišljenju, spektakularni napadi Ukrajine na ciljeve u ruskoj unutrašnjosti imaju medijski, psihološki efekt, ali vojno jedva da će imati učinka.

U svakom slučaju, Ukrajina ima pravo uništavati rusku infrastrukturu ako time slabi vojnu moć ruskih napadača, poručuje iz Kijeva Mihajlo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika. On kaže da Ukrajina tu svoju taktiku neće mijenjati.

OTPOR.Media

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO