Hrvatska ide na Argentinu. Nizozemci ispali na penale

Hrvatska će u polufinalu Svjetskog prvenstva igrati protiv Argentine, koja je boljim izvođenjem jedanaesterca izbacila Nizozemsku. Hrvatska i Argentina za finale igraju u utorak od 20 sati. Bila je ovo dramatična utakmica u kojoj se Nizozemska vratila nakon zaostatka od 2:0, ali nije uspjela izvesti preokret.

Junak argentinske pobjede je Lionel Messi, koji je za prvi gol asistirao, a drugi je sam zabio iz kaznenog udarca. Potom je realizirao i penal u raspucavanju. Nizozemsku je u igru dvama golovima vratio džoker s klupe Wout Weghorst. Nije to bilo dovoljno Nizozemcima jer im je Emiliano Martinez obranio dva penala, dok su Argentinci promašili samo jedan.

Messi briljirao

Prvo poluvrijeme bilo je vrlo čvrsto te pomalo i oprezno s obje strane, no Argentina je imala više od igre. Imala je brži protok i veći posjed lopte te je za to nagrađena u 35. minuti. Genijalan potez izveo je Messi. Povukao je napad i sjajno podvalio loptu kroz cijelu nizozemsku obranu. Nahuel Molina izbio je sam pred vratara Nopperta i bez problema pogodio.

Nizozemska se otvorila u drugom poluvremenu, ali nije uspijevala ozbiljnije zaprijetiti Argentincima. Na drugoj im je strani koncentracija popustila te je Dumfries u 71. minuti srušio Acunu u šesnaestercu u situaciji u kojoj je bio relativno bezopasan, a sudac Lahoz pokazao je na bijelu točku. Siguran realizator bio je Messi.

Nevjerojatan povratak Nizozemske

Louis van Gaal je nakon toga u igru uveo napadača kojem je dosad na Svjetskom prvenstvu dao tek 22 minute, Wouta Weghorsta. On mu se odužio na najbolji mogući način. U 83. minuti nadskočio je argentinsku obranu i poslije ubačaja Berghuisa glavom je vratio Nizozemsku u igru.

Suci su odlučili da će se igrati čak deset minuta sudačke nadoknade te je Nizozemska krenula na sve ili ništa. U 101. minuti, odnosno 11 minuti sudačke nadoknade, dobili su slobodan udarac na 20 metara od gola. Svi su očekivali udarac, a Koopmeiners je lukavo podvalio loptu Weghorstu, koji je s igračem na leđima pogodio pored Martineza i odveo susret u produžetke.

Argentinci sigurniji u penalima

Argentina je bila bolja momčad u produžecima, posebice u drugom, te je nekoliko puta bila vrlo blizu golu. Najbliže je došao Enzo Fernandez, kada je u 121. minuti pogodio vratnicu udarcem s distance. Nizozemci su se ipak uspjeli provući do penala.

No više od toga nisu uspjeli. Emiliano Martinez obranio je prva dva jedanaesterca, Van Dijk i Berghuis bili su tragičari, a iako je kasnije Fernandez promašio penal, to nije bilo dovoljno Nizozemskoj.

Argentina izborila revanš s Hrvatskom

Argentina je tako izborila revanš s Hrvatskom, koja ju je na Svjetskom prvenstvu 2018. pobijedila s velikih 3:0 u grupnoj fazi natjecanja. Zlatko Dalić vjeruje da to može i ovaj puta. Nakon utakmice Hrvatske je rekao: “Imamo mi snage za dalje, sada ćemo se odmoriti, oporaviti, pripremiti. Kada smo već došli do polufinala nećemo odustati.”