Kako mađarska politika igra po ruskim notama u BiH, za šta im služe Dodik i Čović

PRO Oglas

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto je tijekom posjete Bosni i Hercegovini napravio, najblaže rečeno, diplomatski gaf kada je na press konferenciji u Sarajevu komentirirao politiku Sjedinjenih Američkih Država.

Szijjarto se tijekom press konferencije osvrnuo i na izvještaj State Departmenta zbog odnosa sa medijima.

-Zapanjen sam tim izvještajem. U Sjedinjenim Američkim Državama uzimaju sebi za slobodu da kvalificira druge zemlje i da govore o unutrašnjim poslovima tako ex catedra. Kako oni to sebi smiju dozvoliti? Smatram da je zaista zapanjujuće što birokrati iz Washingtona na osnovu jednostranih informacija koje se financiraju iz samog SAD-a formiraju mišljenje o nama – poručio je Szijjarto.

Njegov domaćin, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, nije reagirao što je tema odnosa BiH i Mađarske treća zemlja jer je upravo on jedan od bh. političara koji se spominju u američkom izvještaju.

Na društvenim mrežama oglasio se američki ambasador u Budimpešti David Pressman. On je uz izjavu Szijjarta podijelio citat u kojem se navodi kako je Rusija kontinuirano napadala Ameriku zbog njenih kritika o stanju sa ljudskim pravima.

Poreda toga, citat ima i dio u kojem se navodi da Kremlj odbija bilo kakav pokušaj miješanja u njena unutrašnja pitanja.

-Zvuči poznato – napisao je Pressman na Twiiteru.

No vratimo se glavnom akteru ove priče, mađarskom ministru. Točno po uputstvu svog šefa, premijera Viktora Orbana, Szijjarto je posjetu BiH iskoristio da još jednom ponovi proruske stavove uz koje obavezno idu i hvalospjevi o predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku, moskovsko-budimpeštanskom igraču iz Laktaša.

Uz naglasak da Mađarska nikada neće dozvoliti da se u Europskoj uniji uvedu sankcije Dodiku. A Dodik je u znak zahvalnosti kazao jučer u Trebinju kako mu je Mađarska inspiracija.

Ne smije se zaboraviti ni mađarska podrška čelniku Hrvatske demokratske zajednice Draganu Čoviću.

-Kada naši hrvatski prijatelji budu potaknuli pitanja o svim pravima na međunarodnim forumima, uvijek mogu računati na podršku Mađarske – kazao je Szijjarto u travnju prošle godine u Mostaru naglasivši “kako Čovića smatraju prijateljem Mađarske i mađarskog naroda jer jako je malo političara govorilo toliko korektno o Mađarskoj i mađarskim izborima kao on”.

A o mađarskim izborima mnogo kritika imala je i Europska unija, ali su zato Dodik i Čović bili oduševljeni “festivalom demokracije”. Čović prati politiku Zagreba, nezamjeranje Budimpešti zbog raznih međusobnih ekonomskih relacija, prije svega onih sumnjivih u INA-i.

Mađarsku vanjsku politiku koja preferira proruske igrače na Zapadnom Balkanu, pored Orbana i Szijjarta, zaokružuje komesar EU-a za proširenje Oliver Varhelyi.

Tako je početkom ovog mjeseca liberalna proeuropska politička grupa Europskog parlamenta Renew Europe uputila pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, pozivajući na uspostavljanje nezavisne i nepristrane istrage o ponašanju i aktivnostima Varhelyija.

Katalin Cseh, rođena Kanađanka s mađarskom putovnicom, na Twitteru je početkom godine objavila poziv za sprovođenje istrage protiv Varhelyija.

-Sa kolegama iz Europskog parlamenta, pozivamo na istragu o navodnoj ulozi komesara Varhelyija u pomaganju separatističkoj eskalaciji Milorada Dodika u Bosni i Hercegovini. EU treba čvrsto i vjerodostojno stati na stranu mira. Ljudi u BiH i šire zaslužuju jasnoću o tome – napisala je Cseh na Twitteru.

Faktor.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO