Kako su “drmali lovu” studentima Denis Prcić i ekipa na diplomama Američkog sveučilišta u BiH

PRO Oglas

Županijski sud Tuzla potvrdio je optužnicu protiv predsjednika i osnivača Američkog sveučilišta u BiH (AU BiH) Denisa Prcića (48) iz Tuzle, koji se tereti za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti u produženom trajanju u vezi s kaznenim djelom prijevare u gospodarskom poslovanju.

Sumnjiči se da je od početka ožujka do 15. studenog 2020. godine prekoračio službene ovlasti i preuzeo ovlasti Upravnog vijeća AU BiH (UO AU BiH), koje je sukladno odredbama Zakonom o visokom obrazovanju Republike Tadžikistan i odredbama Pravilnika AU BiH, isključivo je nadležan za utvrđivanje visine participacije, školarine i troškova studiranja na sva tri ciklusa studija.

“Tako je Prcić, iako Upravni odbor AU BiH nije donio odluku o povećanju školarina i ostalih troškova studiranja, te unatoč tome što participacija u troškovima akreditacije nije uključena u ugovore o studiranju, samovoljno povećao troškove školovanja studenata. On je 1. ožujka 2020. poslao e-mail svim studentima i zahtijevao da participiraju u troškovima reakreditacije AU BiH kod američke institucije Accreditation Council for Independent Schools and Faculties (ACICS), s kojom AU BiH je već imala akreditaciju do kraja 2020. godine”, priopćeno je iz Županijskog tužiteljstva TK.

U e-mailu je, dodaje se, zamolio studente da uplate naknadu za troškove reakreditacije na račun AU BiH u iznosu od po 1.500 KM, te naveo da studenti koji to ne žele neće dobiti diplomu. koji se priznaje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), ali samo diploma priznata u BiH, pa je studentima poslao i fakturu na taj iznos na ime ovih troškova.

“Nakon što su studenti generacije 2016.-2017. završili svoje studijske programe, naredio je izradu diploma koje su dekani i rektor potpisali, a potom je naredio službenici da diplome i ostalu dokumentaciju iz AU BiH premjesti kod nje. privatna kuća. Također je naložio uposlenici da diplome uruči samo studentima koji su za navedene troškove uplatili po 1.500 KM, te su studentima dostavljeni aneksi ugovora da navedeni iznos plaćaju za troškove tehnologije za izvođenje nastave. procesima, a kako bi se prikrila stvarna svrha isplate novčanih sredstava. navode iz Tužiteljstva TK.

Tako su, kako se dodaje, najmanje 43 studenta uplatila traženi iznos (ukupno 64.500 KM) nakon čega su dobili diplomu, dok su u istom periodu 32 studenta na isti način pokušala prikupiti isti iznos, što su ovi studenti nisu uplatili, zbog čega nisu dobili diplomu o završenom prvom ciklusu studija, čime bi potrebni iznos uplata iznosio dodatnih 52.500 KM.

“Nakon izvršenih navedenih uplata, krajem listopada 2020. godine uputio je dopis američkoj instituciji ACICS i naveo da odustaje od reakreditacije, te je nakon tog odustajanja nastavio naplaćivati ​​studente koji su završili studij, dok je i dalje je odbijeno uručenje diploma studentima koji nisu platili navedenu naknadu”, navode iz Tužiteljstva.

Na ovaj način, kako se tereti, AU BiH je pribavio imovinsku korist od 64.500 KM, dok je oštetio 43 studenta koji su uplatili iznos od po 1.500 KM, te pokušao AU BiH pribaviti imovinsku korist u iznosu od 52.500 KM.

U drugoj točki optužnice, Prcić se tereti da je u istom periodu od studenta iz Pakistana na isti način naplatio navedeni iznos za troškove reakreditacije za AU BiH.

“U daljnjoj komunikaciji s ocem studenta nastavio ga je dovoditi u zabludu da će njegov sin dobiti diplomu, kao i da će njegov sin nakon plaćanja školarine za postdiplomski studij nastaviti školovanje na AU BiH, te mu je poslao račun za iznos veći od 8.000 eura e-mailom, iako je bio svjestan i znao da AU BiH neće organizirati nastavu na postdiplomskom studiju jer bi kao osnivač odustao od reakreditacije AU BiH u SAD-u”, navodi se u priopćenju tužiteljstva.

Nakon što je, kako se dodaje, otac uplatio traženi iznos, u narednom periodu nije organizirana nastava ni na jednom studijskom programu, a Prcić studentu nije osigurao uručenje diplome prvog ciklusa studija, niti je vratio sredstva uplaćena na ime školarine na postdiplomskom studiju, te na taj način oštetila studenta i njegovog oca za iznos od oko 18.000 KM, te u istom iznosu pribavila protuvpravnu imovinsku korist AU BiH.

Uz optužnicu je sudu priloženo više od 1800 različitih dokaznih materijala. Tijekom istrage saslušan je veći broj svjedoka, pribavljena je i analizirana opsežna materijalna dokumentacija, obavljena su ekonomsko-financijska vještačenja, a putem međunarodne pravne pomoći u Sjedinjenim Američkim Državama pribavljeni su brojni dokazi.

Također, tijekom istrage nadležni sud je na prijedlog Tužiteljstva proveo postupak sudskog osiguranja dokaza.

“Radi se o materijalnoj dokumentaciji koja je privremeno izuzeta iz AU BiH tijekom provedenih pretresa, između ostalog, studentskih diploma i druge materijalne dokumentacije potrebne za ovjeru diploma, u cilju osiguranja zakonitosti dokaza koji se koriste u kaznenom postupku, a s druge strane, originalna dokumentacija vraćena AU BiH te da na taj način studenti mogu nastaviti ostvarivati ​​svoja prava vezana za studiranje i izdavanje diploma. Pružanjem dokaza Tužiteljstvu na sudu, osigurao da se kopije koje su vjerne izvornim dokumentima mogu koristiti u daljnjem tijeku kaznenog postupka kao dokaz. Na ovom ročištu sud je donio rješenje da se isprave i originalne diplome studenata, s potpisima dekana i rektora, biti vraćeni AU BiH kako bi bili dodijeljeni osobama za koje glasaju”, kazali su iz Tužiteljstva TK.

OTPOR.Media

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO