Koliko branitelji moraju imati vojnog, a koliko staža osiguranja, da bi mogli u mirovinu

PRO Oglas

Na Domu naroda 30. rujna delegati će raspravljati o Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o mirovinsko i invalidskom osiguranju FBiH u dijelu koji se tiče braniteljske populacije, a na koje se čeka tri godine. Predlagači traže da se svaka godina vojnog staža umjesto sa sadašnjih pola, računa sa jednim bodom. Traže i da se ukine umanjenje mirovine u iznosu od 0,333 posto za svaki mjesec odlaska u mirovinu prije navršenih 65 godina starosti.

U Federalnom zavodu PIO portal Faktor.ba pitao je pod kojim uvjetima sada branitelji mogu otići u mirovinu.

U mirovinu sa 57 godina života, ako je prethodnu godinu bio na zavodu za zapošljavanje

-Ukoliko branitelji idu po Zakonu o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja (ZPP), ukupno moraju imati 20 ili više mirovinskog staža (vojni, plus staž osiguranja) da bi ostvarili mirovinu i odgovarajući broj godina života. Ako imaju 20 godina mirovinskog staža kada im se vojska računa u jednostrukom trajanju, onda mogu u mirovinu s onoliko godina koliko se dobije kada se vojni staž u dvostrukom iznosu odbije od 65. Recimo, neko tko ima 16 godina staža osiguranja i četiri godine vojnog, točnije, posebnog staža, može po ZPP-u, ako je posljednju godinu bio na zavodu za zapošljavanje, s 57 godina života jer 65 minus osam je 57 – navodi Tomislav Kvesić, glasnogovornik Zavoda PIO FBiH, i dodaje:

-Ako branitelj ima staža osiguranja 12 godina, a sa posebnim stažom u duplom imaju 20 godina mirovinskog staža, onda u mirovinu mogu s onoliko godina koliko se dobije kad od 65 oduzmeš vojni staž u jednostrukom trajanju. U slučaju kada je vojni staž četiri godine, može u mirovinu sa 61 godinom života.

Dodaje kako se ovi uvjeti odnose na pripadnike Armije RBiH, HVO-a i policiju.

Na upit da li braniteljski staž treba neko da uplati.

-Nema nikakve uplate za taj staž. To je poseban staž – kazao je Kvesić.

On je prokomentirao da li će predložene izmjene Zakona o PIO-u u Parlamentu FBiH utjecati na rad Zavoda PIO FBiH.

-Što se izmjena Zakona tiče, a koje su već usvojene na Zastupničkom domu, one neće prouzročiti značajnije povećanje izdataka Fondu PIO, no jasno je da će iziskivati dodatna sredstva s obzirom na to da će se umjesto pola boda za godinu računati jedan bod. Izmjene Zakona su nadležnost Vlade i Parlamenta, a mi, kao Zavod koji zakone provodi, nemamo praksu ocjenjivati dinamiku rada tih tijela vlasti – rekao je Kvesić.

Faktor.ba

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO