MONTIRANI PROCES: Gradonačelniku Zenice Fuadu Kasumović pritvor odredio stranački sudac iz SDA Ramo Ljevaković!

PRO Oglas

Dana 01. 12. 2021. godine, postupajući po naredbama Kantonalnog tužiteljstva Zeničko-dobojskog kantona i Kantonalnog suda Zenica, u ranim jutarnjim satima, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu, su započeli sa pretresima na više lokacija, a zbog sumnje da su počinjena krivična djela Organizirani kriminal iz čl. 342. st. 3. KZFBiH u vezi sa krivičnim djelima Zloupotreba položaja ili ovlasti iz člana 383. stav 3. u vezi stava 1. KZ FBiH, Prouzrčenje stečaja iz člana 243. stav 1. KZ F BiH, Oštećenje povjerilaca iz člana 246. KZ FBiH i Nesavjestan rad u službi iz člana 387. stav 2. u vezi sa stavom 1. KZ F BiH, piše Josip Šimić-Đinđić!

Akcija se provodila povodom predmeta javnosti poznatog kao “Zenicatrans”, u kojoj akciji je uhićen gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, koji je godinama trn u oku vladajućim strankama.

Kako bi Tužiteljstvo ZDK učinilo akciju još pompoznijom, istoga dana na svojoj web stranici objavili su vijest: “Kantonalno tužiteljstvo Zeničko-dobojskog kantona DEMANTUJE navode da je Kasumović Fuad lišen slobode, a koji su se pojavili u medijima, vezano za objavu na zvaničnoj facebook stranici Fuad Kasumović. Za ovo Tužiteljstvo Fuad Kasumović se nalazi u bjekstvu”.

Kasumoviću se na teret stavlja, da je “radio u korist Grada Zenice na štetu Porezne uprave F BiH”! Dakle, Tužiteljstvo iz Zenice uopće ne tvrdi, da je Kasumović svojim radnjama sebi pribavio korist, niti tvrdi, da je sebi uzeo i jednu marku.

Naime, Fuad Kasumović je već drugi mandat za redom gradonačelnik Zenice, gdje u izbornim utrkama uvjerljivo pobijedio sve svoje druge političke protivnike, naročito one protivnike iz SDA stranke. “Odmetnuo” se od SDA, te osnovao svoj pokret – stranku “Zenička incijativa”, koja je briljirala na izborima.

Dana 02. 12. 2021. godine, Županijsko tužiteljstvo Zeničko-dobojskog kantona, je do kraja dana podnijelo Županijskom sudu u Zenici, prijedlog za određivanje mjere pritvora prema osumnjičenim osobama Fuadu Kasumoviću i drugima. Pritvorski razlog jer Tužiteljstvo ZDK nije željelo ili sporo radi nezapamćen je slučaj u pravosuđu, na što je i upozoravao odvjetnik Asim Crnalić kazavši da je Tužiteljstvo namjestilo cijelu stvar jer praktično nisu završili svoj posao, a počeli su sa privođenjima.

Sud je donio rješenje prema kojemu se Kasumoviću i dr., određuje jednomjesečni pritvor. Ubrzo nakon ovoga nastalo je likovanje Kasumovićevih političkih protivnika. Žalosno je od strane onih koji likuju na ono što je ovog poštenog čovjeka zadesilo. Postali smo takvi ljudi da više volimo tuđe zlo, nego svoje dobro. Prošao sam montirani proces namješten od strane Županijskog tužiteljstva Kantona Sarajevo, zbog moga ukazivanja na kriminal u tome tužiteljstvu, gdje sam pred Općinskim, odnosno Kantonalnim sudom u Sarajevu pravomoćno oslobođen svih optužbi, o čemu su mediji pisali.

Nije više javna tajna, da su Tužiteljstva korumpirana, služe samo za obračune i discipliniranje političkih neistomišljenika i nepodobnih vladajućim strankama. Kasumović je čovjek, koji je bio nepodoban SDA stranci, smetao im je, jer je uvjerljivo na izborima SDA pobjeđivao. Uhićenje ovog čovjeka je gaženje volje naroda Zenice, koji mu vjeruju. Kad se Kasumović “odmetnuo” od SDA, i osnovao svoj pokret-incijativu, tada je uhićen, baš kao i Fahrudin Radončić, koji je osnovao SBB, i čim je postao smetnja SDA stranci, uhićen je ubrzo, pritvoren na tri mjeseca, ali je na kraju i on pravomoćno oslobođen optužbi.

Znam kako je Fuadu Kasumoviću, isto sam prošao: spektakularno medijsko uhićenje, dizanje Sipe, pritvaranje, slikanje kako te vode u lancima kao pseto svezanog u prisutnosti brojnih naručenih medija, u kojem se presumpcija nevinosti gubi, uz brutalnu diskreditaciju.

Javnost u našoj zemlji ogorčena je činjenicom da je, po uhićenju, Kantonalni sud u Zenici, odnosno sudac Ramo Ljevaković, odredio jednomjesečni pritvor gradonačelniku Fuadu Kasumoviću samo zato jer je Tužiteljstvo ZDK požurilo sa predstavom za javnost – čitaj privođenjima u predmetu “Zenicatrans”.

Osim toga, brojne policijske ekipe bile su ispred Kantonalnog suda, pa i samo sprovođenje prvog čovjeka Zenice u pritvor, mnogi su oštro osudili budući da se prema gradonačelniku ponijelo kao prema najvećem zločincu.

Apsurd našeg bh. pravosuđa ogleda se u tome da je: Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović uhićen i pritvoren pod optužbom, da je štitio interes Grada Zenice, a ne porezne uprave. Gradonačelnik za primjer, štiteći interes Grada, štiti interese građana. To bi se moglo prevesti narodnim riječnikom, da je uhićen, što je štitio interes države, odnosno Grada kojim rukovodi. Nije štitio svoj osobni interes. Nije zabilježen slučaj da je neko radio u interesu države, a da je označen kao kriminalac. Oni koji su oštetili i od države pokrali milijune su na slobodi-afera Respiratori, u kojem je optužena vrhuška SDA, koja se brani sa slobode.

Oni koji su ubili Dženana Memića, Davida Dragičevića i mnoge druge, još uvijek su na slobodi. Stidi se državo! Toliko se ratnih zločinaca u BiH odlukama suda brane sa slobode, no, oni uhićuju Kasumovića, koji mrava u svome životu nije zgazio. Mnogi odvjetnici su rekli, da ono zbog čega je Kasumović uhićen, nema ni elemenata krivičnog djela, ali ovdje u BiH, dok nešto dokažeš pokrije te trava zelenog zaborava.

Naime, gradonačelniku Kasumoviću, sudac Ljevaković je odlučio odrediti pritvor samo iz razloga jer Tužiteljstvo ZDK nije stiglo ispitati 11 svjedoka, a na ovom predmetu radi se godinama. U praksi, osnovanost za takvo nešto mogla bi postojati u slučaju da postoje čvrsti dokazi da je Kasumović utjecao na tih 11 svjedoka, što se u ovom slučaju nije dogodilo, nego je pritvor određen isključivo zbog sporog rada Tužiteljstva ZDK i postupajuće tužiteljice Adine Karadža. Postavlja se logično pitanje: ako je Tužiteljstvo iz Zenice u predmetu “Zenicatrans” saslušavalo mnoge svjedoke, a jest, u vrijeme dok je Kasumović bio na slobodi, zbog čega i ovih 11 svjedoka nisu mogli biti saslušani, a da Kasumović ostane na slobodi.

Ne, tužiteljstvo ide u medija-plan, u čistu zloupotrebu, u kojem su pred sudom isticali, da su ispitali mnoge svjedoke, ali da je po uhićenju potrebno da se Kasumoviću odredi pritvor, dok se ne ispitaju i ostalih 11 svjedoka. Razlozi zbog kojih je Tužiteljstvo ZDK stavilo prijedlog za određivanje mjere pritvora za sve osumnjičene, su postojanje opravdanog straha da će osumnjičeni boravkom na slobodi uticati na svjedoke i druge suizvršitelje /pritvorski razlog iz člana 146. stav. 1 točka b) ZKP-a F BiH. Dakle, Tužiteljstvo iz Zenice namjerno nije saslušalo tih 11 svjedoka, samo kako bi im na sudu prošao ovaj pritvorski razlog za Kasumovića.

Međutim, ovo nije prva nelogična odluka suca Ljevakovića o čemu postoje i medijski natpisi. Naime, dok je bio sudac na Općinskom sudu ostao je zapamćen slučaj o kojem je pisao Žurnal: “Izgubila 5 milijuna zbog čudnih odluka Općinskog suda Zenica”.

“Danas je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici kandidat Ramo Ljevaković obranio doktorsku disertaciju pod nazivom: “Ocjena dokaza, utvrđivanje činjenica i primjena materijalnog prava u krivičnom postupku”, pod mentorstvom prof. dr. Adnana Durakovića i stekao zvanje doktora pravnih nauka. Pored mentora, član komisije je bio i prof. dr. Enes Bikić, te prof. dr. Nezir Pivić u svojstvu predsjednika komisije”, objavljeno je 20. ožujka prošle godine na Facebook stranici Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici.

Simptomatično je i to da je sudac Ljevaković doktorirao na Pravnom fakultetu u Zenici, a jedan od članova Komisije za obranu doktorskog rada bio je kandidat SDA za gradonačelnika Zenice Nezir Pivić.

Nezir Pivić, koji pripada SDA stranci, predaje na Pravnom fakultetu u Zenici. Njegov “student” bio je upravo sudac Ramo Ljevaković. Pivić je izgubio u utrci za gradonačelnika Zenice, koji je bio kandidiran ispred SDA stranke, nakon što ga je uvjerljivo na izborima pobijedio njegov politički protivnik Fuad Kasumović.

Nakon što Ljevaković uspješno doktorirao na Pravnom fakultetu u Zenici, ostat će veliki prijatelj sa Pivićem, koji će godinu dana kasnije odrediti pritvor njegovom političkom protivniku. Obzirom da je Kasumović u žestokom sukobu s zeničkom Strankom demokratske akcije, koju predvodi Pivić, da li je sudac Ljevaković bio u potencijalnom sukobu interesa? Je li se on trebao izuzeti iz slučaja zbog toga što mu je Pivić predsjedavao komisijom koja mu je dodijelila doktorat? U zeničkoj javnosti tvrdi se da je sudac Ljevaković morao prekinuti odmor kako bi odlučivao u predmetu protiv Kasumovića.

Nelogičnostima tu nije kraj. Naime, Ljevaković je sudac privrednog odjeljenja na Kantonalnom sudu u Zenici, a dok je radio na Općinskom sudu u Zenici najčešće je sudio u stečajnim postupcima pa su mnogi ostali zatečeni činjenicom da je upravo on postupajući sudac u ovom predmetu jer nema iskustva u krivičnim postupcima.

Zbog svega navedenog, javnost se nada kako će o žalbi Kasumovićevog odvjetnika Asima Crnalića odlučivati suci krivičari, što bi rezultiralo ukidanjem mjere pritvora jer bi o istoj odlučivale suca koje imaju iskustva sa krivičnim postupcima i opravdanje za tromost Tužiteljstva ne bi vidjeli u određivanju mjere pritvora nego bi se vodili činjenicama.

Ostaje ironično i to da se mjera pritvora određuje Kasumoviću i proces uopće vodi protiv njega samo jer je spašavao državnu imovinu, dok se federalni premijer Fadil Novalić (SDA) brani sa slobode a tereti se za najveću poslijeratnu prevaru u aferi “Respiratori”. Dok Novalića nitko nije uhićivao niti mu odredio pritvor i svakodnevno na posao odlazi bez ikakvih problema, određivanje mjere pritvora Kasumoviću dovest će do potpune blokade Gradske uprave Zenica odnosno grada uopće.

“Kompletan rad pravosuđa u ovom slučaju je sramotan”, reći će Asim Crnalić, jedan od branitelja Kasumovića.

Stari pravni vuk, koji je prošao sve i sva u bh. pravosudnom sistemu i uvijek pažljivo bira riječi koje će izustiti je novinarima, nakon završetka ročišta u Kantonalnom sudu u Zenici, prenio i stav da se radi o “pogrešnoj sudskoj odluci” i da je “Tužilaštvo namjestilo rezultat” kako bi se odredio pritvor Kasumoviću.

“Stajališta sam da u ovoj krivičnoj stvari nema krivičnog djela i da je gradonačelnik Kasumović radio ono što se očekuje od čovjeka koji obavlja tu funkciju. On je štitio interes Grada, a Tužiteljstvo ga sumnjiči da nije dovoljno štitio interese Porezne uprave FBiH. To je temeljni teret koji mu se stavlja u ovoj krivičnoj proceduri. Pogrešno je reći da je on šef organizirane grupe i da je on zapravo kriminalac u području organiziranog kriminala. Nije zabilježen slučaj da je neko radio u interesu države a da je označen kao kriminalac”, rekao je Crnalić.

Istraga u slučaju “Zenicatrans” traje četiri godine. Nepojmljivo je da Fuad Kasumović, koji je svo to vrijeme bio na čelu Grada Zenica, nije saslušan u Kantonalnom tužiteljstvu. Ono se nalazi tik uz zgradu Gradske uprave Zenica. Kasumović je, čak, dostavljao dokaze Tužiteljstvu ZDK, surađivao sa istima.

No, ta institucija nije ga nikada pozvala da dođe do njih i da se izjasni, da kaže šta ima u svoju obranu. Tek nakon što su mu specijalci, praćeni probranim i odanim novinarima, opkolili kuću u praskozorje, gdje ga nisu zatekli, te tek nakon što se sam pojavio u prostorijama SIPA-e, saslušali su ga tužitelji ZDK.

Koliko god pravno formalno stvari bile “čiste”, razumski su daleko od toga. Jer, sasvim je jasno u kakvoj je situaciji neko s lisicama na rukama tko treba odgovarati na tužiteljska pitanja.

Neko bi mogao reći da se radi o transparentnim zloupotrebama. Priča o politički motiviranom procesu, još jednom u cijelom nizu, zabetonirana je! Kasumoviću nisu ništa mogli na izborima, ali jesu preko aparata represije.

Samo ono što se Kasumoviću stavlja na teret, kako tvrde Kasumovićevi branitelji, više je nego nategnuta. U njoj nema dokaza da je bilo tko od 11 osumnjičenih, ukrao nešto. Stavio sebi u džep. Crnalić će reći da se Tužiteljstvo stavilo u ulogu biznismena koji procjenjuju da li su pare trebale ići na ovaj državni račun ili na onaj i da li su poslovne odluke koje su donošene u Gradskoj upravi bile baš najbolje. Po toj logici nitko na ovom svijetu ne bi trebao biti na slobodi!

Ako je tako, onda je jasno da je suština svega bilo da se Kasumoviću stave lisice i da se on u narednih nekoliko godina valja po pravosudnom blatu iz kojeg će izaći kao pobjednik, a mi – građani ove napaćene zemlje – po tko zna koji put plaćat ćemo, kao porezni obveznici, troškove politički ostrašćenog pravosuđa.

“Hapšenje gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića, izazvalo je brojne reakcije i otvorilo mnoga pitanja”, napisao je na svome FB profilu nekadašnji federalni premijer i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

“Suzdržavao sam se do sada od komentara, prije svega želeći dati mogućnost pravosuđu da može objektivno i nepristrano raditi. Bez ikakve dileme ja lično i SDP BiH kao partija podržavamo nepristrasan rad pravosudnih organa i istraživanje svih sumnji u počinjenje koruptivnih djela. Ipak, kao i mnogi građani Bosne i Hercegovine, ne mogu se oteti dojmu da u raznim slučajevima ne vrijede isti aršini za sve. Neki osumnjičenici u počinjenje višemilijunskih pronevjera se kreću slobodno, bez dana provedenog u pritvoru. Drugim se pritvor određuje za djela manjeg obima. Za jedne vrijedi pravilo diskrecije, pozivaju se u tužilaštva bez medijske pompe. U drugim slučajevima se organiziraju akcije uhićenja kao da se radi o licima osumnjičenim za najozbiljnije oblike ugrožavanja sigurnosti i života građana”, navodi Nikšić.

Dovoljno se prisjetiti slučajeva hapšenja Damira Hadžića, Živka Budimira, novinara Josipa Šimića-Đinđića i Hamdije Lipovače, uz najavu podobnim medijima, da bi postupci bili okončani oslobađajućim presudama. U drugim sličnim slučajevima Kurteš i Kačapor nije bilo ni optužnice.

Zato se imamo pravo zapitati kako se odlučuje koga treba pozvati u nadležnu instituciju, a koga uhititi? Onda i kada se pokrenu istražni postupci, takvi u tužiteljstvu dolaze u udobnim limuzinama, u strogoj diskreciji, kojim i odlaze po davanju iskaza. Kako to da se pojedinci sa odgovarajućom stranačkom iskaznicom ‘ko gospoda dolaze u tužiteljstvo, bez uhićenja, nagode sa tužiteljstvom dok se drugi za puno manja djela s pogrešnom iskaznicom, uhićuju.

Dakle, neki osumnjičenici sa ispravnom stranačkom iskaznicom, dođu sa limuzinom u strogoj diskreciji u prostorije tužiteljstva, daleko od medija, daju iskaz, odu sa limuzinom, i nitko ne zna, a druge se za puno manje stvari uhićuje, uz nazočnost brojnih naručenih političkih podobnih medija.

“I opet da ponovim kako ja lično i SDP BiH ne očekujemo ništa više i ništa manje od jednakog tretmana za sve. Očekujemo da stranačka pripadnost ne presuđuje o tome ko će biti pritvoren i uhapšen, a ko pozvan na davanje iskaza i biti slobodan nakon toga”, naveo je Nikšić.

Josip Šimić-Đinđić / OTPOR.Media

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO