Širokobriježani u velikom broju podržali inicijativu suzbijanja nepotizma i korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru

PRO Oglas

Centar za građansku suradnju Livno organizirao je ove srijede peticiju u Širokom Brijegu, koja je privukla pažnju građana i omogućila im da izraze svoju podršku inicijativi za suzbijanje nepotizma i korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru.

Peticija je održana na Trgu širokobrijeških žrtava i dio je šireg projekta nazvanog “Podrška uključivanju građana ŽZH i HBŽ-a u borbi protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru”. Cilj ovog projekta je potaknuti aktivno sudjelovanje građana u prepoznavanju i rješavanju konkretnih problema povezanih s korupcijom u postupcima zapošljavanja. Ključni aspekt ovog projekta je osigurati jednakopravan pristup i tretman svim osobama u procesu zapošljavanja.

FOTO: Mili Marušić

Nedavno je od strane CGS-a poslan i upitnike svim institucijama u ŽZH kako bi prikupili informacije o načinima zapošljavanja tijekom 2021. i 2022. godine. Na temelju prikupljenih podataka, stručnjaci su izradili analizu i preporuke za unaprjeđenje pravnog okvira regulative u području zapošljavanja.

“Ovo je važan korak prema transparentnijem i pravednijem sustavu zapošljavanja u javnom sektoru, smanjenju korupcije i poboljšanju pristupa građana istim mogućnostima. Uključivanje građana u ovakve inicijative ima ključnu ulogu u borbi protiv korupcije, jer potiče odgovornost vlasti i osigurava da postupci zapošljavanja budu temeljeni na zaslugama i kvalifikacijama, umjesto na nepotizmu i korupciji. Ovaj događaj u Širokom Brijegu ilustrira snagu civilnog društva i građanskog angažmana u promicanju transparentnosti i pravičnosti u javnom sektoru. Ponosni smo na veliki broj građana koji nam je pristupio i svojim potpisom podržao ovu inicijativi za suzbijanje nepotizma i korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru što nam daje mogućnost da vidimo svjetliju budućnost za nove generacije” – kazali su organizatori za portal OTPOR.Media.

Dodajmo kako borba protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru ima duboko društveno i političko značenje. To se odnosi na napore usmjerene na sprječavanje, otkrivanje i suzbijanje nezakonitih i neetičkih postupaka povezanih sa zapošljavanjem u vladinim institucijama, agencijama i javnim organizacijama.

Koji su ključni razlozi i zašto je borba protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru od izuzetne važnosti:

-Očuvanje povjerenja građana: Javni sektor služi općem interesu i koristi građanima. Kada se korupcija uvuče u postupke zapošljavanja, gubi se povjerenje građana u pravednost i integritet vlasti. Borba protiv korupcije održava ili obnavlja to povjerenje.

-Jednakopravnost i pravičnost: Korupcija pri zapošljavanju može rezultirati time da se radna mjesta dodjeljuju na temelju veza, prijateljstava i mita, umjesto na temelju kvalifikacija i kompetencija kandidata. To stvara nepravdu i narušava princip jednakopravnosti.

-Efikasnost i učinkovitost javnog sektora: Kada se zapošljavanje temelji na sposobnostima i stručnosti, javni sektor postaje učinkovitiji i sposoban pružati bolje usluge građanima. Korupcija otežava postizanje ovih ciljeva.

-Smanjenje troškova i gubitaka: Korupcija pri zapošljavanju često rezultira time da se manje kvalificirane osobe zapošljavaju na pozicijama koje zahtijevaju više kompetencija. To može povećati troškove, smanjiti produktivnost i izložiti organizacije riziku.

-Poboljšanje pravnog i etičkog okvira: Borba protiv korupcije pri zapošljavanju potiče uspostavljanje jasnih pravnih i etičkih smjernica za postupke zapošljavanja u javnom sektoru. To pomaže osigurati da se pravila poštuju i da postoje mehanizmi za sankcioniranje kršenja.

-Povećanje transparentnosti: Transparentnost u procesima zapošljavanja pomaže smanjiti mogućnost korupcije jer omogućava nadzor i ocjenu postupaka od strane građana, medija i nadležnih tijela.

-Jačanje vladavine prava: Borba protiv korupcije pri zapošljavanju jača vladavinu prava, što je temeljni princip demokratskih društava. To znači da se svi građani, bez obzira na svoj društveni status, tretiraju jednako pred zakonom.

FOTO: Mili Marušić

Ukupno gledano, borba protiv korupcije pri zapošljavanju u javnom sektoru nije samo pitanje pravde i etike, već i temeljni element očuvanja demokratskih vrijednosti, učinkovitosti javnih usluga i povjerenja građana u vlasti. To je ključni izazov koji mnoge države moraju kontinuirano adresirati kako bi osigurale integritet i funkcionalnost svojih javnih sektora.

Mili Marušić / OTPOR.Media

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO