Švedska nova članica NATO-a. Rusima se to baš ne sviđa!

PRO Oglas

Švedska se pridružila NATO-u u Washingtonu, dvije godine nakon što ju je ruska invazija na Ukrajinu natjerala da preispita svoju politiku nacionalne sigurnosti i zaključi da je pridruženje NATO-u bolji jamac sigurnosti od tradicionalne politike neutralnosti. Švedski premijer Ulf Kristersson predao je danas završnu dokumentaciju američkoj vladi, što je posljednji korak u dugotrajnom procesu priključenja NATO-u koji su morale odobriti sve članice vojnog saveza.

“Dobre stvari dolaze onima koji čekaju”, rekao je američki državni tajnik Antony Blinken primajući od Kristerssona dokumente o pristupanju Švedske NATO-u. “Ovo je povijesni trenutak za Švedsku, za naš savez i za transatlantske odnose”, dodao je Blinken.

Za NATO su pristupanja Švedske i Finske, koja s Rusijom dijeli granicu dugu 1340 km, najznačajnija u posljednjih nekoliko desetljeća proširenja. To je također udarac za ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je nastojao spriječiti daljnje jačanje saveza. “Danas je doista povijesni dan. Švedska je sada članica NATO-a”, rekao je Kristersson.

“Razlog zašto je ovo tako snažno, moćno uklapanje je taj što Švedska utjelovljuje i promiče temeljne vrijednosti koje su u srži NATO-a – demokraciju, slobodu, vladavinu prava”, istaknuo je Blinken.Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozdravio je “povijesno” proširenje NATO-a.

“Nakon više od 200 godina nesvrstanosti, Švedska sada uživa zaštitu dodijeljenu člankom 5, što je ultimativno jamstvo slobode i sigurnosti saveznika”, objavio je Stoltenberg na X-u. “Švedska sa sobom donosi sposobne oružane snage i prvoklasnu obrambenu industriju. Pristupanje Švedske čini NATO jačim, Švedsku i cijeli Savez sigurnijima”, dodao je.

Dok se Stockholm u posljednja dva desetljeća sve više približavao NATO-u, članstvo označava jasan raskid s prošlošću. Švedska je više od 200 godina izbjegavala vojne saveze i zauzimala je neutralan stav prema europskim ratovima.

Rusija je prošli tjedan obećala poduzeti “protumjere” kao reakciju na pristupanje Stockholma savezu, što će ovisiti “o uvjetima i opsegu integracije Švedske u NATO”. Pristupanjem Švedske, nakon Finske prošle godine, sad su sve zemlje s izlazom na Baltičko more, s izuzetkom Rusije, članice Atlantskog saveza.

Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova zaprijetila je da će Rusija, ako Sjedinjene Države rasporede nuklearno oružje u sjevernoj Europi, to smatrati “legitimnim ciljevima”. “Takvi objekti predstavljat će izvor izravne prijetnje i biti uvršteni na popis legitimnih ciljeva#, poručila je.

Švedska i Finska, iako vojno bliske Sjedinjenim Državama, povijesno su se radije držale podalje od NATO-a, formiranog tijekom hladnog rata nasuprot bivšem Sovjetskom Savezu. Iako Švedska doprinosi međunarodnim mirovnim snagama, nije iskusila rat još od sukoba s Norveškom 1814. godine.

Helsinki i Stockholm istovremeno su najavili kandidature za ulazak u NATO 2022. kao reakciju na rusku invaziju na Ukrajinu. Ruski predsjednik Putin je, podsjetimo, pokrenuo rat protiv Ukrajine te je kao jedan od razloga naveo “širenje NATO-a”. S obzirom na to da je zbog njegova rata protiv Ukrajine NATO postao jači za dvije ekonomski i vojno moćne članice, jasno je da je postigao upravo suprotno od onog što je želio.

Finskoj je odobren pristup savezu prošlog travnja, a proces pristupanja Švedske bio je otežan pregovorima s Turskom, koja je prigovarala zbog švedske popustljivosti prema kurdskim aktivistima izbjeglima na švedski teritorij jer dio njih Ankara smatra teroristima.

Na putu se Švedskoj našao i mađarski premijer. Viktor Orban dao je svoj načelni pristanak, ali je prije završetka procesa od Stockholma zatražio “poštovanje” nakon godina “ocrnjivanja” njegove politike.

Mađarski parlament krajem veljače konačno je ratificirao članstvo Švedske u NATO-u.

Prema anketi radija SR emitiranoj u petak, većina Šveđana smatra da je njihova zemlja podnijela “previše žrtava” radi članstva u NATO-u, ali priznaje ipak da je sigurnost Švedske tim članstvom ojačana.

Pristupanje Švedske NATO-u popraćeno je zaoštravanjem retorike njezinih čelnika, pa je tako glavni zapovjednik oružanih snaga Micael Byden u siječnju izjavio da se njegovi sunarodnjaci “moraju mentalno pripremiti za rat”. Uz kandidaturu za NATO, Švedska je početkom prosinca potpisala i sporazum kojim SAD-u daje pristup 17 vojnih baza na njezinu tlu.

OTPOR.Media

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO