VIDEO: Grad Široki Brijeg investira u ribogojilišta

PRO Oglas

Menadžment Grada Širokog Brijega u ove kišne dane ne kunja po uredima, nego intezivno djeluje na terenu unapređujući poljoprivrednu proizvodnju u užem središtu grada. Riječ je o pilot projektima formiranja ribogojilišta u Frankopanskoj, Frankopanskoj 1 ulici, Ulici fra Didaka Buntića, Ulici Stjepana Radića i drugim ulicama u Širokom Brijegu.

Ovaj projekt je započet početkom 2000-ih u sklopu projekta izgradnje pročistača, ali se na njega, kao i na pročistač, čeka evo 21 godinu. Prilikom radova na kanalizacijskoj mreži izvođači radova su po preporuci Gradske uprave svjesno u gore navedenim ulicama ostavili velike bazene namijenjenae uzgoju ribe.

Praksa većine gradova u okruženju je da pokušavaju poljoprivredu revitalizirati u ruralnim područjima, no Gradska uprava to čini u užem središtu grada investirajući u ribogojilišta.

Iako su mještani tih ulica negodovali zbog formiranja bazena, interes Grada je ipak ispred interesa mještana, a poljoprivredna industrija čiji su podvodni proizvodi riba među vodećom je industrijom u većini zemalja svijeta.

Ovo je i svojevrsni odgovor Gradske uprave na aktualna poskupljenja i poticaj za zdravu prehrane, jer će uskoro žitelji Širokog Brijega imati domaću svježu ribu uzgojenu u kišnici. “Misli globalno djeluj lokalno i od ulica pravi bazene” marketinška je krilatica koja će promovirati ovakve projekte.

Industrija akvakulture riba i plodova mora sastoji se od poduzeća koja uzgajaju vodene životinje ili biljke u kontroliranim vodenim okruženjima pa se od Grada ubrzo očekuju i osnivanje javnog poduzeća koje će se baviti ovom djelatnošću.

Javno poduzeće će se vjerojatno zvati:”Bistro”, a ekskluzivno doznajemo da će kolektivu tog poduzeća misao vodilja biti: “Neka ti udica bude uvijek bačena. U ulici u kojoj najmanje očekuješ, pojavit će se riba.”

Kada govorimo o kontroliranim vodenim okruženjima onda moramo istaknuti kako se u bazenima u navedenim i drugim ulicama radi o prelivnim bazenima koji se koristeći sofisticiranu asfaltnu podlogu sa neznatnim brojem vodonepropusnih šahtova nerijetko prelijevaju u dvorišta i obiteljske kuće građana, osiguravajući tako konstantnu popunjenost ulica, dvorišta i kuća za vrijeme kišnih dana.

Svjedoci smo kako se ovih kišnih dana bazeni testiraju brzim prolaskom vozila kroz iste, a pojedini benzinci ostaju čak i zatočeni u istima. Na svježim snimkama se najbolje vidi potencijal navedenih ribogojilišta i rad i trud Gradske uprave, te njihovih satelita odnosno izvođača radova.

Napomena: Navedeni tekst je inicijativa i apel Gradskoj upravi da konačno riješi probleme preplavljenih ulica koje su prijetnja sigurnosti domaćinstava, prometu, kao i žiteljima ovog grada. Zar Široki Brijeg koji je uvijek na 1. mjestu svojim građanima, a posebno učenicima ne može osigurati da suhih nogu dođu svojim kućama?

Antonija Banožić / OTPOR.Media

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO