Znanstvenici tek sada uočili masivnu drevnu tektonsku ploču

PRO Oglas

Uzbudljivo otkriće staro 120 milijuna godina, vezano uz Zemljinu tektonsku ploču veličine četvrtine Tihog oceana, došlo je iz nizozemskog Sveučilišta Utrecht. Suzanna van de Lagemaat, geologinja, i njen supervizor Douwe van Hinsbergen, koristeći geološke podatke, rekonstruirali su povijest ove ploče koja je postojala prije 160 milijuna godina.

Nazvana Pontska ploča, ova drevna ploča obuhvaćala je velik dio današnjeg Tihog oceana i bila je dio superkontinenta Pangea. Tijekom vremena, ploča je bila ‘progutana’ od strane drugih ploča koje su nosile Borneo i Filipine na njihove trenutne položaje.

Sumnjali su da postoji

Istraživanje Suzanne van de Lagemaat fokusiralo se na kompleksno područje spoja tektonskih ploča koje prolazi od Japana preko Bornea, Filipina, Nove Gvineje i Novog Zelanda. Ovdje su otkriveni znakovi koji su ukazivali na postojanje ove drevne ploče.

Znanstvenici su koristili jednostavni model tektonskih ploča kako bi rekonstruirali njihovo kretanje. Ovo istraživanje potvrđuje ranije teorije koje su sugerirale postojanje Pontske ploče. Ovo otkriće može nam pomoći bolje razumjeti povijest Zemljine geološke evolucije i kako su se ploče kretale kroz milijune godina.

Ovo je još jedan u nizu koraka u rasvjetljavanju tajni Zemljine prošlosti, a istraživači se nadaju da će daljnje analize otkriti još više informacija o drevnom superkontinentu Pangei i evoluciji tektonskih ploča.

Sciencealert.com

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO