Prije pet mjeseci je Županijski sud u Širokom Brijegu donio pravomoćnu presudu protiv državne službenice u MUP-u ŽZH Ingrid Miloš prvooptužene osobe u predmetu krivotvorenja dokumentacije za izbor medijatora državne službe i policijskog službenika Marija Bašića zbog potpisa krivotvorenog zapisnika u ime sindikata MUP-a ŽZH.
U postupku nepostojećeg izbora „izabrana“ je pomoćnica ministra u Sektoru potpore Ana Smoljan koja, vjerovali ili ne, i dalje radi u MUP-u bez bilo kakvih sankcija. U cijeloj priči spominjalo se ime bivšeg pomoćnika ministra Željka Jukića. Kako su se njih dvoje „izvukli“ od odgovornosti treba pitati tužitelja Mladena Hrstića, za kojeg kažu da je vrlo blizak strukturi HDZ-a u Ljubuškom.
Zašto je važan medijator državne službe?
Jednostavno rečeno on ima zadatak upoznati stranke u postupku medijacije o pravnom stanju spora i pokušati „pomiriti“ stranke u sporu, kada je u pitanju državna i policijska služba. Stranke u sporu su bili ministri i komesari koji su u MUP-u stvarali strahovladu s ciljem apsolutnog sultanskog vladanja, za cvatnju samovolje i kriminala, i djelatnici kojima je nanošena materijalna šteta nezakonitim rješenjima i vršena diskriminacija i kažnjavanje što su se drznuli usprotiviti njihovom kriminalu ili ga ne provesti.
Tko je Ingrid Miloš?
Ona je prije 15 godina postala šefica kadrovske službe MUP-a ŽZH i koliko je poznato revno je prionula nezakonitom radu. Prema informaciji iz Odjela kriminaliteta MUP-a ŽZH, gdje radi i njen suprug, izradila je značajan broj nezakonitih rješenja, prema djelatnicima MUP-a ŽZH, koji su bili povod sudskih tužbi i postupaka pred Općinskim sudom u Ljubuškom i Širokom Brijegu. 99 % tih predmeta MUP je izgubio i ŽZH je dužna isplatiti nastalu štetu djelatnicima MUP-a ŽZH po pravomoćnim presudama. Isplata višemilijunskog duga Vlade ŽZH po presudama prema oštećenim djelatnicima još traje, čime se svake godine Vlada ŽZH hvali da je po tom pitanju smanjila dug.
Ingrid Miloš je čak bila i članica Stegovnog povjerenstva za državne službenike i namješteniku u ŽZH i kao takva progonila je svoje kolege koji su u stegovnim namještenim postupcima po nekoliko mjeseci imali smanjene plaće, a krivotvorila je dokumentaciju izbora medijatora državne službe. Sada se gotovo svi nakon njene presude spremaju za nove tužbe protiv MUP-a ŽZH.
Što je najgore žrtva će ponovno biti proračun ŽZH, odnosno porezni obveznici koji u taj proračun uplaćuju novac, odnosno narod (socijalno ugroženi i potrebiti, zdravstveno ugroženi…)
Presuda
Županijski sud u Širokom Brijegu, sutkinja Katica Artuković, javno je objavila presudu s potpunim imenima i prezimenima Ingrid Miloš i Marija Bašića s ciljem pouke za sve one koji rade u državnoj i policijskoj službi.
Istaknula je olakotne okolnosti. Sadržaj presude je degutantan za čitanje i prikazuje dno dna državne i policijske službe u ŽZH u kojoj upravljaju ministri iz HDZ BiH apsolutno s potpunim gasom, kako vole reći – U IME NARODA.
Ingrid Miloš nije prva osoba koja je pravomoćno osuđena za kriminal u državnoj službi. Prvi je posušak Blago Senjak, pravomoćno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 3 godine, dok su ostali u tom postupku oslobođeni krivnje po svim točkama optužnice. Senjak je dobio otkaz na mjestu pomoćnika ministra u Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne skrbi u ŽZH i priprema se za odsluženje kazne zatvora u Mostaru.
Ali, za razliku od Senjaka, Ingrid Miloš neće u zatvor, jer je za nešto više od 21000 KM otkupila kaznu, ali nije time otkupila i svoju krivicu.
I da apsurd bude još veći prije nekoliko dana jedan hercegovački portal je objavio informaciju da će ostati na svom radnom mjestu.
Odmah je potrebno reći da je to nemoguća misija pojedinaca iz HDZ BiH, jer će prema zakonodavcu, a to su Skupština ŽZH i Federacija BiH, u dogledno vrijeme dobiti otkaz.
Tko štiti Ingrid Miloš i kriminal u MUP-u ŽZH?
U prvom „rovu“ zaštite se nalaze dvije osobe, sadašnji ministar Mladen Bebek i ravnatelj policije Ivan Brkić, koji je Mariju Bašiću dao rješenje o otkazu ugovora u radu, a da protiv istog nije proveden stegovni postupak i suspenzija nakon što je optužen za kazneno djelo. Zbog toga Marijo Bašić ima pravni lijek, koji može donijeti jedan oblik naknade, ali ne i povratak na radno mjesto.
Ima li još osoba koji su mecena ovom kriminalu? Ima, manje i više važnih!
Rukovođenje ministra Mladena Bebeka
Prije točno godinu dana je postavljen za ministra MUP-a ŽZH. Po ustaljenoj praksi krenuo je sa nezakonitim postavljanjima i sumnjivim javnim nabavkama i po riječima policijskih službenika želio je u njihove redove unijeti duh apsolutizma i neprikosnovenog vladara. Koji je cilj takvog rada? Uništen MUP ŽZH, ništa drugo.
Unatoč pravomoćnoj presudi od 7 mjeseci zatvora Mladen Bebek ne želi dati otkaz o radu državnoj službenici Ingrid Miloš. Svoje nepostupanje „pravda“ činjenicom da protiv iste u trenutku podizanja optužnice bivši ministar David Grbavac nije pokrenuo stegovni postupak i suspendirao Ingrid Miloš i Marija Bašića, čime bi primali 70% od plaće do utvrđivanja kaznene odgovornosti u sudskom postupku i eventualne pravomoćne presude, koja se dogodila nekoliko godina poslije, a morao je to učiniti, dajući okrivljenima punu plaću oštetivši proračun ŽZH.
Na sjednici Vlade ŽZH prije par dana u Širokom Brijegu ova tema je bila točka dnevnog reda. Sjednici je predsjedao premijer Predrag Čović.
Bebek je svoje nepostupanje „pravdao“ zastarom slučaja i da se, kako je kazao, „sada“ ne može pokrenuti stegovni postupak. Također je kazao da je Ingrid Miloš otkupila kaznu i neće biti izočna s radnog mjesta 6 mjeseci. On se ne pita kako može u službi ostati osoba pravomoćno osuđena na 7 mjeseci zatvora za kazneno djelo? Elaborirati takav zaključak i stav je deplasirano, jer je riječ o nepoznavanju zakona županije i države od strane postavljenog dužnosnika Mladena Bebeka.
Smjena ministra Bebeka?
Navedenim Bebek pokazuje svoju samovolju i dosljednost u zaštiti kriminala unutar MUP-a čime u neugodnu situaciju postavlja premijera Predraga Čovića koji ozbiljno treba razmisliti o njegovoj smjeni.
Treba se postaviti i pitanje što u ovom slučaju čini ministar pravosuđa Vjekoslav Lasić i silni pravnici u Vladi ŽZH. Čitaju li oni Zakon o državnim službenicima u tijelima državne službe u ŽZH i Uredbu u pravilima stegovnog postupka za stegovnu odgovornost državnih službenika u tijelima državne službe u ŽZH?
Mladen Bebek nije. Izgleda nije pročitalo niti njegova pomoćnica Marica Miletić u sektoru administracije, koja je nadređena Ingrid Miloš, a kada će to pročitati pravnici u Vladi ŽZH i o tome informirati premijera Predraga Čovića ovisi koliko će još dana Ingrid Miloš biti državna službenica u MUP-u ŽZH.
U nekoliko neformalnih sastanaka s bliskim osobama Bebek je priopćavao da je zatražio i od sutkinje Katice Artuković naputak kako da riješi stvar. Naravno, odgovor nije dobio, jer je opće poznato da suci zakonski ne smiju komentirati presude .
Što kažu navedeni zakon i uredba?
Prvo, kažimo da je zakon i uredbu donijela Skupština ŽZH na prijedlog Vlade ŽZH. To znači da Vlada ŽZH mora poštovati samu sebe, a ne bacati na sebe blato, mora se izdići i omče korupcije i kriminala, bez obzira što je to za HDZ BiH mukotrpan rad s mnogo žrtava i odricanja. Pa što kaže zakonodavac? Zakonodavac kaže da državnim službenikom ne može postati pravomoćno osuđena osoba za kriminal, niti ostati pravomoćno osuđena osoba na radnom mjestu na kojem ga je i počinila.
Nadalje, taj izostanak od 6 mjeseci s radnog mjesta se ne odnosi na kazneno djelo počinjeno u državnoj službi i presuda se ne može otkupiti i brisati novcem, jer ostaje zabilježena 5 godina.
Što je trebao uraditi ministar Bebek? Po zaprimanju presude trebao je pokrenuti postupak kojim se Ingrid Miloš otpušta iz službe. Budući da nije ekskluzivno doznajemo da je protiv ministra Mladena Bebeka podnijeta kaznena prijava u ovom predmetu. Što će sada učiniti premijer Predrag Čović? Hoće li stati na stranu ministra Bebeka ili će po dužnosničkoj savjesti i ovlastima smijeniti ministra Mladena Bebeka koji se nije najbolje snašao u ulozi ministra MUP-a ŽZH?
Čitatelje našeg portala molimo da sami na internetu pročitaju članke zakona i uredbe i sve će im biti jasno.
Istraživački tim portala OTPOR.Media