Petak, 22 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

POČELO JE!!- Uskoro iz BiH bez pečata u putovnicama pri ulasku u EU: Sve će se bilježiti od boravka do lica i otiska prstiju…

Kada se od 10. studenog za ulazak u Schengen uspostavi novi sistem ulazaka i izlazaka (EES), na vanjskim granicama šengenskog prostora više neće biti stavljanja pečata u putovnice, ali će, kako navode iz Europske komisije, građani zemalja na koje se novi propisi budu odnosili dužinu boravka trebati provjeravati online.

Ova pravila odnosit će se na zemlje članice Europske unije izuzev Cipra i Irske, a propisi će se primjenjivati i na Island, Norvešku i Švicarsku kao članice Schengena.

Nova pravila ulazaka u EU, odnosno Schengen, primjenjivat će se na države čiji stanovnici ne trebaju vize za ulazak, a to se odnosi, između ostalog, i na države Zapadnog Balkana, kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija, ali i državljane Ukrajine, Moldavije, Gruzije…

Kako navode iz Europske komisije, o tome koliko dana se još smije boraviti na teritoriju europskih država moći će se provjeriti putem EES online alata koji će se moći pronaći na službenim stranicama Europske unije (trenutno nije dostupno), kao i kada se koristi oprema instalirana na nekim vanjskim granicama.

“Prilikom pregledavanja EES online alata dobit ćete informaciju o tome je li vaš ulazak dopušten (‘OK’ ili ‘not OK’), kao i informaciju o broju dana koje još smijete boraviti na teritoriju europskih zemalja koje koriste EES. Ovu informaciju možete zatražiti i od službenika za kontrolu putovnice na vanjskim granicama”, navode iz Europske komisije.

Kako bi pojedinac saznao koliko dugo može ostati u europskoj zemlji koja koristi EES, trebati će dostaviti naziv europske zemlje koja koristi EES koju trenutno posjećuje ili želi posjetiti, kao i putnu ispravu (vrsta i broj te troslovna šifra zemlje koja ju je izdala, npr. ‘CAN’ za Kanadu).

Osim toga, provjera dužine boravka se može uraditi i ovisno o konkretnoj situaciji.

“Ako želite putovati u neku europsku zemlju koristeći EES u nekom trenutku u budućnosti i želite saznati koliko dugo bi vam bilo dopušteno ostati, morate navesti planirani datum dolaska u tu zemlju ili ako ste već u europskoj zemlji i koristite EES, morate navesti planirani datum odlaska iz te zemlje. Ili ako želite putovati u neku europsku zemlju koristeći EES u nekom trenutku u budućnosti i želite provjeriti koliko će vam dana preostati nakon završetka planiranog putovanja, morate navesti i datum dolaska i odlaska iz te zemlje”, navode iz Europske komisije.

Novi sistem EES podrazumijevat će i nova pravila koja će biti nametnuta za građane izvan Schengena koji žele ući na to područje, a prethodno im ne treba pribavljanje viza.

Tako će građani, između ostalih, i Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova, morati dati osobne podatke za prelazak granice.

“Službenici za kontrolu putovnica skenirat će vaše otiske prstiju ili fotografirati vaše lice. Ove informacije bit će zabilježene u digitalnoj datoteci. Vaša putovnica (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti ovjeren. Ovaj proces može biti brži ako unaprijed registrirate neke svoje podatke. To možete učiniti pomoću namjenske opreme (“samoposlužni sistem”), ako je dostupna na vašem graničnom prijelazu i/ili mobilne aplikacije – ako je dostupna u zemlji dolaska ili odlaska. U bilo kojem od gore navedenih slučajeva susrest ćete službenika za kontrolu putovnica”, naglašeno je.

Ako je građanin prešao granice europskih zemalja koristeći EES više puta od početka EES-a, otisci prstiju ili fotografija njegovog lica već će biti snimljeni u EES-u.

“Službenici kontrole putovnica provjerit će samo vaše otiske prstiju i fotografiju, što će trajati kraće. U rijetkim slučajevima može biti potrebno ponovno prikupiti i zabilježiti vaše podatke. Ako posjedujete biometrijsku putovnicu, moći ćete brže ući pomoću samoposlužnog sistema (ako je dostupan na tom graničnom prijelazu).

Ako vaša digitalna datoteka nema nikakvih prepreka za putovanje, obično nećete morati ići preko službenika za kontrolu putovnica”, istaknuto je iz Europske komisije.

Svi ostali uvjeti za ulazak ili izlazak ostaju na snazi ​​i službenici kontrole putovnica mogu u bilo kojem trenutku poduzeti potrebne mjere, poput ponovnog snimanja slike lica itd.

OTPOR.Media

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.