Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Tri europske zemlje pripremaju građane na rat: Počeli su dijeliti letke o preživljavanju

U jeku globalnih sigurnosnih izazova, zemlje sjeverne Europe poput Švedske, Norveške i Finske poduzele su ozbiljne korake kako bi svoje građane pripremile za moguće krize i ratna stanja. Švedska je nedavno ažurirala i proširila svoju poznatu brošuru “Ako dođe rat“, dok su Norveška i Finska pokrenule vlastite informativne kampanje s detaljnim uputama za samostalno preživljavanje u kriznim uvjetima.

Milijuni Šveđana ovih dana primaju brošure koje ih informiraju o tome kako se ponašati u situacijama poput rata ili drugih izvanrednih stanja. Iako je posljednje izdanje brošure tiskano prije šest godina, sada je ažurirano zbog sve ozbiljnije sigurnosne situacije, osobito nakon ruske invazije na Ukrajinu. Aktualna verzija gotovo je dvostruko opsežnija od prethodne i nudi detaljne informacije o pripremi kućanstava za moguće krizne scenarije.

Jedna od ključnih poruka brošure glasi: “Ako Švedsku napadne neka druga zemlja, nikada nećemo odustati. Sve informacije o prestanku otpora su lažne.” Ministar civilne obrane Carl-Oskar Bohlin nedavno je izjavio da građani moraju biti svjesni realne mogućnosti rata, naglašavajući važnost brze prilagodbe sustava civilne zaštite, piše BBC.

Dok Norveška distribuira brošure u tiskanoj formi – čak 2,2 milijuna primjeraka – Finska je odlučila svoje upute objaviti digitalno, smatrajući da je takav format praktičniji i lakše ažuriran. Obje zemlje naglašavaju važnost osnovnih priprema poput osiguravanja hrane, vode i lijekova za najmanje 72 sata.

Norveške vlasti ističu kako su ekstremni vremenski uvjeti, potencijalni vojni sukobi i druge prijetnje dovoljan razlog da svaki građanin zna osnovne korake za preživljavanje. Finska, s dugom granicom prema Rusiji i povijesnim iskustvom ratovanja sa Sovjetskim Savezom, već desetljećima održava visoku razinu obrambene spremnosti, no sada dodatno osvježava svijest svojih građana kroz digitalne materijale.

U brošurama je poseban naglasak stavljen na kontrolne popise nužnih namirnica i opreme. Tako Šveđani trebaju osigurati zalihe poput krumpira, kupusa, mrkve, konzervirane hrane i jaja, dok Finska preporučuje dodatke poput tableta joda, hrane za kućne ljubimce i rezervnog izvora energije. Norveška brošura, pak, savjetuje osnovne energetske pločice, tjesteninu i konzerve koje mogu trajati tjednima.

Iako je građanima jasno da su pripreme nužne, mnogi se suočavaju s praktičnim izazovima. Švedski ekonomist Ingemar Gustafsson komentirao je kako je dobra ideja imati osnovne zalihe, no ističe da većina građana nije spremna na organizaciju života u hitnim situacijama, osobito oni koji žive u manjim stanovima.

Švedska brošura “Ako dođe rat” svoje prvo izdanje imala je tijekom Drugog svjetskog rata, a osvježavana je i tijekom Hladnog rata. Danas se vraća s jasnim porukama građanima da preuzmu odgovornost za svoju sigurnost.

Usporedno, Finska nikada nije zaboravila da je rat realna prijetnja. Kako navodi Ilmari Kaihko, stručnjak za ratne studije, za razliku od Švedske, gdje je svijest o mogućem sukobu ponovno probuđena, Finska je zadržala stalan fokus na obrambenim pripremama.

Studentica Melissa Eve Ajosmaki iz Finske, koja trenutno živi u Švedskoj, ističe kako je rat u Ukrajini izazvao zabrinutost među ljudima. Iako je danas nešto smirenija, često razmišlja o tome kako bi se trebala pripremiti za neočekivane situacije.

U ovim neizvjesnim vremenima, brošure sa savjetima ne donose samo upute za preživljavanje, već i potiču građane da budu svjesni svoje uloge u zaštiti zajednice i zemlje. Samoorganizacija i spremnost na nepredviđene situacije postaju ključni faktori u suočavanju s izazovima modernog doba.

OTPOR.Media

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.