Hajduk na krilima Livaje preskočio Dinamo

Hajduk je u velikom derbiju 18. kola HNL-a pobijedio Dinamo na Maksimiru 2:0 golovima Livaje u 60. minuti i Sahitija u sudačkoj nadoknadi.

Zaslužena pobjeda Hajduka

Splićani su bili bolja momčad većim dijelom susreta i od prve minute su visoko stisnuli Dinamo ne dopustivši mu da lako izlazi sa svoje polovice. Igrači Valdasa Dambrauskasa bili su brži, pokretljiviji i jači na praktički svakoj lopti i takav njihov pristup evidentno je iznenadio Dinamove igrače.

No, iako je Hajduk bio aktivniji i više je igrao, prvu šansu na utakmici imao je Dinamo. U 21. minuti je Ademi odlično povukao kontru i proigrao Menala koji iskosa s desne strane iz dobre pozicije puca u vanjski dio mreže. Nakon te prilike Hajduk je imao period od deset minuta jako dobre igre, a prvi put je zaprijetio u 24. minuti kad su Livaja i Krovinović kratko izveli slobodan udarac, ali je Livaković fantastično obranio Livajin udarac koji je išao u njegov bliži kut.

Već u sljedećem napadu Lovrencsics je poslao sjajno loptu u peterac gdje Biuk u jako dobroj šansi glavom puca pokraj gola. Dinamo se potom malo probudio i tražio situaciju u šesnaestercu Hajduka, ali se jako malo igrača priključivalo napadu i gosti su se branili bez većih problema te stalno prijetili iz kontri. Iz jedne takve u 42. minuti je Ljubičić dobio sjajnu dugu loptu i izbio sam ispred Livakovića, ali je otišao previše u stranu.

Kakva je utakmica bila u prvom poluvremenu dovoljno govori podatak da je bilo ukupno četiri prekršaja; tri Dinamova i jedan Hajdukov te da je Dinamo imao samo jedan udarac na gol.

Ista slika u nastavku

Željko Kopić je na poluvremenu u svlačionici ostavio Moharramija i Menala, a ubacio Ristovskog i Gojaka, ali se puno toga u Dinamovoj igri nije promijenilo. Najbliže golu bio je u 56. minuti kad je Oršić ubacio s lijeve strane, ali je lopta u petercu samo očešala Ivanušeca po glavi.

I onda je Hajduk poveo. Elez je odigrao dugu loptu iz zadnje linije, Livaja je pobjegao neopreznom Theophile-Catherineu, sjurio se prema Livakoviću i majstorski ga prebacio za 0:1 i veliko slavlje s više od 2000 Hajdukovih navijača na jugu.

Dinamo se nakon gola malo trgnuo i zaigrao bolje, ali prave šanse do kraja nije imao. Susret je u 70. minuti prekinut zbog ubacivanja baklji s obje tribine, a zadnju šansu na susretu Dinamo je imao u 85. minuti. Ivanušec je primio loptu na lijevoj strani i idealno našao Tolića koji na šest, sedam metara od gola promašuje cijelu loptu.

Krasna asitencija Livaje

Pobjedu Hajduka potvrdio je Emir Sahiti u sudačkoj nadoknadi nakon još jedne majstorije Livaje. On je sjajno primio dugu loptu iza leđa Štefulja, smirio je prsima i ostavio Sahitiju kojemu nije bilo teško pogoditi za 2:0.

Tako je Hajduk došao do pete uzastopne pobjede i prve u derbiju nakon srpnja 2020. godine. Splićani su preskočili Dinamo i došli na tri boda zaostatka za Osijekom dok Dinamo za prvim mjestom zaostaje sad već ozbiljnih pet bodova.