Hrvatska u ogromnoj drami remizirala s Austrijom

Hrvatski rukometaši remizirali su 28:28 s Austrijancima u drugom kolu Europskog prvenstva. Izabranici Gorana Perkovca nisu uspjeli nastaviti s pobjedama nakon što su u prvom kolu deklasirala u Španjolsku. Hrvatska i s ovakvim rezultatom teško može ispasti te bi slavljem protiv autsajdera Rumunjske i potvrdila prolazak u drugi krug, no pitanje je koliko će bodova ondje prenijeti.

Ovisno o rezultatima u zadnjem kolu, Hrvatskoj bi ovaj kiks mogao biti bezbolan. Pobijedi li Perkovčeva momčad Rumunjsku, a Španjolska dobije Austriju, Hrvatska prolazi u drugi krug uz prenošenje maksimalna dva boda. Ipak, izvuče li Austrija barem bod protiv Španjolske, u drugi krug idu Hrvatska i Austrija, zbog čega bi Hrvatska prenijela samo jedan bod.

Hrvatska je opet fantastično ušla u utakmicu i baš kao protiv Španjolske vodila 5:1. Matej Mandić na golu gotovo da je bio nesavladiv, no problemi su krenuli kada je Zvonimir Srna isključen u sedmoj minuti. Tu je Austrija uhvatila priključak, a hrvatski napad je stao.

Austrijanci su u tom trenutku došli i do neriješenog rezultata (9:9), no do kraja prvog dijela Hrvatska je ipak uspjela ponovo uspostaviti prednost i s 14:12 otići na predah.

Perkovac je na startu drugog dijela malo ispremiješao sastav. U igri su bili Domagoj Duvnjak, Filip Glavaš, Luka Lovre Klarica i Lovro Mihić, no promjene nisu uspjele prodrmati Hrvatsku te je Austrija u 39. minuti prvi put stigla i u vodstvo.

Nije Austrija dugo držala tu prednost te se 10-15 minuta igralo u egalu, a onda je Matej Mandić povezao dvije sjajne obrane i omogućio Hrvatskoj da četiri minute prije kraja dođe do vodstva od 28:25. Činilo se da bi to trebalo biti dovoljno, no hrvatski rukometaši do kraja susreta nisu zabili nijedan pogodak, dok je Austrija to iskoristila da dođe do poravnanja i odnese bod. Hrvatska je imala i zadnji napad na utakmici, ali ga nije iskoristila.

Hrvatsku je sa šest golova predvodio Mario Šoštarić, dok je Veron Načinović zabio jedan manje. Matej Mandić bio je raspoložen na golu i imao 10 obrana iz 32 udarca. Najbolji kod Austrije bio je Nikola Bylik sa sedam pogodaka, a Robert Weber u strijelce se upisao šest puta.

Možda i veći problem od prosipanja jednog boda za Hrvatsku bi mogla biti ozljeda jednog od stožernih igrača, Ivana Martinovića. Martinović je u 48. minuti nakon jednog prekršaja ostao na podu, držao se rame i vrlo je upitno hoćemo li ga gledati u ostatku turnira.