Znanstvenici su uvjereni da bi jedno popularno piće moglo biti ključ u ljudskom preživljavanju na Marsu

PRO Oglas

Od tosta s avokadom i matcha napitaka do kelja i gotovo svega što je namazano obilnim količinama srirache – postoji cijela hrpa namirnica koje su nedavno postale iznimno moderne.

Jedna od njih je kombucha, fermentirani napitak od crnog čaja koji se najčešće konzumira zbog svojih navodnih dobrobiti za zdravlje crijeva, koje su navodno slične uzimanju probiotičkih dodataka. Međutim, posljednja šuškanja oko ovog pića daleko nadilaze našu osobnu biologiju i idu dalje u veliko nepoznato.

Znanstvenici su upravo došli do bizarnog otkrića da bi kulture bakterija pronađene u kombuchi mogle biti ključne za ljudski opstanak na Marsu.

U izjavi objavljenoj u ponedjeljak (11. rujna), Europska svemirska agencija (ESA) otkrila je: “ESA testira kombucha kulture, poznate po svojim fermentacijskim svojstvima i potencijalnim zdravstvenim prednostima, kako bi procijenila njihovu otpornost u svemiru. Ove kulture obećavaju veliku potporu ljudima na Mjesecu i Marsu.”

Zapanjujuće otkriće

Kulture o kojima je riječ – višestanični biofilmovi – navodno su ‘pokazale obećanje’ u preživljavanju ‘surovih okruženja’ na Zemlji. Ovo je otkriće od tada potaknulo istraživače da istraže njihov ‘potencijal da izdrže ekstremne uvjete u svemiru’.

“Mikroorganizmi se čak razmatraju kao bio-tvornice za samoodržive sustave održavanja života za svemirska naselja”, dodaje ESA. Dakle, kako to sve funkcionira?

Pa, kada je ESA poslala uzorke kombuche izvan svemirske postaje, otkrili su da mikroorganizam, cijanobakterija, može popraviti vlastiti DNK. Prilično cool, zar ne?

Cijanobakterija je također bila u stanju ‘nastaviti diobu stanica čak i nakon što je bila izložena kozmičkom zračenju, čak se odupirući destruktivnim ionima željeza koji uzrokuju velika oštećenja stanica’.

Zalog za budućnost

Nije loše za gazirano piće koje obično gutaju kolege hipsteri i fanatici zdravlja.

Petra Rettberg, voditeljica astrobiološke grupe Njemačkog svemirskog centra (DLR), rekla je: “Kulture pokazuju veliki potencijal u podržavanju dugoročne ljudske prisutnosti na Mjesecu i Marsu.”

“Zbog njihove sposobnosti da proizvode kisik i funkcioniraju kao bio-tvornice, ova biotehnologija bi mogla značajno poboljšati buduće svemirske misije i ljudska napora u istraživanju svemira”, dodaje ESA-ina znanstvenica za istraživanje dubokog svemira Nicol Caplin.

Klik.hr

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO