Subota, 23 studenoga, 2024

Top 7 tekstova u tjedan dana

spot_img
spot_img

Kakva blamaža Željane Zovko i njenog “lobiranja” – EU parlament usvojio rezoluciju o BiH

Europski parlament usvojio je danas rezoluciju o BiH u kojoj se, između ostalog, naglašava da je tempo pristupanja EU određen sprovođenjem reformi čiji je cilj garantiranje pravilnog funkcioniranja demokratskih institucija, zasnovanih na vladavini prava, dobrom upravljanju i osnovnim pravima.

Rezolucija je usvojena sa 340 glasova za i 276 protiv, navodi se na web stranici Europskog parlamenta.

Kako saznaje Klix.ba odbijen je amandman hrvatske zastupnice Željane Zovko o legitimnom predstavljanju.

U rezoluciji se pozivaju BiH i svi njeni politički akteri da naprave značajne korake ka članstvu u EU napredovanjem u ostvarivanju 14 ključnih prioriteta, posebno vraćanjem nezavisnosti pravosuđa, jačanjem vladavine prava, kao i unaprijeđenjem borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, poticanjem i osiguranjem slobode medija i okruženja za civilno društvo, te zaštitom ranjivih grupa.

Europski parlament izražava žaljenje što se više od 25 godina nakon završetka rata BiH “i dalje suočava sa podjelama koje promoviraju političke elite, pokušajima secesije i visokim stupnjom korupcije, što doprinosi masovnom odljevu mozgova i demografskom padu”.

U rezoluciji se ističe poštovanje nasljeđa Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i koncept konstitutivnih naroda, ali i ističe da ovo rješenje ne bi trebalo da dovodi do diskriminacije drugih građana.

Europski parlament u ovom dokumentu osuđuje izjave i prijedloge koji imaju za cilj podrivanje ustavnih vrijednosti BiH, te napominje da ova zemlja treba da ustavni okvir uskladi sa europskim standardima i principima.

Također se naglašava da sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma uključuje obavezu primjene odluka visokog predstavnika, ne dovodeći u pitanje sprovođenje prijeko potrebnih političkih i strukturnih reformi u zemlji, te naglašava neophodnost jačanja odgovornosti građana i političara BiH u razvoju zemlje.

U dokumentu koji nije pravnoobavezujući, ali predstavlja političke smjernice za zemlju u procesu eurointegracija, izražava se “snažna podrška OHR-u u izvršavanju svog punog mandata, uključujući korištenje bonskih ovlaštenja kao posljednjeg sredstva, ako je potrebno da se osigura puno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i suvereniteta i integriteta BiH”.

Također, prima se na znanje nedavna u odluka visokog predstavnika da suspendiraju Zakon o nepokretnoj imovini u Republici Srpskoj i produži zabranu raspolaganja državnom imovinom, te “najoštrije osuđuje svaka retorika mržnje i prijetnje nasiljem prema visokom predstavniku, uključujući i one izražene na mitingu u Banjaluci 20. travnja”, a vlasti pozivaju da spriječe i krivično gone one koji ih upućuju.

U tekstu se izražava protivljenje svim štetnim ustupcima po pitanju državne i obrambene imovine, pozivaju međunarodni akteri da podrže OHR i njegovu ekspertsku grupu u njihovom radu na pronalaženju održivog rješenja za dobrobit cijele zemlje i svih građana, te traži da reagiraju na, kako se navodi, “secesionističke napore rukovodstva Republike Srpske snažnijim i kredibilnijim pristupom”.

Također, izražava se žaljenje zbog ćorsokaka u pregovorima o reformi Ustava i Izbornog zakona u BiH, kao i zbog nedostatka političke volje da se ona sprovede uoči ovogodišnjih općih izbora u listopadu.

U rezoluciji se pozivaju svi akteri da omoguće da se izbori održe u listopadu kako je predviđeno i da pregovaraju u dobroj volji i postignu uravnotežen sporazum, u skladu sa europskim standardima, presudama Europskog suda za ljudska prava i preporukama Venecijanske komisije da bi ispunili ustavnu obavezu.

Klix.ba

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.